Varga Mihály;

2018-10-17 07:44:00

Garanciaalap jöhet a nyugdíjpénztáraknál, a tagok fizetnék a feltöltést

Nem tudni, hogy egy meglévő alaphoz csatlakoznának a pénztárak, vagy egy újat hoznának létre.

A kormány foglalkozik azzal a jegybanki javaslattal, hogy más pénzügyi szolgáltatásokhoz hasonlóan az önkéntes nyugdíjpénztárak mögött is legyen egy garanciaalap – tudta meg az mfor.hu Varga Mihály pénzügyminisztertől.

A Magyar Nemzeti Bank alelnöke, Windisch László a közelmúltban beszélt egy rendezvényen arról, hogy az önkéntes pénztáraknál, illetve a biztosítóknál is szükség lenne egy garanciaalapra, ahonnan a fizetésképtelenné váló tagszervezetek tagságát lehetne egy bizonyos összegig kártalanítani. A portál most azt írja, a kormány vizsgálja a lehetőségeket, de arról még nincs szó, hogy kiforrott javaslata lenne.

Az sem dőlt el, hogy egy meglévő garanciaalaphoz csatlakoznának a pénztárak, vagy egy új alapot hoznának létre. Mint írják, az előbbi esetben kézenfekvő megoldás lenne a Pénztárak Garancia Alapja, amely ma már csak romjaiban létezik, de egykoron a magán-nyugdíjpénztárakat fogta össze. A másik két garanciaaalap, a Befektető-védelmi Alap és az Országos Betétbiztosítási Alap is szóba jöhetne, de kevésbé kézenfekvő megoldásként.

Az mfor.hu azzal kapcsolatos megkeresését, hogy mekkora összeggel lehetne feltölteni egy ilyen alapot, és ennek a fedezetét ki fogja fizetni, korábban az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége azzal hárította el: remélik, a jogalkotó komlex hozzáállással kezeli ezt a kérdést és gondol az alap fedezeti megvalósítására is. A portálnak egy magas szintű kormányzati forrás azt valószínűsítette, hogy a garanciaalap felállításának költségét a pénztári tagok befizetéseiből teremtik majd elő, abból levonva egy bizonyos hányadot.

Mint megírtuk, Barcza György váratlan bejelentést tett a Portfolió keddi Öngondoskodás című konferenciáján. Az Állam-adósság Kezelő Központ vezérigazgatója azt javasolta, hogy a hosszú távú nyugdíjcélú megtakarítások piacára is be kívánnak lépni. Azzal indokolta ezt a tervezett lépést, hogy míg a lakosság kezében lévő állampapír-állomány tekintetében csúcstartók vagyunk, addig a nyugdíjcélú megtakarításoknál nemzetközi összevetésben hátul kullogunk.