korrupció;4-es metró;Alstom;

2018-12-21 16:49:12

Felmentették a budapesti Alstom-ügy vádlottjait

A Fidesz a legnagyobb korrupciós botránynak nevezte, és a balodlalra próbálta nyomni a 4-es metró projektjének visszáságait, melyeket az OLAF-jelentés hosszan taglal. Most született egy ítélet, miszerint a budapesti beruházásnál nem lehetett korrupciót kumutatni.

 Bűnösnek mondta ki pénteken a brit legfelsőbb bíróság az Alstom volt értékesítési igazgatóját, Nicholas Reynoldst. Az eljárást a brit Súlyos Csalások Elleni Hivatal kezdeményezte (Serious Fraud Office, SF O) A vád szerint Reynolds politikusokat és magas renagú tisztségviselőket vesztegetett meg annak érdekében, hogy a cég megszerezze egy 240 millió euró nagyságrendű projekt megvalósítását Litvániában.

A Reynolds elleni ítélet az utolsó egy, az Alstom Powert érintő nagyobb korrupciós ügyben. Az Alstom beismerte érintettségét és 18 millió font sterling büntetést szabott ki rá a bíróság.  Nem ez az első korrupciós botrány, amiben érintett az Alston Network. Egy idén áprilisi bírósági döntés szerint a cég Tunéziában is megvesztegetés révén kapott meg egy 85 millió eurós villamos beruházási szerződést. Három másik esetben – Indiában, Lengyelországban és a budapesti négyes metró kapcsán – felmentő ítélet született. A budapesti metró ügyben (ami egy 229 millió eurós beruházás) érintett három személyt, Jean-Daniel Lainét, Michael Andersont, Terence Watsont felmentették és a cég elleni vádat ejtették.

Lisa Osofsky, a brit hatóság igazgatója a Daily Telegraphnak nyilatkozva a Reynolds-ügy kapcsán úgy fogalmazott, az Altromon belül igen széles „kultúrája” terjedt el a korrupciónak, bevett gyakorlat volt a döntéshozók lefizetése. A különböző országokban kiírt tenderek megnyerése érdekében alkalmazott törvénytelen eszközeik aláásták a közbizalmat és a törvényes működésbe vetett bizalmat, mondta Osofsky.

Az SFO kivizsgálása az Alstom 30 ország közbeszerzési eljárásaiban való részvételét vizsgálta, többek között Franciaországban, Kanadában, Dániában, Ausztriában, Szlovákiában, Csehországban, Ciprusban, Lichtensteinben, Sinagporeban, a Seychelles szigeteken, Svédországban, Litvániában, Svájcban, Tunéziában és Magyarországon.