gyorskorcsolya;Liu Shaolin Sándor;

2019-01-13 17:41:40

Páratlan siker: taroltak a magyar gyorskorcsolyázók az Európa bajnokságon

Négy arannyal, négy ezüsttel és egy bronzzal térnek haza a versenyzők az Eb-ről. Liu Shaolin Sándor az első magyar összetett aranyat szerezte meg, és öccse, Liu Shaoang hozta el az ezüstöt.

A magyar csapat érmek számában is minden idők legeredményesebb kontinensviadalán van túl, ugyanis négy arany-, négy ezüst- és egy bronzéremmel összesen kilenc dobogós helyezéssel zárta a hollandiai Dordrechtben rendezett rövidpályás gyorskorcsolya Európa-bajnokságot.

Az eddigi rekordot a 2009-es, torinói kontinensviadal tartotta nyolc medállal. A mostani kilenc éremmel a magyar csapat története során először végzett a rövidpályás gyorskorcsolya Európa-bajnokság éremtáblázatának élén.

A férfi váltó arany-, a női bronzérmes

A Liu Shaolin Sándor, Liu Shaoang, Burján Csaba, Krueger Cole összeállítású férfi váltó nagy csatában múlta felül a hazai közönség által hajtott holland négyest.

A Jászapáti Petra, Bácskai Sára Luca, Knoch Marta, Somogyi Barbara alkotta női négyes végig a harmadik helyen korcsolyázva szerezte meg a bronzérmet a hollandok és oroszok mögött.

Ezüst 1000 méteren

Liu Shaolin Sándor vasárnap ezüstérmet nyert 1000 méteren a hollandiai Dordrechtben zajló rövidpályás gyorskorcsolya Európa-bajnokságon. Az MTK 23 éves versenyzője így mindhárom egyéni távon a legjobb kettőben zárt, ugyanis szombaton 1500 méteren győzött, 500 méteren pedig öccse, Liu Shaoang mögött lett második. Liu Shaolint ezúttal az orosz Szemjon Jelisztratov előzte meg, a harmadik helyen a szintén orosz Gyenyisz Ajrapetjan haladt át célvonalon. Liu Shaolin, aki saját bevallása szerint sincs hozzászokva ahhoz, hogy ilyenkor megelőzzék, úgy értékelte a futamot:

Öccse, a stafétával szintén olimpiai bajnok Liu Shaoang meglepően sok harccal és ütközéssel tarkított B döntőt futott, de végül a papírformát érvényesítve győzött, így összességében hatodik lett.

férfi 1000 m, Európa-bajnok:

1. Szemjon Jelisztratov (Oroszország) 1:24.624

2. Liu Shaolin Sándor 1:24.702

3. Gyenyisz Ajrapetjan (Oroszország) 1:24.816

...6. Liu Shaoang

Kisdöntőt nyert Jászapáti és Bácskai

A nők kisdöntőjében egyértelmű volt a magyar taktika: a 20 éves Jászapáti Petra és a 19 esztendős Bácskai Sára Luca ebben a sorrendben élre áll, s utóbbi védi az éllovast a támadásoktól. Ez olyan jól sikerült, hogy Bácskai még a saját második helyét is meg tudta tartani az orosz Jekatyerina Konsztantinovával és a holland Yara van Kerkhoffal szemben.

Összetettben előbbi éppen lemaradt a legjobb nyolcat felvonultató 3000 méteres szuperdöntőről, azaz kilencedik lett, míg Bácskai a 12., a mindössze 16 éves és mindhárom távon a selejtezőben kiesett Somogyi Barbara a 32. helyen végzett. A nők 1000 méteres finálét az orosz Szofija Proszvirnova nyerte a francia Tifany Huot Marchand és a britek világ- és Európa-bajnoka, Elise Christie előtt.

női 1000 m, Európa-bajnok:

1. Szofija Proszvirnova (Oroszország) 1:29.045

2. Tifany Huot Marchand (Franciaország) 1:29.101

3. Elise Christie (Nagy-Britannia) 1:29.247

...6. Jászapáti Petra

7. Bácskai Sára Luca

...29. Somogyi Barbara

Liu Shaolin megnyerte Magyarország történetének első összetett aranyérmét

Mind a négy egyéni számban a legjobb kettőben zárt Liu Shaolin Sándor: 1500 méteren győzött, 500 és 1000 méteren második lett.

Testvére harmadszor állhat dobogóra ezen a kontinensviadalon az 500 méteres diadala és az 1500 méter ezüstérme után.

A 3000 méteres szuperdöntőben Liu Shaoang harmadikként, míg bátyja negyedikként ért célba.