Gyengécske nyitány a kézilabda vébén: kiszenvedett döntetlen Argentína ellen

2019.01.11. 19:47

Fotó: Illyés Tibor / MTI
A magyar válogatott esélyesként várta az Argentína elleni első csoportmérkőzést a dán-német közös rendezésű férfi kézilabda-világbajnokságon, ám végül a 25-25-ös eredménynek is örülnie kellett.
A torna eddigi legnagyobb meglepetésével kezdődött a magyarok csoportja, a hatodik, utolsó helyre várt Angola 24-23-ra nyert a négy évvel ezelőtti vb-ezüstérmes Katar ellen.
A magyar válogatott a papírforma alapján esélyesnek számított az argentinok elleni csata előtt, különösen annak ismeretében, hogy a dél-amerikaiak legnagyobb sztárja, Diego Simonet nem jött el a vb-re. A Montpellier-vel tavaly BL-t nyerő és a kupasorozat legjobbjának választott klasszis sérülés miatt kénytelen otthon maradni.
„A magyarok jobb képességű játékosokból állnak, gyors indításokkal, egyéni betörésekkel lehet esélyünk ellenük – vélekedett Manolo Cadenas szövetségi kapitány a mérkőzés előtt. - Kockázatot kell vállalnunk és egységes csapatjátékra lesz szükségünk, enélkül nem tudunk meglepetést okozni.”
A magyar válogatottnak az ellenfél mellett figyelni kellett a rendkívül szigorú játékvezetői felfogásra is. A csapatok a rajt előtt egy videó-összeállítást kaptak arról, milyen szabálytalanságokért jár azonnal piros lap: nem tolerálják a bírók az ellenfél testi épségének veszélyeztetését, a szándékos ütést, levegőben lévő játékos lökését. A videóanyag legtöbb jelenetét a magyar-szlovén vb-selejtezőből vették ki.
Csoknyai István a mérkőzés előtt azt mondta az M4 Sportnak, hogy türelmes, nyugodt játékot kért csapatától.
Kiválóan kezdett a magyar csapat, amely hibátlanul védekezett, támadásait türelmesen vezette, és könyörtelenül kihasználta az ellenfél megingásait, Cadenas kapitány tíz perc elteltével, 5-0-ás magyar vezetésnél kért időt. A dél-amerikaiak szakvezetője ekkor már rendelkezett egy sárga lapos figyelmeztetéssel, a bírók ugyanis a kapitányi reklamálásokat is szigorúan szankcionálják.
Az időkérés után két gólt szerzett a rivális, mindkettőt a bal szélről betörve, Balogh Zsolt remek távoli lövéssel törte meg a közel három perces magyar gólcsendet (6-2). A 16. percben először került emberelőnybe a magyar válogatott, amit Lékai Máté és Balogh egy-egy találatával sikerült zárni (8-4).
A dél-amerikaiak nem törtek meg, három perc alatt három gólt szereztek a beállós pozíciójából (8-7), ráadásul Baloghot is kiállították lökésért. Ebből szerencsére nem lett baj, ismét összeállt a védekezés, és a 27. percben 11-7-re vezettek a magyarok, amikor a videóbíróé lett a főszerep: a zsűri szabálytalan argentin cserét vélt látni, két perc videózás után született meg a döntés, az argentinok kapusa, Matias Schultz nem ott hagyta el a játékteret, ahol kell, ezért került emberelőnybe a magyar csapat.
Az utolsó percben időt kértek a magyarok, de biztos nem azt beszélték meg, ami történt: a támadást nem sikerült lövéssel befejezni, az ellenakcióból az argentinok szereztek gólt, ráadásul a szabálytalankodó Lékait kiállították. Balogh időn túl szerzett hétméterese után három gólos előnnyel ért véget a játékrész (13-10).
Két argentin találattal kezdődött a második félidő (13-12), Balogh az ötödik megítélt hétméterest is értékesítette, de nem lehetett fellélegezni, mert ismét emberhátrányba került a magyar csapat, ezúttal Ancsin János kiállítása miatt, ráadásul gólt is kapott (14-13).
A 36. percben először lépett pályára Nagy László, első lövéséből gólt szerzett, de az argentinok középkezdés után az üres kapuba lőttek (15-14). Egy perccel később újabb üres kapus találattal egyenlített az ellenfél (15-15). A 39. percben Federico Fernandez hetesével először vezettek az argentinok (15-16), szétesett a magyarok játéka, talán egy időkérés segített volna.
Szenvedett, de küzdött a válogatott, Bánhidi Bence két védőt beborítva szerezte meg a vezetést a 46. percben (19-18). Alig fél percig vezettek a magyarok, 20-19-nél ismét az argentinoknál volt az előny. A két együttes legutóbbi három egymás elleni mérkőzésén minden alkalommal több mint tíz góllal nyert a magyar csapat, erre ezúttal nem volt esély.
Magyar időkérés után Balogh, a csapat legjobbja megszerezte saját maga tizedik gólját, ezzel sikerült egyenlíteni tizenegy perccel a vége előtt (21-21), Mikler Roland bravúros védése után Bánhidi ismét megszerezte a vezetést (22-21).
Nyolc perccel a vége előtt 22-22-nél Lékai veszítette el a labdát a félpályánál, Fernandez egyedül tört kapura, de Mikler parádés mozdulattal védett. Ilyen izgalmas végjátékra kevesen számítottak, főleg, a kiváló kezdés után.
Öt perc volt hátra, amikor kimaradt az első magyar hetes, Balogh lövését a kapu fölé tolta Schultz, az ellentámadásból vezetést szereztek az argentinok (23-24). Két perccel a befejezés előtt Bánhidi révén sikerült egyenlíteni (24-24). Rendkívüli izgalmak következtek, Mikler tizenhárom másodperccel a vége előtt 25-25-nél ziccert védett, a magyarok időt kértek, az utolsó támadásnál azonban egy rossz átadással az oldalvonalon kívülre került a labda, így az eredmény nem változott.
kézilabda

