Gyengécske nyitány a kézilabda vébén: kiszenvedett döntetlen Argentína ellen

2019.01.11 19:47

Fotó: MTI/ Illyés Tibor
A magyar válogatott esélyesként várta az Argentína elleni első csoportmérkőzést a dán-német közös rendezésű férfi kézilabda-világbajnokságon, ám végül a 25-25-ös eredménynek is örülnie kellett.
A torna eddigi legnagyobb meglepetésével kezdődött a magyarok csoportja, a hatodik, utolsó helyre várt Angola 24-23-ra nyert a négy évvel ezelőtti vb-ezüstérmes Katar ellen.
A magyar válogatott a papírforma alapján esélyesnek számított az argentinok elleni csata előtt, különösen annak ismeretében, hogy a dél-amerikaiak legnagyobb sztárja, Diego Simonet nem jött el a vb-re. A Montpellier-vel tavaly BL-t nyerő és a kupasorozat legjobbjának választott klasszis sérülés miatt kénytelen otthon maradni.
„A magyarok jobb képességű játékosokból állnak, gyors indításokkal, egyéni betörésekkel lehet esélyünk ellenük – vélekedett Manolo Cadenas szövetségi kapitány a mérkőzés előtt. - Kockázatot kell vállalnunk és egységes csapatjátékra lesz szükségünk, enélkül nem tudunk meglepetést okozni.”
A magyar válogatottnak az ellenfél mellett figyelni kellett a rendkívül szigorú játékvezetői felfogásra is. A csapatok a rajt előtt egy videó-összeállítást kaptak arról, milyen szabálytalanságokért jár azonnal piros lap: nem tolerálják a bírók az ellenfél testi épségének veszélyeztetését, a szándékos ütést, levegőben lévő játékos lökését. A videóanyag legtöbb jelenetét a magyar-szlovén vb-selejtezőből vették ki.
Csoknyai István a mérkőzés előtt azt mondta az M4 Sportnak, hogy türelmes, nyugodt játékot kért csapatától.
Kiválóan kezdett a magyar csapat, amely hibátlanul védekezett, támadásait türelmesen vezette, és könyörtelenül kihasználta az ellenfél megingásait, Cadenas kapitány tíz perc elteltével, 5-0-ás magyar vezetésnél kért időt. A dél-amerikaiak szakvezetője ekkor már rendelkezett egy sárga lapos figyelmeztetéssel, a bírók ugyanis a kapitányi reklamálásokat is szigorúan szankcionálják.
Az időkérés után két gólt szerzett a rivális, mindkettőt a bal szélről betörve, Balogh Zsolt remek távoli lövéssel törte meg a közel három perces magyar gólcsendet (6-2). A 16. percben először került emberelőnybe a magyar válogatott, amit Lékai Máté és Balogh egy-egy találatával sikerült zárni (8-4).
A dél-amerikaiak nem törtek meg, három perc alatt három gólt szereztek a beállós pozíciójából (8-7), ráadásul Baloghot is kiállították lökésért. Ebből szerencsére nem lett baj, ismét összeállt a védekezés, és a 27. percben 11-7-re vezettek a magyarok, amikor a videóbíróé lett a főszerep: a zsűri szabálytalan argentin cserét vélt látni, két perc videózás után született meg a döntés, az argentinok kapusa, Matias Schultz nem ott hagyta el a játékteret, ahol kell, ezért került emberelőnybe a magyar csapat.
Az utolsó percben időt kértek a magyarok, de biztos nem azt beszélték meg, ami történt: a támadást nem sikerült lövéssel befejezni, az ellenakcióból az argentinok szereztek gólt, ráadásul a szabálytalankodó Lékait kiállították. Balogh időn túl szerzett hétméterese után három gólos előnnyel ért véget a játékrész (13-10).
Két argentin találattal kezdődött a második félidő (13-12), Balogh az ötödik megítélt hétméterest is értékesítette, de nem lehetett fellélegezni, mert ismét emberhátrányba került a magyar csapat, ezúttal Ancsin János kiállítása miatt, ráadásul gólt is kapott (14-13).
A 36. percben először lépett pályára Nagy László, első lövéséből gólt szerzett, de az argentinok középkezdés után az üres kapuba lőttek (15-14). Egy perccel később újabb üres kapus találattal egyenlített az ellenfél (15-15). A 39. percben Federico Fernandez hetesével először vezettek az argentinok (15-16), szétesett a magyarok játéka, talán egy időkérés segített volna.
Szenvedett, de küzdött a válogatott, Bánhidi Bence két védőt beborítva szerezte meg a vezetést a 46. percben (19-18). Alig fél percig vezettek a magyarok, 20-19-nél ismét az argentinoknál volt az előny. A két együttes legutóbbi három egymás elleni mérkőzésén minden alkalommal több mint tíz góllal nyert a magyar csapat, erre ezúttal nem volt esély.
Magyar időkérés után Balogh, a csapat legjobbja megszerezte saját maga tizedik gólját, ezzel sikerült egyenlíteni tizenegy perccel a vége előtt (21-21), Mikler Roland bravúros védése után Bánhidi ismét megszerezte a vezetést (22-21).
Nyolc perccel a vége előtt 22-22-nél Lékai veszítette el a labdát a félpályánál, Fernandez egyedül tört kapura, de Mikler parádés mozdulattal védett. Ilyen izgalmas végjátékra kevesen számítottak, főleg, a kiváló kezdés után.
Öt perc volt hátra, amikor kimaradt az első magyar hetes, Balogh lövését a kapu fölé tolta Schultz, az ellentámadásból vezetést szereztek az argentinok (23-24). Két perccel a befejezés előtt Bánhidi révén sikerült egyenlíteni (24-24). Rendkívüli izgalmak következtek, Mikler tizenhárom másodperccel a vége előtt 25-25-nél ziccert védett, a magyarok időt kértek, az utolsó támadásnál azonban egy rossz átadással az oldalvonalon kívülre került a labda, így az eredmény nem változott.
kézilabda

