menekültek;Olaszország;Matteo Salvini;

Feltartóztathatatlannak tűnik Orbán olasz barátja

Az Európai Unió számára jelenleg Olaszország jelenti a legnagyobb gondot, és az, hogy az ország kormányának politikáját a szélsőséges Liga határozza meg. A bevándorlók elleni hergelés sikeresnek tűnik.

Az olasz belügyminiszter magabiztosságát semmivel sem lehet letörni. Matteo Salvini – aki nem mellesleg a jobboldali radikális Liga elnöke is – titkos felvételeket készít fontos uniós üléseken, támadja a pápát befogadó menekültpolitikája miatt, mindenkiben ellenséget lát, aki nem osztja nézeteit. Számára tényleg semmi sem szent. Magabiztosságát csak erősíti, hogy pártját szeptember eleje óta két közvéleménykutató iroda (a Noto és a Scenari Politici) is 34 százalék fölött mérte, ami azt jelzi, a Liga népszerűségének növekedése nem állt meg. Ha most rendeznének parlamenti választást, a koalíciós partner Öt Csillag Mozgalom (M5S) csak második helyen végezne, és valószínűleg a harminc százalékos támogatottságot sem érné el.

Salvini keze nyomát, és az általa képviselt „law and order” politikát viseli magán az a parlamentnek benyújtott törvény is, amely a szigorítja a bevándorlás- és biztonságpolitikát. Az eddig sem a szerénységéről ismert belügyminiszter által jegyzett jogszabály nemes egyszerűséggel a „Salvini-dekrétum” nevet kapta.

Miközben a Liga elnöke folyvást a bevándorlók ellen hangolja a közvéleményt, és ezzel valóban jelentősen növelte támogatóinak számát, kevesebb szó esik arról, hogy a 2017-es évben kivételesen jó volt  az olasz bűnüldözési statisztika: tíz év óta a legkevesebb bűncselekményt követték el az országban. Bár Salvini a saját eredményeként állítja be ezt, valójában semmi köze hozzá, hiszen a kérdéses időszakban még balközép kormány volt hatalmon Itáliában. Az sem csak az ő érdeme, hogy már messze nem érkezik annyi menekült az országba, mint korábban: az év eleje óta összesen csak mintegy 20 ezren érték el az olasz partokat. Ne feledjük, Salvini csak június 1. óta hazája belügyminisztere. Az viszont kimutathatóan kétségtelenül az ő számlájára írható, hogy az utóbbi bő két hónapban több támadást hajtottak végre menekültek ellen.

A parlamentnek benyújtott törvény értelmében azokat a menekülteket, akiket veszélyes elemnek tartanak, kitoloncolják. „Meggyőződésem, hogy ez semmilyen demokratikus alapjogot sem sért, mert ha elmegyek otthonról, és a gyerekeimnek kábítószert ad valaki, akkor minden humanizmust figyelembe véve oda küldhetem vissza, ahonnan jött” – fejtette ki Salvini egy szemléletes példával.

Ám nemcsak a bevándorlással kapcsolatos törvények szerepelnek Salvini elképzelései között. A humanitárius okokból kiadott tartózkodási engedélyeket megszüntetik, ezt egy különleges tartózkodási engedély váltja fel, amit egyebek mellett szexuális erőszak, vagy természeti katasztrófák áldozatainak adhatnak ki. A jövőben 180 napig tarthatnak őrizetben menekülteket a kitoloncolás előtt, ami kétszerese az eddiginek.

Salvini hajlamos minden a Földközi-tengeren keresztül Olaszországba érkezett menekültet „illegálisnak” minősíteni. Emellett pedig előszeretettel beszél a bevándorlók által elkövetett bűncselekményekről is. „Az olaszok engem arra kértek, gondoskodjam arról, hogy országunkban tartsák tiszteletben a törvényeket. Ha valaki káoszt idéz elő, akkor a következő hajóval hazaküldöm” – jelentette ki a teatralitást sem nélkülözve. A törvényjavaslat kiterjedtebb jogköröket biztosít a helyi rendőrőrsök számára is. Emelik a létszámát annak a hatóságnak is, amely a maffiától elkobzott vagyont kezeli.

A populizmustól sem mentes javaslat törvény kedvező visszhangra találhat Olaszországban. Igaz, a törvényt még a parlamentnek is el kell fogadnia, az azonban távolról sem biztos, hogy a kormányt számos alkalommal bíráló Sergio Mattarella államfő is ellátja majd kézjegyével, így elképzelhetőek még módosítások.