cafeteria;tüntetés;LIGA;szakszervezetek;

2018-11-06 16:04:45

Nem adjuk a cafeteriát - szakszervezeti dolgozók ezrei tüntettek a Parlament előtt

Dobolva, sípolva meneteltek szakszervezeti szövetségek dolgozói, együtt tiltakoznak a cafeteriakedvezmények elvonása, a bérek megadóztatása ellen. Gyertek ki- skandálták a képviselőknek.

 Százezreket, sőt, kétmillió embert kell ma védelmünkbe vennünk - kezdte beszédét Székely Tamás, a Vegyész Szakszervezet vezetője az érdekképviseletek keddi, Parlament előtt tartott tüntetésén,  a demonstráción, amit szakszervezetek a béren kívüli juttatások megadóztatása miatt rendeztek meg.

A demonstrációra több ezren érkeztek, a tömeg egyetértően skandált  az Alkotmány utcában -„Nem hagyjuk!”, üzenték a cafeteria megadóztatására utalva.  

A tiltakozás oka, hogy a kormány egyeztetés nélkül döntött a  cafetéria rendszer adókedvezményeinek elvonásáról, ezzel kétmillió munkavállaló zsebéből vesz ki évente átlagosan 90 ezer forintot.  

  „Azokért is tüntetünk ma, akiknek ma dolgozniuk kell, autót és gyógyszert gyártanak, védenek minket, és ha nem piszkál bele a hatalom, még a szemetet is elviszik. A dolgozókért állunk ki ma, értük lármázzuk fel a várost – mondta Székely, aki szerint már ott tartunk, hogy

A szónok szerint az állam úgy döntött, hogy még kevésbé tekinti embernek azokat, akik földközelben, kétkezi munkát végeznek. A robotizáció nem ezt jelenti, nem azt, hogy emberből akarunk gépeket csinálni. Ennünk kell, hogy dolgozni tudjunk, és az üzemi étkezés szükséglet, nem luxus, amit meg kellene adóztatni -figyelmeztetett Székely Tamás, aki azt is megüzente a kormánynak, hogy a dolgozók nem hagyják jóvá a fejük felett hozott szabályozást. 

Hatvani Jácint a paksi dolgozók képviseletében figyelmeztetett rá, hogy a cafeteriarendszer megtépázásával a kormány azokat sújtja, akik az ország gazdasági erejét biztosítják - a vegyipari, üzemi dolgozókat. A kilencvenes évek óta romlanak folyamatosan a paksi munkavállalók körülményei , de az elfogadhatatlan, hogy amikor végre sikerül normális fizetési feltételeket kiharcolnunk, a magát adócsökkentőnek nevező kormány most éppen a cafeteriát kezdi adóztatni - mondta Havasi.

A demonstráció öt után véget ért, a szervezők –  Székely Tamás és Szilágyi József, a Liga társelnöke – pedig petíciót szerettek volna átadni követeléseikről a kormány képviselőinek. Ez azonban nem ment egyszerűen: előbb a Miniszterelnökség portájára mentek, ahonnan posztoló rendőrök küldték tovább őket - mondván, a kormányzati tömb hátsó bejáratánál ,az Igazságügyi Minisztérium portáján veszik majd át tőlük a dokumentumot. Ide viszont nem engedték be a sajtó munkatársait.  Pár perc várakoztatás után a Miniszterelnökség kabinetvezetője jött ki eléjük, és átvette tőlük a petíciót, mondván, továbbítja majd azt feletteseinek.

Ez történt korábban

Ezrek demonstráltak kedden délután háromkor a Magyar Nemzeti Bank Szabadság téri épülete előtt a béren kívüli juttatások megadóztatása ellen.

A kormányzati döntéssel lényegében megszűnnek a béren kívüli juttatások, hiszen adókedvezmény nélkül a munkáltatónak sem érdeke ilyen elemeket biztosítani: kedvezményes, 34,5 százalékos adókulccsal kizárólag a Széchenyi Pihenő Kártya (SZÉP -kártya) adózik majd, emellett a bölcsődei, az óvodai és a családi napközis cafetéria marad meg adómentesnek, az összes többi elem után a munkabér esetében szokásos, 15 százalékos adót kell fizetni.

Ez összességében majdnem 10 százalékos adóemelést jelent a béren kívüli juttatások eddigi költségeihez képest. Hiába tiltakoztak a munkavállalói és a munkáltatói érdekképviseletek a döntés ellen, a kormánypárti többség megszavazta a jogszabály módosítást.

A tüntetés szervezői rövid beszédet tartottak a jegybank épülete előtt, majd Székely Tamás, a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének elnöke, valamint Szilágyi József, a Liga társelnökepetíciót ragasztott az MNB kapujára.  

A tüntetők ezután rendezett sorokban, dob -és sípszó kíséretében a Parlament felé indultak, félig elfoglalva a Bajcsy-Zsilinszky utat – menetüket négy kisteherautó vezeti jelenleg is a Kossuth tér elé, az akár 4-5 ezres tömeg elérte az Alkotmány utcát. Bár túlnyomórészt szakszervezeti zubbonyos, zászlós civilek sétálnak a tömegben, a demonstrációban politikusok is részt vesznek - a Zoom.hu élő videóján például Kunhalmi Ágnest is láthattuk , az MSZP-s képviselő egy vödröt ütögetve vonult a tiltakozókkal.

A demonstrációt a Paksi Atomerőmű Zrt. váltóműszakos dolgozóit tömörítő Műszakos Dolgozók Érdekvédelmi Szervezete (MÉSZ) kezdeményeze, de az akció mögé beállt a Liga Szakszervezetek és Magyar Szakszervezetek Szövetsége és több kisebb érdekvédelmi csoport is.