NATO;Törökország;

2018-10-10 08:29:54

A nyugati áfium ellen

A magyar-török katonai együttműködés szintje eddig alacsony volt, de ezen most változtatnak, és erőteljes hadiipari együttműködést szándékoznak kialakítani – mondta Orbán Viktor, aki szerint az elmúlt évtizedek gazdasági nehézségei miatt a hadsereg fejlesztésére nem volt pénz. Ezt a hiányt most pótoljuk, Magyarország célja modern, ütőképes nemzeti hadsereg felépítése. A közmédia szakértője ehhez hozzáfűzte: Törökország az utóbbi években a hadiipar tudatosan fejlesztésével csökkentette nyugati függőségét. 

A hír megnyugtató, már nem vagyunk egyedül. Májusban a miniszterelnök még azzal ejtett kétségbe minden hazafit, hogy közölte: azért kell több pénz a hadseregre, mert „szomszédaink folyamatosan és lendületesen fegyverkeznek”. „Magyarország megvédése nem a NATO és nem az Európai Unió feladata, hanem a miénk” – tette hozzá. 

A kép összeállt: a NATO-tagság csak kiszolgáltatja az országot a nyugati függőségnek, és még biztonságot sem nyújt. 

Néhány apróság azért árnyalja ezt a képet. Először is, Törökországnak van a NATO-államok között az Egyesült Államok után a második legnagyobb létszámú hadserege. Egy akkora haderő számára már rentábilis nagyságrendben lehet kézi fegyvereket, lőszert gyártani. Netán a török fegyverpiacra akarunk betörni? 

Másodszor, amikor a törökök igazán féltek valamitől, nevezetesen attól, hogy a szíriai polgárháború hevében átrepül hozzájuk valamilyen rakéta, akkor nem Gábor Áron rézágyújával védekeztek, hanem Patriot rakéták telepítését kérték Amerikától.

Harmadszor pedig: Washington rámordult a szövetségesekre, hogy most már tessék a GDP két százalékára növelni a hadiköltségvetést, Amerika nem a biztonság fejőstehene. Lendületesen fegyverkező szomszédaink nem minket fenyegetnek, hanem csupán hamarabb megértették Trump szavait.