Búcsú a tenisztől: Andy Murray nem bírja tovább

2019.01.11. 16:00

Fotó: WILLIAM WEST / AFP
Könnyek között jelentette be Andy Murray, a britek kétszeres olimpiai és háromszoros Grand Slam-győztes teniszezője, hogy legkésőbb a wimbledoni torna után visszavonul, ám lehet, a - magyar idő szerint - vasárnap éjjel kezdődő Australian Open lesz az utolsó versenye.
A 31 esztendős Murray az ausztráliai sajtótájékoztatón akkor sírta el magát, amikor megkérdezték tőle, hogy érzi magát. Úgy reagált, hogy nincs jól. Ezután elmondta, hogy elviselhetetlen fájdalmak gyötrik.
„Nem tudom, kibírom-e még négy vagy öt hónapig ekkora fájdalmakkal a játékot, ebben nem vagyok biztos. Szeretnék ott lenni Wimbledonban, de nem tudom, képes leszek-e rá – mondta a játékos, aki elárulta, eredetileg úgy tervezte, hogy a szigetországi Grand Slam-torna után hagyja abba. – Húsz hónapja szenvedek ezekkel az óriási fájdalmakkal. Sok mindent megpróbáltam, de sem segített igazán. Javult a csípőm állapota, jobban vagyok, mint fél éve, de továbbra is nagy a fájdalom. Nem tudok már olyan szinten játszani, mint régen, nem szeretnlm így folytatni."
Murray pályafutása során háromszor nyert Grand Slam-tornát – 2013-ban és 2016-ban Wimbledonban, 2012-ben a US Openen –, valamint a 2012-es londoni és a 2016-os riói olimpián is az első helyen végzett egyesben, összesen 45 ATP-viadalon bizonyult a legjobbnak.
tenisz
Frissítve: 2019.01.11. 16:36

