NATO;Ukrajna;

2018-07-05 07:30:00

Magyar vétóra készülhet a NATO, Washington egyezkedne

Orbán Viktor meg akarja akadályozni Ukrajnával kapcsolatos állásfoglalás elfogadását az atlanti szövetség jövő heti brüsszeli csúcstalálkozóján – írja az ukrán sajtó. Az amerikai kormányt nagyon zavarja a magyar keménykedés, látványos gesztusokra is hajlandóak lennének.

Az UNIAN kijevi hírügynökség az Evropeiska Pravda című lapra hivatkozva azt írta: a magyar külügyminisztérium levélben közölte Jens Stoltenberg NATO-főtititkárral: Orbán Viktor miniszterelnök azt tervezi, hogy ellenezni fogja bármilyen dokumentum elfogadását az ukrán és a grúz vezetőkkel való találkozó után. 

Magyarország az általa sérelmesnek tartott ukrán oktatási törvénymódosítási tervezet nyilvánosságra hozatala óta deklaráltan akadályozza Kijev euroatlanti integrációját, arra hivatkozva, hogy az ukrán törvény sérti a kisebbségek anyanyelvhasználathoz fűződő jogát, és ezeknek a jogoknak a tiszteletben tartását mind az Európai Uniónak, mind a NATO-nak meg kell követelnie. 

Ukrajna, Grúziával együtt még 2008-ban, a bukaresti NATO-csúcson kapott ígéretet arra, hogy NATO-taggá válhat, amint teljesíti a tagsági feltételeket. Ez azóta sem vált valóra, de az atlanti szövetség és a két ország között rendszeressé váltak a politikai és szakmai szintű konzultációk, illetve az együttműködés egyéb formái. Magyarország viszont az oktatási törvény ügyének felmerülése óta blokkolja a politikai szintű találkozókat Ukrajnával.  

Az UNIAN jelentésének megfogalmazásából arra lehet következtetni, hogy a július 12-13-i brüsszeli NATO-csúcson a korábban kialakult szokásoknak megfelelően tervezik a csúcsszintű találkozót a tagállamok és Ukrajna, illetve Grúzia vezetői között, és a magyar fél ezt nem is kívánja megvétózni, de azt már igen, hogy bármilyen dokumentumot elfogadjanak ezen a találkozón.   

Az UNIAN – az Evropeiska Pravda cikkére hivatkozva – azt írja: a magyar külügyminisztérium levelét három nappal azután küldték el Stoltenbergnek, hogy miniszteri szintű ukrán-magyar megbeszélést tartottak a kárpátaljai Beregszászon. Ezután a találkozó után vált ismertté – írja az ukrán hírügynökség -, hogy Magyarország letett a NATO-csúcson való ukrán jelenlét megvétózásának a szándékáról. Emellett – az ukrán beszámoló szerint – Magyarország feladta azt az ultimátumszerű követelését, hogy térjenek vissza Ukrajnában az oktatási nyelv korábbi szabályozásához. A magyar fél eszerint elfogadta azt, hogy a Velencei Bizottság következtetései szerint az ukrán törvény vitatott hetedik cikkének az előírásait végre lehet hajtani, de csakis a kisebbségek tagjaival való konzultáció után, oly módon, hogy az ne sértse az etnikai kisebbségeket.  

Az UNIAN a továbbiakban arról ír, hogy Szijjártó Péter külügyminiszter ezután még további előrehaladást helyezett kilátásba a NATO-csúcs előtti időszakra, és jelezte azt is, hogy Magyarország feladhatja az Ukrajna helyzetével kapcsolatos NATO-állásfoglalás elfogadásának a blokkolását. Néhány nappal később azonban – írja az ukrán hírügynökség – a magyar külügyminiszter levélben minősítette eredménytelennek a találkozót. Budapest nem indokolta álláspontjának 180 fokos fordulatát. Az Evropeiska Pravda kérdéseire nem adott választ, de nem tagadta a Stoltenberghez intézett levél létezését.  A kérdésben a Népszava is a magyar külügyi tárcához fordult, de egyelőre nem kapott választ.  

Az Ukrajnával kapcsolatos magyar politika több forrás szerint is visszatetszést keltett NATO-körökben és az amerikai kormányzaton belül is, abból kiindulva, hogy Magyarországnak kétoldalú alapon kellene rendeznie vitáját Ukrajnával, és nem helyes, ha azt az atlanti szövetség politikai kapcsolatainak a szintjére emelik.  

Washingtonban olyannyira zavarónak tartják az Ukrajnával kapcsolatos magyar álláspontot, hogy két alkalommal is a magyar-amerikai kapcsolatok egyfajta látványos felértékelését helyezték kilátásba arra az esetre, ha Budapest hajlandó engedni Ukrajnával kapcsolatos merev álláspontjából – olvasható a vsquare.org elnevezésű portálon, amely a visegrádi csoport országainak különböző független oknyomozó újságírói számára biztosít fórumot.  

Eszerint Wess Mitchell, aki az amerikai külügyminisztériumban helyettes államtitkári szinten Magyarország térségi felelőse, állítólag felajánlotta, hogy a közelgő NATO-csúcson szerveznek egy külön kétoldalú találkozót Donald Trump és Orbán Viktor között, és a két vezető közös fényképkészítésre is a riporterek elé állhat. Ennek az lenne a feltétele, hogy Magyarország ne akadályozza tovább a NATO-hoz val ukrán közeledést. A vsquare.org tudomása szerint az amerikai javaslatot a magyar fél elutasította. Állítólag valami hasonló történt Mike Pompeo amerikai és Szijjártó Péter magyar külügyminiszter találkozóján: Pompeo csak azzal a feltétellel lett volna hajlandó közös sajtótájékoztatót tartani a magyar diplomácia irányítójával, ha Magyarország felülvizsgálja Ukrajnával kapcsolatos álláspontját.