Jobbik-Konzervatívok;

2018-08-08 07:30:00

Erős emberek is kihátrálnak a Jobbik mögül

Polgármestereinek felét elveszítette a szakadás után a Jobbik. Közben Szabó Gábor pártigazgató jogi lépéseket fontolgat, mert az N1 TV lemondott főszerkesztője törvénytelen pénzmozgásokra tett utalásokat.

Több mint hatvan önkormányzati politikus hagyta el eddig a Jobbikot, és csatlakozott a Toroczkai László vezetésével létrejött „szakadár” párthoz, a Mi Hazánk Mozgalomhoz. Túlnyomórészt helyi képviselőkről, kisebb számban megyei közgyűlési tagokról van szó. Megint mások önkormányzati képviselők és megyei közgyűlési képviselők is egy személyben.

A Jobbik számára különösen fájdalmas, hogy nyolc polgármester is a Toroczkai-féle formációt választotta – derül ki abból a névsorból, amit Novák Előd, a Mi Hazánk egyik alapítója bocsátott lapunk rendelkezésére.

Az új pártot várhatóan ősszel veszi nyilvántartásba a bíróság, hivatalos taglétszámról addig nem lehet beszélni. Novák Előd elmondása szerint mostanáig 1600-an jelezték, hogy szeretnének belépni a Mi Hazánk Mozgalomba.

A 2014-es önkormányzati választáson a Jobbik közel négyszáz képviselői mandátumot szerzett, ilyen összevetésben a veszteség nem látszik feldolgozhatatlanul nagynak. Nemrég Róna Dániel politológus, a Corvinus Egyetem oktatója azt nyilatkozta lapunknak: ha a Jobbiknak sikerül túljutnia a válságos időszakon, és visszafizeti a súlyos ÁSZ-büntetést, akkor kellőképpen nagy bevételi forrása lesz ahhoz, hogy talpra álljon.

A gond csupán az, hogy egyelőre nem látszik, hol van a Jobbik válságának a vége. Országosan kevésbé ismert, de helyben „erős embernek” számító politikusok is sorra távoznak a pártból. Közöttük van a miskolci Pakusza Zoltán, aki július végén jelentette be kilépését. Döntése váratlanul érhette a Jobbikot: nem sokkal korábban még a párt politikusaként szerepelt a jobbikos Alfahír egyik írásában.

A támadások folytatódnak

A kilépők függetlenként, aztán – ha már módjuk lesz rá – a Mi Hazánk színeiben folytatják. A Jobbik felszólításának, hogy a távozók adják vissza mandátumukat, nincs foganatja.

A választási kampányban a kormánypárti média minősíthetetlenül színvonaltalan mocskolódással próbálta lejáratni a Jobbikot (és elsősorban Vona Gábor pártelnököt). A Jobbik elleni propaganda most is javában tart, azzal a különbséggel, hogy már nem feltétlenül szükséges légből kapott vádakkal előállni. Sok esetben elég csak a nyilatkozatokat vagy a közösségi médiában közzétett kijelentéseket idézni.

Másokhoz hasonlóan Pakusza Zoltán is jórészt a tisztújításon történtekkel indokolta kilépését. (A tavaszi kongresszuson Toroczkai László kis különbséggel maradt alul Sneider Tamással szemben, a vesztes tábor szerint az elnökség manipulációkkal befolyásolta az eredményt.) „Olyan mértékű becstelenséget, mint ami a tisztújítási kampányban folyt, én még nem láttam ilyen testközelből. Talán egyet tudok felidézni ami hasonló, az SZDSZ esetét” – ezt már Kisberk Szabolcs, a jobbikos N1 TV lemondott főszerkesztője nyilatkozta történetesen a listázásairól elhíresült kormánypárti Figyelő online oldalán.

Kisberk ennél is tovább ment. Egyebek mellett arról beszélt, hogy „megdöbbentően nagy volt a készpénzforgalom a Jobbik háza táján a 2018-as kampányban. 2017 őszétől egészen áprilisig. De ennek felderítését inkább a NAV-ra és a hatóságokra bíznám.” Ezzel összefüggésben említette Szabó Gábor pártigazgató nevét, aki szerinte Simicska Lajossal tartotta a kapcsolatot.

Szabó Gábor kérdésünkre azt közölte, hogy az interjút már továbbította jogászoknak. Álláspontjuk függvényében dönti el, hogy a „kijelentések, illetve sugalmazások” miatt jogi útra tereli-e az ügyet.