dokumentumfilm;

2019-01-18 09:45:00

A NATO a főszponzor a Budapest Nemzetközi Dokumetumfilm Fesztiválon

Idén immár ötödik alkalommal rendezik meg BIDF-et, azaz a Budapest Nemzetközi Dokuemtumfilm Fesztivált. A rendezvény eseményei január 28. és február 3. között zajlanak majd a Cinema City Aréna három termében.

A legfrissebb, nemzetközi sikereket elért dokumentumfilmeket, egyedi, különleges, Magyarországon először vetített, többségében egyszer látható, későbbi filmforgalmazásra nem kerülő alkotásokat, valódi történeteket mutat be a filmfesztivál az emberi sorsok, problémák, társadalmi kérdések iránt nyitott nézőknek.

Ahogy BIDF két főszervezője, Sós Ágnes és Balogh Rita a tegnapi sajtótájékoztatón fogalmazott, az elővétel olyan tempóban zajlik, hogy folyamatosan új és újabb vetítéseket kell beiktatniuk. Persze, most még nem beszélhetünk arról, hogy egy több száz milliós büdzsével gazdálkodó és gigantikus reklámkampánnyal rendelkező mustráról van szó, de a BIDF magabiztosan építi a nézőbázisát: minden versenymű népszerűsítését civil "nagykövetek" - köztük postás és művész is  - vállalták.

Vannak olyan művek, amelyek esetében diákok vállalták ezt a pozíciót és tanárokon keresztül sikerül sok tanulótársat elhívni a vetítésekre. A siker triviális okaihoz sorolható, hogy a fesztivál minden  versenyfilmhez hív alkotót (rendezőt és/vagy szereplőket), akikkel meg lehet beszélni premierek után a látottakat. Sós Ágnes szerint nagyon fontos, hogy olykor tabutémákat tárgyalnak ki a világ legjobb kurrens dokumentumfilmeseivel. Példaképpen a Putyin szemtanúit említette,a melyet maga az orosz politikus (diktátor) korábbi propagandafilmese, Vitalij Manszkij rendezett, amikor végre hallgatott a lelkiismeretére. A BIDF egyébként Hans Block, Moritz Riesewieck dokumentumfilmjével, a Tisztogatókkal nyit. A mű a digitális tisztogatás árnyékiparának rejtőzködő világába enged betekintést, ahol az internet megszabadul mindentől, ami nem tetszik neki. A film végigköveti, hogyan vált a közösségi média egy utópisztikus, összekapcsolt világ álmából az álhírek és a radikalizmus hálójává.

Arra a kérdésünkre, hogy ha a BIDF ennyire fontos társadalmi kérdésekkel foglalkozik, akkor miért nem terjeszkedik radikálisabban, azt a választ kaptuk: Magyarországról több helyről kapnak szerény pályázati pénzeket, a pénzbeli támogatások többsége külföldről jön. Például a NATO szerény keretekkel szállt be, de önmagában több pénzt ad, mint az összes hazai partner.