GDP;

2018-09-05 19:25:25

Lendületben a gazdaság, de mostantól fékezés jön

Várhatóan hosszú ideig elbúcsúzhatunk az 5 százalékot közelítő növekedési ütemtől, trendszerű lassulás jön.

Az elemzők többségét is meglepte a KSH által szerdán közzétett, korrigált GDP-adat, amely az amúgy is magas, korábban közzétett, értéket felfelé módosította. A szolgáltatások teljesítményének köszönhetően a hazai bővülés - 12 hónapra visszatekintve - 4,8 százalékos volt. Ilyenre 2004 óta nem volt példa  -  értékelte a legfrissebb adatokat a Népszavának Karsai Gábor. A GKI Gazdaságkutató Zrt. vezérigazgató-helyettese arra is felhívta a figyelmet, hogy bár egy százalékponttal magasabb lett a bővülés üteme, azonban így is trendszerű lassulásról beszélhetünk. Ennek ellenére a 2018-as évet még átlagosan 4,2 százalékos GDP-növekedéssel zárhatjuk, jövőre azonban már meg kell elégednünk 3,2 százalékkal. Ugyanis 2019-ben nem lesz választási költségvetés, ami felhajtja bővülést, emellett a rendelkezésre álló források egy részét is már idén felhasználtuk. Egy egyenletes növekedésre törekvő ország nem tesz olyat, mint a jelenlegi kormány, hogy felfokozott ütemű infrastrukturális (út-vasút) beruházásokat hajt végre.

Ez ugyanis nem csak azt eredményezi, hogy a magas bázishoz képest a következő évi növekedés üteme csak visszafogottabb lehet, hanem azt is, hogy a szükséges munkaerő csak korlátozott mértékben áll rendelkezésre, így kódolva vannak a csúszások - mondta Karsai Gábor. A szakember szerint a politika ennyire nem nyomhatja rá a bélyegét a gazdaságra. Ezzel kapcsolatban Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője közölte, hogy a gazdaságnak elsősorban az uniós pénzek adnak lendületet, hiszen, a magyar gazdaságban mindössze 2,5 százalékos a potenciális növekedés lehetősége.

A húzóerő ebben az időszakban is a belső kereslet növekedése volt, ez önmagában 5,4 százalékkal járult hozzá növekedéshez. Viszont a háztartások fogyasztása a korábbinál alacsonyabb mértékben bővült, ami azt jelzi, hogy az első negyedévben elérhette ez a csúcsát , ugyanez mondható el majd a GDP-ről is a második félévben. Új jelenség, hogy a hazai kereslet a termelés egyre nagyobb hányadát szívja fel, aminek az lett az eredménye, hogy a nettó export ebben az időszakban csökkent, ugyanis a vállalatok bővítették a kivitelre szánt készleteiket.

A mezőgazdaságban a második negyedév kifejezetten erősre sikeredett - mondta Karsai Gábor. A várakozásoknak megfelelően kimagasló értéket ért el a 24 százalékos növekedéséve az építőipar, ezen belül az irodaházak és a lakások kivitelezése is lendületet kapott. Most látszanak beérni azok a beruházások is, amelyek révén jelentősen, 7,7 százalékkal nőttek a kereskedelmi és szálláshely-szolgáltatások és a vendéglátási tevékenység. A közigazgatás, az oktatás és az egészségügy együttes hozzáadott értéke ezzel szemben mindössze 0,1 százalékkal növekedett, ugyanakkor a művészetre, szórakoztatásra fordított összegeké 67 százalékkal nagyobb lett.

 Karsai  Gábor külön felhívta a figyelmet a húzóágazatnak számító gépjárműgyártás növekedési ütemének a stagnálására. Ennek egyik oka, hogy a győri Audi-gyárat is érintette, a Volkswagen-konszern egyes  üzemeiben kitört dízelbotrány, bár a cég háza tájáról olyan híreket lehet hallani, hogy túl tudnak jutni a nehézségeken. A kecskeméti  Mercedes-gyár termelése ugyanakkor jelentős bővülés előtt áll.