USA;Donald Trump;

2019-01-19 09:30:00

Jelenetek egy kényszerházasságból: hetek óta takaréklángon az amerikai kormány

Pelosi megakadályozta, hogy Trump évet értékeljen, aki viszont nem engedte, hogy a házelnök külföldre repüljön: ötödik hete takaréklángon az amerikai kormány.

A 15 szövetségi minisztérium közül 9-et érint a 29 nappal ezelőtt kezdődött leállás, aminek az oka, hogy nincs elég pénz a hivatalok működtetésére, mert Donald Trump nem volt hajlandó aláírni olyan költségvetést, amely nem tartalmazza a mexikói határ mentén megépítendő védmű finanszírozását. 

A demokraták – élükön Nancy Pelosival, a képviselőház új elnökével – hatástalannak és erkölcstelennek tartják a bevándorlók távol tartását szolgáló fal vagy kerítés felépítését. Követelik az elnöktől, hogy tegye lehetővé a kormányhivatalok akadálytalan működését, és azt ígérik, ha megszűnik a leállás, ők is hajlandóak lesznek tárgyalni a határbiztonságról. 

A demokraták a tavaly novemberi választásokon hódították el a többséget a képviselőházban a republikánusoktól, és így került a január elején hivatalba lépett Pelosi „politikai kényszerházasságba” az elnökkel: kettőjük megállapodása nélkül sok kérdésben lehetetlen előre lépni. A képviselőház feje az alelnök után a rangban harmadik közméltóság.

Mintegy 400 ezer közalkalmazottat köteleznek munkára úgy, hogy egyelőre nem kapnak bért, közel ugyanennyi embert pedig fizetés nélküli szabadságra küldtek. Kedden, 22-én kellene megkezdeni a következő havi fizetés bérszámfejtését, és többen remélik, hogy addig mindenképpen megállapodásra törekednek a felek. 

Pelosi a minap jelezte, hogy Trump az unió helyzetéről szóló elnöki beszédet, ami minden évben január végén, február elején hangzik el, az abnormális viszonyok miatt most nem mondhatja el a tervezett napon, január 29-én, hanem el kell halasztania – ő legalábbis nem küld neki meghívót, és anélkül az elnök nem szónokolhat a kongresszusban. 

Válaszul Trump a kormányzati pénzhiányra hivatkozva nem járult hozzá, hogy Pelosi igénybe vegye a légierő gépét tervezett afganisztáni és brüsszeli utazásához. Sarah Sanders fehér házi szóvivő jelezte: azt várják Pelositól, hogy legalább keddig maradjon Washingtonban, legyen elérhető a költségvetési vita lezárását célzó tárgyalásokra. Sanders azt is bejelentette, hogy nem megy amerikai küldöttség a davosi világgazdasági fórumra sem.

Nem vonatkozik ugyanakkor a takarékossági repülési tilalom a Trump-családot - az elnök nélkül - Washington és Florida között rendszeresen fuvarozó, Executive One Foxtrot elnevezésű különgépre. 

Az elnök számára nem csupán a kormányzati kényszerszünet megoldatlansága okoz fejfájást. Michael Cohen, Trump – adócsalásért időközben elítélt - volt ügyvédje a The Wall Street Journal leleplező cikke nyomán elismerte: 2016-ban egy vállalatot felkért arra, hogy manipuláljon két közvélemény-kutatást Trump érdekében. Cohen azt állítja, hogy Trump utasítására cselekedett.

Rudy Giuliani, az elnök mostani jogászcsapatának a leggyakrabban nyilatkozó tagja, egy tévéinterjúban azt mondta: Trump ugyan nem játszott össze az oroszokkal a 2016-os elnökválasztás kapcsán, de kampánycsapatának tagjaival kapcsolatban ezt már nem zárhatja ki teljes bizonyossággal. A washingtoni média egyelőre találgatja, konkrét tudomása van-e valamiről Giulianinak, vagy pedig csak túlzottan „jogászkodott” a médiakommunikáció aknamezején.