A listavezető Borussia Dortmundot fogadják Gulácsiék - folytatódik a Bundesliga

2019.01.18 11:20

Fotó: / Jan Kuppert/SVEN SIMON
Az idén megszakítja a Borussia Dortmund a Bayern München egyeduralmát? Öt magyar résztvevővel pénteken folytatódik a német labdarúgó-bajnokság, azaz a Bundesliga.
Az első 2019-es játéknap péntek esti mérkőzésén Szalai Ádám csapata, az ősszel még a Bajnokok Ligája csoportkörében szereplő Hoffenheim a legutóbbi hat bajnoki kiírást kivétel nélkül megnyerő, ám a mostani szezon második felét hatpontnyi hátránnyal a 2. helyről váró Bayernt fogadja (tv: Sport1 20.30). Hogy az 52-szeres magyar válogatott támadóval – aki Münchenben tavaly augusztusban a 3-1-es vereséget szenvedő csapata egyetlen találatát szerezte – vagy nélküle, az pillanatnyilag kérdéses, az viszont egyre valószínűbbnek tűnik, hogy a 31 éves csatár marad a Hoffenheim játékosa. A német első osztályban 2010 óta a Mainz, a Schalke és a Hannover együttesében is szereplő Szalai szerződése a nyáron lejár a Hoffenheimmel, a heti sajtóhírek szerint pedig a török rekordbajnok Galatasaray még ezen a télen szerette volna leigazolni őt – eddig erre nem került sor.
A további két magyar futballistát foglalkoztató RB Leipzig is nagyágyút fogad az első „tavaszi” körben, szombat este fél héttől ugyanis a listavezető Dortmund vendégszerepel Lipcsében (tv: Sport1 18.30). A Bundesliga őszi idényének álomcsapatába is beválasztott kapus, Gulácsi Péter és a magyar válogatottnál szintén számításba vett Willi Orbán helye gyakorlatilag biztos a lipcseiek kezdőcsapatában, ami nem meglepő: Gulácsi 2018 őszén a kapura tartó lövések 76 százalékát védte, ráadásul hét mérkőzésen egyáltalán nem találtak a kapujába. A védőként szereplő Orbán munkáját is dicséri, hogy a Leipzig 17 forduló alatt mindössze 17 gólt kapott. A Dortmund ellen mindjárt komoly erőpróbával kezd a nemzeti csapat két legértékesebb játékosa (Gulácsi értéke 10 millió euró, Orbáné 15 a Transfermarkt szerint), a Borussia célja ugyanis nem más, mint a Bayern legyőzése – ez legutóbb éppen a Dortmundnak sikerült, igaz, még 2012-ben.
E rivalizálás árnyékában szintén szombaton kezdi az évet a Sallai Rolandot is soraiban tudó Freiburg, amely az Eintracht Frankfurt vendége lesz (tv: Sport2 15.30). A tavaly nyáron Ciprusról Freiburgba szerződő 12-szeres válogatott játékos még novemberben sérült meg, de a felkészülés januári kezdetén sem végzett teljes értékű munkát, így játéka erősen kérdéses az idénynyitón. Mindenesetre a 21 esztendős szélső szép jövő előtt állhat Németországban, hiszen amikor a pályán volt, meggyőző teljesítményt nyújtott: első németországi mérkőzésén rögtön betalált, sérüléséig a Freiburg egyik alapembere volt.
A háromnaposra nyújtott nyitány végére, azaz vasárnapra is marad magyar érdekeltség, akkor a Dárdai Pál által felkészített Hertha BSC a Nürnberg vendége lesz (15.30, tv: Sport1). A vezetőedző csapatában az őszi idényben ötször pályára lépett fia, a 19 éves ifjabb Dárdai Pál is. A berliniek jelenleg a középmezőnyben állnak, kilenc pontra a dobogótól, de még nem érezhetik magukat biztonságban, hiszen előnyük csupán 10 pont a kieséstől fenyegetett VfB Stuttgart előtt.
Az éllovas Dortmund-Bayern duó küzdelmébe aligha szól bele más, az osztályváltás elkerüléséért ugyanakkor éles küzdelem várható a Bundesligában. Az élmezőnyben és az alsóházban is izgalmasnak ígérkezik a folytatás.

