foci vb;FOCI VB 2018;

2018-06-19 23:56:00

Beindult az orosz henger

A házigazda második meccsét is megnyerte, míg Kolumbia és Lengyelország váratlanul elveszítette első összecsapását.

Japán meglepetésre 2-1-re legyőzte a harmadik perctől emberhátrányban futballozó Kolumbiát kedden a H csoport első fordulójának szaranszki mérkőzésén az oroszországi labdarúgó-világbajnokságon. A legutóbbi vb aranycipőse, James Rodriguez nélkül felálló Kolumbia számára rémálomszerűen indult az összecsapás, ugyanis 176 másodperc elteltével ember-, majd a Kagava által értékesített büntetővel gólhátrányba is került. A mostani tornán Carlos Sanchez az első játékos, aki piros lapot kapott, míg a vb-k történetében ő a második leggyorsabban kiállított futballista. A korántsem büszke rekordot még az 1986-os tornáról az uruguayi Jose Alberto Batista tartja 54 másodperccel. A dél-amerikaiak mindezek ellenére egyre nagyobb lendülettel kezdtek futballozni és szép lassan riválisuk fölé kerekedtek. A 39. percben pedig Quintero a 16-os jobb sarkáról végezhetett el szabadrúgást, rendkívül okosan a felugró sorfal alatt lőtte el a labdát, azt pedig Eidzsi már csak a gólvonal mögül tudta kipaskolni. A fordulást követően feljavult a japánok támadójátéka, s kezdték fölényre váltani az emberelőnyüket, amely a 73. percben Oszako révén góllá érett. A hajrára a kolumbiai csapat kissé elfáradt, de az utolsó percekben egy utolsó rohamra indult, az eredmény azonban nem változott.

A játéknap második mérkőzésén is borult a papírforma, ugyanis a szenegáli válogatott 2-1-re legyőzte a lengyel csapatot a moszkvai Szpartak Stadionban. Az összecsapás első félidejében alig akadt helyzet, az elején a lengyelek passzolgattak jobbára hátul, amikor pedig meg akartak indulni, rendszerint elvesztették a labdát. A szervezetten futballozó szenegáliak gyors ellentámadásokat vezettek, igaz, komolyabb lehetőségük nekik sem akadt. A gól is úgy esett, hogy egy távoli kísérletnél a labda lengyel védőn irányt változtatott.

A lengyelek nagy lendülettel vetették bele magukat a második játékrészbe, de aztán megint nem találtak fogást a szenegáliakon, akik ráadásul növelni is tudták előnyüket. A középpályáról Krychowiak hazafelé emelte a labdát, kifutott rá kapujából Szczesny, és megindult Bednarek is, de nem értették meg egymást, a gyorsabban eszmélő Niang lecsapott rá kettejük között, majd rövid sprint után az üres kapuba passzolt. Ezzel nagyon nehéz helyzetbe került az európai csapat, és bár próbált támadásokat vezetni, az afrikaiaknak többnyire sikerült tisztázniuk, így csak a szépítés jött össze.

A lelátón a lengyelek nagy fölényben voltak, a pályán viszont a szenegáliak akarata érvényesült. A lengyelek az 1974-es vb óta nem nyertek az első meccsükön: háromszor 0-0-s döntetlent játszottak, majd a mostani 2-1 előtt kétszer 2-0-ra kikaptak. Negyvennégy éve, Németországban 3-2-re verték az argentinokat. A szenegáliak előtt pályára lépő négy afrikai válogatott - az egyiptomi, a marokkói, a nigériai és a tunéziai - vereséget szenvedett első oroszországi mérkőzésén.

A játéknap zárómeccsére ellentétes előjelekkel készültek a felek, ugyanis az oroszok legyőzték Szaúd-Arábiát, míg az egyiptomiak kikaptak Uruguaytól. Az első játékrészben a házigazda dominált, a Szalah-val pályára lépő afrikaiak védekezésre kényszerültek.

A 47. percben aztán megszerezték a vezetést az oroszok: Golovin 22 méterről eleresztett pocsék lövésébe Ahmed Fati pörgetett bele, a labda pedig az egyiptomi kapuban landolt. Az 59. minutumban a szaúdiak ellen két gólt szerző Cserisev duplázta meg a hazai előnyt, majd három percre rá Dzjuba is betalált. A hajrában Szalah büntetőből szépített, ám Egyiptom jóformán így is csomagolhat.