Szerbia;tüntetések;Aleksandar Vucic;

2018-12-13 09:30:00

Arcukra fagy a mosoly - Tüntetéshullám rázhatja meg Belgrádot

A meglepetés az lenne, ha a megmozdulások vidékre is átterjednének.

Hosszú idő után mutatta meg a szerb ellenzék, hogy valóban létezik: múlt szombaton legalább tízezren, a szervezők szerint 15-20 ezren tüntettek Belgrádban Aleksandar Vucic elnökkel szemben. A sikerek láttán Dragan Djilas, a Szövetség Szerbiáért (SZS) nevű párt elnöke, egykori belgrádi polgármester bejelentette, e hét szombatján újabb megmozdulást tartanak.

A kormánypárti média a tőle megszokott hangnemben számolt be a szombati eseményekről. A Studio B riportere a független újságírás minden alapszabályát felrúgva „tudósított”. Azt közölte, sokkal kevesebben vettek részt a megmozduláson, mint azt a szervezők remélték. Valóban embert alig lehetett látni. Szépséghiba, hogy kapcsolásakor a belgrádi Diák térről tudósított, ahol már véget ért a tüntetés, s a résztvevők ekkor már a szerb rádió és televízió, az RTS székháza elé vonultak.

A felettébb egyoldalú kormánypárti bulvárlap, az Informer arról számolt be, hogy Djilas retteg az előrehozott választástól, s már most bojkottálni akarja a még be sem jelentett idő előtti voksolást. Azt terjeszti munkatársai között, hogy jövő év elején feloszlatják a belgrádi parlamentet.

Az álhírterjesztés a mindennapok természetes velejárója lett. Ha valaki nem áll be a sorba, s nem támogatja az elnököt, karaktergyilkosság áldozata lesz. Maga Vucic nem hatódott meg a hétvégi tömeget látva, azt közölte, tőle akár ötmillióan is tüntethetnek, akkor sem teljesíti a résztvevők óhaját, győzzék csak le a választásokon.

Ez azonban egyre nehezebb lesz. A Szerb Haladó Párt (SNS) ugyanis már a közélet minden szegmensét uralja, legyen szó nemcsak a közszolgálatról, hanem a kultúráról, vagy éppen a sportról: a kulturális intézmények vezetőit sorra cserélik le, sok sportklub vezetőségébe pedig az SNS illetékeseit ültetik be. Jellemző példa erre a Radnicki Nis focicsapata, amelyet teljes egészében átvett a SNS, s az együttes időnként egészen sajátos körülmények között nyer a bajnokságban.

A hatalom azonban azt tartja legfontosabb feladatnának, hogy teljes mértékben uralja a médiát. Ezért a közelmúltban újabb nagy lépést tett. Az állami távközlési vállalat, a Telekom eladta saját tulajdonrészét egy júliusban, Cipruson alapított, meglehetősen kétes hátterű cégnek, a Kopernikus Technologynak. Ez a cég pedig megvásárolt két országos tévécsatornát, a Prva Tv-t, illetve az O2-t, amely az egykor ellenzékiségéről ismert B92 utódcsatornája. Sokat elmond az új vásárlóról, hogy tulajdonosa, Zvezdan Milovanovic olyan kábelhálózat élén áll, amely a Szerb Haladó Párthoz áll felettébb közel. Dragan Djilas ezzel kapcsolatban akkor azt közölte, tovább romlik a médiaszabadság helyzete Szerbiában.

A nagy kérdés az, hogy várható-e országos mozgalom Szerbiában. Nem valószínű. A főváros ugyanis mindig is liberálisabb volt, mint például a déli országrész. Azt azonban alighanem Vucicot is váratlanul érte, hogy ennyien kivonultak az utcára vele szemben.