Az állás

1. Borussia Dortmund 17 13 3 1 44:18 42 2. Bayern München 17 11 3 3 36:18 36 3. Mönchengladbach 17 10 3 4 36:18 33 4. RB Leipzig 17 9 4 4 31:17 31 5. Wolfsburg 17 8 4 5 27:22 28 6. Frankfurt 17 8 3 6 34:23 27 7. Hoffenheim 17 6 7 4 32:23 25 8. Hertha BSC 17 6 6 5 26:27 24 9. Leverkusen 17 7 3 7 26:29 24 10. Werder Bremen 17 6 4 7 28:29 22 11. Freiburg 17 5 6 6 21:25 21 12. Mainz 17 5 6 6 17:22 21 13. Schalke 17 5 3 9 20:24 18 14. Düsseldorf 17 5 3 9 19:33 18 15. Augsburg 17 3 6 8 25:29 15 16. VfB Stuttgart 17 4 2 11 12:35 14 17. Hannover 96 17 2 5 10 17:35 11 18. Nürnberg 17 2 5 10 14:38 11

Frissítve: 2019.01.18 12:22

Kétéves kihagyás után tavasszal újra versenyezhet Berki Krisztián

2019.01.18 10:58

Fotó: / Tóth Gergő
Elképzelhető, hogy ott lesz az áprilisi, lengyelországi kontinensviadalon az olimpiai, világ- és Európa-bajnok tornász.
Berki Krisztián kétéves kihagyás után tavasszal ismét versenyezhet. Az UTE 33 éves sportolója 2017 áprilisában a kolozsvári Európa-bajnokságon indult legutóbb, azóta makacs vállsérüléssel küszködött. A magyar szövetség pénteki tájékoztatása szerint a Manchesterben elvégzett októberi műtétje után Berki ismét a tornateremben készül, és hamarosan abbahagyhatja a gyógytornát.
„Az elmúlt év utolsó két hónapja a pihenés jegyében telt. Muszáj volt feltöltődnöm és kikapcsolódnom, ugyanis a célom idén az olimpiai kvótaszerzés”
– mondta Berki.
Hozzátette: elképzelhető, hogy már az áprilisi, lengyelországi kontinensviadalon versenyezni fog, az októberi, stuttgarti világbajnokságon pedig biztosan indul, mert kvótát akar szerezni a jövő évi, tokiói olimpiára. Amennyiben Németországban nem jár sikerrel, ősztől a világkupaversenyekre összpontosít, ahol lesz még esélye a kvalifikációra.