környezetszennyezés;műanyaghulladék;műanyagszemét;

2018-08-24 11:11:00

Ön hova dobja a kontaktlencséjét?

Amerikában évente 23 tonnányi kontaktlencsét húznak le a vécén, amelyek a tengervízben mikroműanyaggá bomlanak, a talajban koncentrálják a mérgeket.

Az Arizonai Egyetem kutatóinak vizsgálata szerint az Egyesült Államokban évente 2,6-2,9 milliárd darab, összesen 23 tonna súlyú kontaktlencsét húznak le a vécén vagy dobnak a lefolyóba, és ezzel is szaporítják a műanyagszemetet. Az egész országra kiterjedő kutatás adatai alapján úgy tűnik, hogy a felhasználók 15-20 százaléka szabadul meg így az elhasznált lencséktől, ami arányaiban talán nem tűnik soknak, de a 45 millió embertől származó szemét feldolgozása érzékelhető problémát jelent - írta a Qubit.

Koncentrált méreg

A kutatást vezető Charles Rolsky 13 kontaktlencse-gyártó közreműködésével elemezte az eldobott lencsék sorsát – kipróbálta, hogyan viselkednek „természetes” környezetükben, vagyis a szennyvízben. Egy részük a tengerbe jut, ahol csáp nélküli medúzákként lebegnek, majd apró darabokra hullanak szét, és a többi mikroműanyaghoz hasonlóan elindulnak felfelé a táplálékláncban. Egy másik részük a talajban köt ki, és ez a veszélyesebb: a kontaktlencsék felszívják a folyadékot, és ha ez például valamilyen gyom- vagy rovarirtó, koncentráltan juttathatják el azt a táplálékláncba.