kézilabda;

2019-01-11 19:47:20

Gyengécske nyitány a kézilabda vébén: kiszenvedett döntetlen Argentína ellen

A magyar válogatott esélyesként várta az Argentína elleni első csoportmérkőzést a dán-német közös rendezésű férfi kézilabda-világbajnokságon, ám végül a 25-25-ös eredménynek is örülnie kellett.

A torna eddigi legnagyobb meglepetésével kezdődött a magyarok csoportja, a hatodik, utolsó helyre várt Angola 24-23-ra nyert a négy évvel ezelőtti vb-ezüstérmes Katar ellen.

A magyar válogatott a papírforma alapján esélyesnek számított az argentinok elleni csata előtt, különösen annak ismeretében, hogy a dél-amerikaiak legnagyobb sztárja, Diego Simonet nem jött el a vb-re. A Montpellier-vel tavaly BL-t nyerő és a kupasorozat legjobbjának választott klasszis sérülés miatt kénytelen otthon maradni.

„A magyarok jobb képességű játékosokból állnak, gyors indításokkal, egyéni betörésekkel lehet esélyünk ellenük – vélekedett Manolo Cadenas szövetségi kapitány a mérkőzés előtt. - Kockázatot kell vállalnunk és egységes csapatjátékra lesz szükségünk, enélkül nem tudunk meglepetést okozni.”

A magyar válogatottnak az ellenfél mellett figyelni kellett a rendkívül szigorú játékvezetői felfogásra is. A csapatok a rajt előtt egy videó-összeállítást kaptak arról, milyen szabálytalanságokért jár azonnal piros lap: nem tolerálják a bírók az ellenfél testi épségének veszélyeztetését, a szándékos ütést, levegőben lévő játékos lökését. A videóanyag legtöbb jelenetét a magyar-szlovén vb-selejtezőből vették ki.

Csoknyai István a mérkőzés előtt azt mondta az M4 Sportnak, hogy türelmes, nyugodt játékot kért csapatától.

Kiválóan kezdett a magyar csapat, amely hibátlanul védekezett, támadásait türelmesen vezette, és könyörtelenül kihasználta az ellenfél megingásait, Cadenas kapitány tíz perc elteltével, 5-0-ás magyar vezetésnél kért időt. A dél-amerikaiak szakvezetője ekkor már rendelkezett egy sárga lapos figyelmeztetéssel, a bírók ugyanis a kapitányi reklamálásokat is szigorúan szankcionálják.

Az időkérés után két gólt szerzett a rivális, mindkettőt a bal szélről betörve, Balogh Zsolt remek távoli lövéssel törte meg a közel három perces magyar gólcsendet (6-2). A 16. percben először került emberelőnybe a magyar válogatott, amit Lékai Máté és Balogh egy-egy találatával sikerült zárni (8-4).

A dél-amerikaiak nem törtek meg, három perc alatt három gólt szereztek a beállós pozíciójából (8-7), ráadásul Baloghot is kiállították lökésért. Ebből szerencsére nem lett baj, ismét összeállt a védekezés, és a 27. percben 11-7-re vezettek a magyarok, amikor a videóbíróé lett a főszerep: a zsűri szabálytalan argentin cserét vélt látni, két perc videózás után született meg a döntés, az argentinok kapusa, Matias Schultz nem ott hagyta el a játékteret, ahol kell, ezért került emberelőnybe a magyar csapat.

Az utolsó percben időt kértek a magyarok, de biztos nem azt beszélték meg, ami történt: a támadást nem sikerült lövéssel befejezni, az ellenakcióból az argentinok szereztek gólt, ráadásul a szabálytalankodó Lékait kiállították. Balogh időn túl szerzett hétméterese után három gólos előnnyel ért véget a játékrész (13-10).

Két argentin találattal kezdődött a második félidő (13-12), Balogh az ötödik megítélt hétméterest is értékesítette, de nem lehetett fellélegezni, mert ismét emberhátrányba került a magyar csapat, ezúttal Ancsin János kiállítása miatt, ráadásul gólt is kapott (14-13).

A 36. percben először lépett pályára Nagy László, első lövéséből gólt szerzett, de az argentinok középkezdés után az üres kapuba lőttek (15-14). Egy perccel később újabb üres kapus találattal egyenlített az ellenfél (15-15). A 39. percben Federico Fernandez hetesével először vezettek az argentinok (15-16), szétesett a magyarok játéka, talán egy időkérés segített volna.

Szenvedett, de küzdött a válogatott, Bánhidi Bence két védőt beborítva szerezte meg a vezetést a 46. percben (19-18). Alig fél percig vezettek a magyarok, 20-19-nél ismét az argentinoknál volt az előny. A két együttes legutóbbi három egymás elleni mérkőzésén minden alkalommal több mint tíz góllal nyert a magyar csapat, erre ezúttal nem volt esély.

Magyar időkérés után Balogh, a csapat legjobbja megszerezte saját maga tizedik gólját, ezzel sikerült egyenlíteni tizenegy perccel a vége előtt (21-21), Mikler Roland bravúros védése után Bánhidi ismét megszerezte a vezetést (22-21).

Nyolc perccel a vége előtt 22-22-nél Lékai veszítette el a labdát a félpályánál, Fernandez egyedül tört kapura, de Mikler parádés mozdulattal védett. Ilyen izgalmas végjátékra kevesen számítottak, főleg, a kiváló kezdés után.

Öt perc volt hátra, amikor kimaradt az első magyar hetes, Balogh lövését a kapu fölé tolta Schultz, az ellentámadásból vezetést szereztek az argentinok (23-24). Két perccel a befejezés előtt Bánhidi révén sikerült egyenlíteni (24-24). Rendkívüli izgalmak következtek, Mikler tizenhárom másodperccel a vége előtt 25-25-nél ziccert védett, a magyarok időt kértek, az utolsó támadásnál azonban egy rossz átadással az oldalvonalon kívülre került a labda, így az eredmény nem változott.