alaptörvény;

2018-06-23 08:09:00

Nem tűr vitát

A keresztény kultúra védelmének Alaptörvénybe emelése, a lebegtetett akadémiai önállóság, a tudósok pénzzel vagy inkább pénzhiánnyal való sakkban tartása nem hagy kétséget afelől, hogy az Orbán Viktor vezette kormány és a Fidesz többségű parlament milyen módszerekkel szándékozik uralni ezentúl is a magyar szellemi életet és elitet.

A Magyar Tudományos Akadémia Filozófiai Kutatóintézetétől a Magyar Tudományos Akadémia Társadalomtudományi Kutatóközpontjáig vezető alig több mint négy kilométeres út nem nagy távolság; a filozófus-botránytól a Figyelő akadémikus-listázásáig, a hűtlen kezeléstől a liberális – gendertudományok, kisebbségek, bevándorlás – témák kutatásának "vádjáig" eltelt nyolc év egy ország történetében nem hosszú idő. Előzményei és következményei azonban történelmi léptékűek.

A tankötelezettség 16 éves korra való leszállítása, a középfokú oktatás sajátos racionalizálása, a felsőoktatás átalakítása a munkaerőpiaci igényekre hivatkozva és a tudósok zaklatása ugyanazt jelenti. A gazdasági és politikai hatalom még az eddiginél is szilárdabb beágyazásához nincs szükség gondolkodókra, kérdezőkre, kételkedőkre. A kontinenst megvédeni tudó államférfiról szőtt álmokat csak zavarják a vitatkozók és kutakodók, vagy a számukra fontos ügyért tenni tudó és akaró, cselekvő civilek.

A romkocsmák félhomályában merengő diplomásokat említő kormányfő nem tűr vitát. És nem merül fel benne, hogy a XX. század viharainak sosem múló nyomait viselő Magyarországon nem matricázunk ajtókat, nem listázunk embereket, mert a megbélyegzés minden formája egy még éppen élő generáció emlékeit élesíti, gyermekei és unokái nemzedékét pedig folyamatos készenléti állapotban tartja. Olyan reminiszcenciákat idéz, amelyek túlmutatnak a kétharmadon és a miniszterelnök személyén.

De tudjuk, a zsarnokok sosem tanulnak történelmet. Vagy sosem emlékeznek rá.