Akár egy bravúr is elég lehet a kéziválogatottnak a vb-n

2019.01.11. 13:00

Fotó: Molnár Ádám / Népszava
A dán-német közös rendezésű férfi kézilabda-világbajnokság csütörtökön elkezdődött, de magyar szempontból péntekre marad a rajt: Lékai Mátéék Argentína ellen lépnek pályára.
A társházigazda Németország Korea elleni 30-19-es sikerével vette kezdetét a férfi kézilabdázók olimpiai kvalifikációs vb-je, amely késő este a másik rendező, Dánia Chile elleni párharcával folytatódott, és 39-16-os végeredménnyel zárult.
A csoportkörben péntektől Koppenhágában szereplő, a válogatottságot korábban lemondó, a világbajnoki szereplésre mégis készen álló, Argentína ellen is kerettag klasszist, Nagy Lászlót is soraiban tudó Magyarország számára mostanra aligha ismeretlen a dán környezet, hiszen a Csoknyai István és Vladan Matics által felkészített csapat egy Chile elleni – Budaörsön 31-24-re megnyert – edzőmérkőzést leszámítva január 3-án, Aarhusban 33-19-re kikapott Dániától, majd 6-án már Odensében verte 28-25-re az olimpiai címvédő skandinávokat.
„Utazás szempontjából nem a legoptimálisabban alakult a torna kezdete előtti néhány napunk, de a vb-rajt előtti dániai túrát még az előző szövetségi kapitány, Ljubomir Vranjes szervezte, azon már nem lehetett változtatni – mondta el lapunknak a néhány napra hazatérő, majd ismét kiutazó nemzeti csapat és a Telekom Veszprém irányítója, Lékai Máté. – Jobb, hogy sikerélménnyel tudtuk zárni az utolsó két mérkőzést, de szerintem a felkészülési meccsek eredményeiből messzemenő következtetéseket nem szabad levonni, pláne, mert Dánia személyében egy európai topcsapattal játszottunk, a csoportban viszont ázsiai, afrikai és dél-amerikai topcsapatok lesznek az ellenfeleink, akik más stílusban fognak majd kézilabdázni.”
Sorrendben Argentína, Angola, Katar, Egyiptom és az Európa-bajnoki ezüstérmes Svédország lesz a magyar együttes ellenfele a D csoportban, a hatosból az első három jut tovább a középdöntőbe. Az európai csapat kivételével elvileg mindenki verhető, a válogatott körül dolgozók az utóbbi napokban mégis igyekeztek minden lehetséges fórumon nyomatékosítani, hogy – noha kimondott elvárás a legjobb hét közé kerülés, azaz az esély megszerzése a tokiói kvalifikációra – a továbbjutás nem lesz sétagalopp.
„Egyáltalán nem lesz az – reagált felvetésünkre Lékai, aki kitért a riválisokra is. – Az argentinok edzője az a Manuel Cadenas, akit senkinek nem kell bemutatni. A sérülés miatt hiányzók ellenére is nagyon erős csapatról van szó, amelynek a nagyja a spanyol ligában kézilabdázik, tehát játékosai európai kézilabdaközegben edződnek hétről hétre. Katar és Egyiptom már csak azért sem ígérkezik könnyű ellenfélnek, mert ők szinte egész évben együtt tudnak készülni, hiszen majdnem minden kerettagjuk otthon játszik. Egyiptom például december harmadika óta a világbajnokságra hangol, jól ismerem az edzőjüket (David Davis, aki Lékai trénere is Veszprémben – a szerk.) pontosan tudom, hogy mennyit készülnek ránk és a tornára. Katarról mindent elmond, hogy négy éve vb-második volt.”
Amennyiben Magyarország továbbjut, még mindig Dániában, de már Herningben folytathatja: az ágrajznak megfelelően a C csoportból érkező középdöntős ellenfelek várhatóan az olimpiai címvédő dánok, az előző vb-n második norvégok és az osztrákok vagy a tunéziaiak lehetnek. Ebből a hatosból az első kettő a hamburgi elődöntőbe jut, a harmadik az ötödik helyért, a negyedik pedig a hetedik helyért játszhat, azaz az előzetes erőviszonyok alapján úgy tűnik, hogy csupán egyetlen olyan tétre menő erőpróba vár majd a válogatottra a vb-n, amelyen bravúrt kéne produkálni a cél teljesítése érdekében, az pedig a helyosztó.
Persze, kár ennyire előreszaladni: a vb a döntőig, azaz január 27-ig tart, a következő hetekben pedig bármi megtörténhet.

Milliókat érhet a cél elérése

A hazai szövetség elnöke, Kocsis Máté még a kiutazást megelőző keddi sajtótájékoztatón elmondta, hogy a csapattal szembeni minimum elvárás a legjobb hétbe kerülés, azaz az olimpiai kvalifikációs tornán szereplés jogának kivívása (a vb-győztes automatikusan kijut a 2020-as ötkarikás játékokra, míg míg a 2-7. helyezett selejtezőt játszhat a részvételért). Kocsis egyúttal azt is bejelentette, hogy a prémiumot is ehhez igazították: a végső győzelem 120, egy elveszített döntő 90, a harmadik helyezés 60, a negyedik 40, az ötödik 30, a hatodik 20, a hetedik pozíció pedig 15 millió forintot érne a nemzeti együttes tagjainak.

A válogatott vb-programja

Január 11., péntek Argentína-Magyarország 18.00 Január 13., vasárnap Magyarország-Angola 18.00 Január 14., hétfő Magyarország-Katar 15.30 Január 16., szerda Magyarország-Egyiptom 18.00 Január 17., csütörtök Svédország-Magyarország 20.30 A tornát és a magyar csapat valamennyi mérkőzését az M4 Sport közvetíti.