tüntetés;CEU;Nikola Gruevszki;Momentum;

2018-11-16 20:07:59

"Ez a kormány bűnös, a jövő Magyarországának int búcsút!" - A CEU-ért tüntettek

Akik a CEU-t el akarják üldözni, Budapestet akarják tönkretenni - hangzott el a Momentum pénteki tüntetésén. A szónokok szerint Orbánék a törvények fölött állónak hiszik magukat, és csak egységben, közös erővel lehet megállítani őket.

Mintegy 1000-1500 fős tömeget sikerült az utcára hívnia a Momentum Mozgalomnak, hogy a budapesti Közép-európai Egyetem (CEU) mellett demonstráljanak, ezúttal az Egyetem téren. Legutóbb október 26-án, a CEU épülete előtt tüntettek, akkor Fekete-Győr András Momentum-elnök bejelentette: ha a kormány továbbra sem hajlandó aláírni az egyetem magyarországi működését garantáló államközi megállapodást, november 16-án, „félidőben” ismét utcára vonulnak. 

Ha a megállapodást nem írják alá, a CEU kénytelen lesz Bécsben folytatni amerikai akkreditációjú képzéseit.

– A CEU egy jelkép: a nyitottság, a másik felé fordulás, és világszínvonalú oktatás jelképe. Ha a kormány elüldözi, azzal a jövő Magyarországának int búcsút. Ha valóban a nemzet érdekeit tartanák szem előtt, nem tennének ilyet. Ez a kormány nem nemzeti. Ez a kormány bűnös! – mondta a tüntetés első felszólalója, Bereczki Dávid, a Momentum TizenX képviselője. – Magyarországon ma szellemi bezárkózás zajlik. Ha egy év múlva a CEU nem lesz Magyarországon, ez egy szegényebb ország lesz – erről Mécs János, a CEU és az ELTE hallgatója beszélt. Mint mondta: abban reménykedik, az Alkotmánybíróság megsemmisíti az alkotmányellenes Lex CEU-t. 

– A CEU Budapest szerves részévé vált az elmúlt 27 évben. Amikor el akarják üldözni, a mi Budapestünket akarják tönkretenni és a saját mintájukra alakítani. Egy olyan Budapestet akarnak, ami nem a tudomány és a kultúra otthona, hanem a NER-lovagok és kitartottjaik játszótere – fogalmazott Berg Dániel, a CEU egykori hallgatója, a Momentum elnökségi tagja. Hozzátette: kötelességünk, hogy kiálljunk a CEU-ért, a Corvinusért, a Magyar Tudományos Akadémiáért, és mindenért, amit tönkre akarnak tenni „hűbéruraink”. – Sok gyötrelmet látott már ez a város, de mindent túlélt. Ezt a rezsimet is túl fogja élni, de csak akkor, ha vannak olyan emberek, akik megvédik – mondta. 

A demonstráción felszólalt Szél Bernadett országgyűlési képviselő is.

 – utalt arra, hogy a jogerősen elítélt, börtönbüntetése elől menekülő volt macedón miniszterelnök, Nikola Gruevszki Magyarországon nyújtott be menedékkérelmet. – Minél nagyobb az elnyomás, annál kitartóbban kell küzdenünk – tette hozzá. 

– Hol vannak ilyenkor a rektorok? Hol vannak ilyenkor a dékánok? Hol vannak az egyetemi tanáraink? – tette fel a kérdést Fekete-Győr András Momentum-elnök, hiányolva az egységet, a szolidaritást a felsőoktatás területén.

Felidézte: szerdán sztrájkoltak az ELTE Társadalomtudományi karának oktatói, de alig csatlakoztak hozzájuk, pedig 64 egyetem és főiskola van Magyarországon. – Tele vagyunk cserbenhagyott hősökkel. Mindenkinek egységbe kell rendeződnie, ha változtatni akarunk! Mi most itt vagyunk, de nem vagyunk elegen. Orbán Viktor az erő nyelvén beszél, kiröhögi a diplomáciát. Csak az erő nyelvén ért. Ezt vegyük észre végre – fogalmazott. Arra kérte a felsőoktatás vezetőit és szereplőit, fogjanak össze és segítsék egymást. Ugyanezt kérte a közoktatásban, az egészségügyben dolgozóktól is. – A ti felelősségetek a változtatás! Bűnösök közt cinkos, aki néma – zárta beszédét. 

Csütörtökön Brüsszelben is megmozdulást szervezett a Momentum helyi szervezete, péntek este pedig Berlinben, Münchenben, Hágában, Párizsban, Londonban, és Koppenhágában is demonstrációkra került sor.

A CEU diákjai november 24-ére, délután két órára szerveznek tüntetést a Fővám térre. Ők is arra szólították fel a kormányt, írja alá végre a megállapodást New York állammal, továbbá szüntessen be minden felsőoktatási és kutatási cenzúrát, biztosítson minőségi, hozzáférhető, független és megfelelően finanszírozott oktatást és kutatási lehetőséget. "Küldjünk egy határozott és egységes üzenetet Magyarország kormányának: nem nézzük tovább tétlenül az akadémiai szabadságot ért támadásokat!" - írták.

A héten támogatásáról biztosította az egyetemet a több mint 60 tagú, korábbi vezető amerikai kormányzati tisztségviselőkből, nemzetbiztonsági szakértőkből és tudósokból álló kétpárti Transzatlanti Demokrácia Munkacsoport is. Mint írták, véleményük szerint a CEU működését és akadémiai szabadságát sújtó fenyegetés egyúttal az amerikai-magyar kapcsolatokat is veszélyezteti.

A fideszes Navracsics Tibor – aki az Európai Bizottság kulturális, oktatási, ifjúságpolitikai és sportügyi biztosa – is úgy nyilatkozott a napokban az RTL Klub híradójának: szeretné, ha a CEU Budapesten maradna, rendezett körülmények között tudná folytatni működését.