népszavazás;Macedónia;

2018-09-30 21:01:15

Macedóniában minden marad a régiben

A névváltoztatásról szóló népszavazás érvénytelensége kudarc a Nyugatnak is, hiszen nem halad a balkáni ország NATO- és EU-csatlakozása sem.

Érvénytelen lett a népszavazás Macedóniában, miután a választóknak még nagyjából 35 százaléka sem járult az urnák elé. Ezzel egyelőre eldőlt, hogy a közeljövőben valószínűleg nem keresztelik át a balkáni államot Észak-Macedón Köztársaságra, és egyúttal a Görögországgal folytatott névvita miatt megmaradnak az akadályok az Európai Unióhoz és NATO-hoz való csatlakozás előtt is.

Az első eredményekre még várni kell, de ennek egyébként is már legfeljebb csak a további politikai csatározások miatt lesz jelentősége, hiszen a referendum érvényességéhez az kellett volna, hogy 50 százaléknál magasabb legyen a részvétel. Valószínű az igenek nagy arányú győzelme, hiszen a történelmi népszavazáson koránt sem az érdektelenség indokolta a távolmaradást, sokkal inkább az, hogy a jobboldali, nacionalista ellenzék teljes bojkottra szólított fel, s taktikájuk bevált. A referendum eredménye egyébként a Görögországgal kötött megállapodás értelmében nem ügydöntő, ám a névváltáshoz a többszörös alkotmánymódosítás miatt a törvényhozásban kétharmados többségre lenne szükség, amivel Zoran Zaev kormánya nem rendelkezik. Számukra még a jövő is ingatag, miután kiderült, hiába a gazdasági fejlődés ígérete, a kellő társadalmi támogatottság hiányzik mögülük. A kormányfő felszólította az ellenzéket, hogy tartsák tiszteletben az eredményeket, és támogassák az alkotmánymódosítást. Miután erre aligha fog sor kerülni, valószínű, hogy előre hozott választások jönnek. 

Az érvénytelenség nem csak a bojkottra felszólító macedón ellenzéknek és a NATO terjeszkedését ellenző Oroszországnak győzelem, de az igenek mellett nyíltan kampányoló Nyugat számára is fájó vereség. Az eredeti tervek szerint a 2005 óta tagjelölt ország és az EU között jövő év nyarán már a hivatalos csatlakozási tárgyalásoknak kellett volna megkezdődnie. Hasonló módon úgy néz ki, a NATO is hiába hívta meg idén Szkopjét a csatlakozási tárgyalások előkészítésére, a folyamat befagyva marad. Magyarország egyébként korábban az egyik legfőbb támogatója volt Macedónia mielőbbi csatlakozásának a szervezetekhez.