Oroszország;NATO;hadgyakorlat;

2018-09-11 10:00:00

Mindenki a háborúra készül

Ma kezdődik meg a Vosztok-2018 (Kelet-2018) elnevezésű hadgyakorlat, melyet úgy harangoztak be, mint „Oroszország legnagyobb hadgyakorlatát 1981 óta”. A nagyszabású katonai műveletekben 300 ezer katonát, 36 ezer páncélozott járművet, több mint 1000 repülőt és helikoptert és két flottát vetnek be.

Mint korábban lapunknak Wagner Péter biztonságpolitikai szakértő kifejtette, Moszkva minden négy évben megrendezi a Vosztokot, a katonai manőverek pedig kizárólag a Távol-Keleten zajlanak, ezért a hadgyakorlat nem illeszkedik a Nyugat és Oroszország közötti feszültség narratívájába. Dylan White, a katonai szervezet egyik szóvivője ugyanakkor úgy nyilatkozott, a Vosztok-2018 jól jelzi, hogy Oroszország nagyszabású háborúra készül.

Moszkva egyébként nem csupán NATO-megfigyelőket hívott a hadgyakorlatra, hanem jelezte, a NATO-tagország Törökországot is szívesen látja résztvevőként. Ezt akár még békejobbként is lehetne értelmezni, ismerve azonban a fagyos török-amerikai viszonyt, az orosz közeledés fricskának is beillik. Egyértelmű üzenete van annak is, hogy az idén először Kína és Mongólia is képviselteti magát a Vosztokon: a nagy távol-keleti riválissal egyre inkább egy oldalon állnak. 

Miközben a nemzetközi média az orosz hadműveletektől hangos, arról kevesebb szó esik, hogy a NATO is az elmúlt tizenhat év legnagyobb hadgyakorlatára készül, ráadásul elég egyértelműen egy esetleges orosz agresszió ellen. A Trident Juncture fedőnevű gyakorlatsorozatot októberben rendezik majd Norvégiában, a 29 tagállam, valamint a partnerországok részvételével. Magyarország brüsszeli NATO-képviselete szűkszavúan arról tájékoztatta lapunkat, hogy a gyakorlaton hazánk egy-két tucatnyi résztvevővel képviselteti majd magát. A manőverekben negyvenezer katonát, 70 hajót, 150 repülőt, tízezer járművet vetnek be. Ez ugyan eltörpül a Vosztok-2018 méreteihez képest, ám NATO-viszonylatban jelentősnek számít. A Trident Juncture célja hivatalosan a szervezet védelmi képességeinek gyakorlása, ugyanakkor tesztelik az úgynevezett Nagyon Magas Készenlétű Összhaderőnemi Köteléket is. Ez egy olyan gyors reagálású erő, mely nagyon rövid idő – akár két nap – alatt is bevethető, például egy meglepetés támadás esetén.