index;sajtószabadság;

2018-09-19 08:19:11

Az Index margójára

Trump szerint az újságírók a nép ellenségei. Nem tudja zsebre dugni az amerikai sajtót, megpróbálja hát legalább diszkreditálni. A Fidesznek sokkal gyengébb sajtó ellen sokkal erősebb eszközei vannak. Továbbá nyolcéves előtörténete, benne az elfoglalt közmédiával, a félig agyonszekált, vidéki frekvenciáitól megfosztott Klubrádióval, a különadóval sújtott és csak az Európai Unió által megmentett RTL Klubbal, a bezárt Népszabadsággal, Magyar Nemzettel, Heti Válasszal, Lánchíd Rádióval, az "átfordított" Origóval, Figyelővel és Hír TV-vel, az élősúlyban felvásárolt megyei lapokkal, Habony revolverbirodalmával és persze Andy Vajna szelídebb, de szintén megbízhatóan egyoldalú tévéivel és rádióállomásaival. Úgyhogy a Fidesz sokkal nagyobb veszélyt jelent a magyar sajtószabadságra, mint Donald J. Trump az amerikaira.

Ezért van az, hogy a közvélemény idegesen reagál a még megmaradt független orgánumokat érintő hírekre. Minden oka megvan rá, hogy féljen a mélyen erkölcstelen Pecináktól, a Népszabadság bezárásán örömködő, az Indexet és a HVG-t "sajtóóvodának" minősítő Oltyánoktól, no meg a pengeéles elméjű és vastag pénztárcájú Mészárosoktól.

Az Orbán-kormány alatt folyamatosan gyengül Magyarországon a sajtó szabadsága, szürkül a sokszínűsége, hatalmi és gazdasági eszközökkel is szűkítik a mozgásterét. A cél az, hogy a média ne tudja ellátni a társadalom számára kulcsfontosságú feladatát, ne ellenőrizhesse a kormányt és oligarcháit. Akárcsak az Európai Unióval, a sajtóval is az a baj, hogy bele akar látni a kártyákba, tudni szeretné, mi történik az országban és főleg azt, kinek a zsebébe vándorol a köz pénze.

Oltyán József felbukkanása az Index mögött álló CEMP-ben nem csak a legnépszerűbb hazai honlapra nézve veszélyes, hanem a sajtószabadság minden megmaradt szigetét fenyegeti. Az Indexet a hír hallatán akaratlanul is belengi egyfajta gyanú - jóllehet az ott dolgozó kollégák a korábbi szakmai és erkölcsi szabályok alapján, változatlan tisztességgel végzik munkájukat. A felhalmozott erkölcsi tőke hiteles hírforrássá tette az Indexet, akár Spéder, akár Simicska volt a tulajdonos. A szakma és az egész magyar társadalom érdeke, hogy ez a hitelesség megmaradjon. Egészen addig, amíg az Index tartalmában nem lesz tetten érhető a változás, amíg nem jelennek meg ott hazug hírek és a kormánypropaganda kliséi, a szerkesztőség méltó marad az elmúlt csaknem negyedszázad alatt megszerzett bizalomra - a kormány pedig a nyolc év kemény munkájával kivívott bizalmatlanságra.

Az Európai Parlament által bő kétharmaddal megszavazott Sargentini-jelentés tizenkét fejezete közül az ötödik foglalkozik a magyar sajtót ért kormányzati támadásokkal (és csak a tizenegyedik a menekültkérdéssel). Az Index bezárása vagy a munkatársak tömeges távozásával járó tartalmi beavatkozás miatti botrány most rosszkor jönne Orbánnak. De az új tulajdonos előélete, korábbi megnyilatkozásai nem hagynak kétséget a kormány célja felől. Az Indexet minden erejükkel védik az ott dolgozó újságírók és a velük szolidáris szerkesztőségek, de bízni végül csak egyvalamiben lehet: az olvasókban.