rakéták;

2019-01-23 19:36:31

Felmondja Washington a rakétaszerződést

Az amerikai kormányzat Oroszország tudomására hozta, hogy végleges döntésre jutott: felmondja a közepes és rövid hatótávolságú, szárazföldi telepítésű nukleáris fegyverek – rakéták, illetve manőverező robotrepülőgépek felszámolásáról szóló, 1987-ben még a Szovjetunióval megkötött INF-szerződést.

Erről Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes számolt be katonadiplomatáknak és újságíróknak tartott tájékoztatóján.

Az Egyesült Államok korábban jelezte: februártól felfüggeszti az INF-szerződésben rögzített kötelezettségeinek teljesítését, ha az orosz fél nem semmisíti meg a 9M729 típusú manőverező robotrepülőgépét, amely az amerikaiak szerint sérti a megállapodást. Rjabkov, valamint a tájékoztatón szintén részt vevő Mihail Matvejevszkij altábornagy, az orosz rakéta- és tüzérségi erők parancsnoka valótlannak mondta a szerződésszegésről szóló állítást.

Matvejevszkij szerint az Iszkander-M rendszer részét képező 9M729-es eszközt műszaki paraméterei nem teszik képessé arra, hogy azzal megsértsék az INF-szerződést. Nem alkalmas ugyanis annyi üzemanyag hordozására, hogy a hatótávolsága elérje az INF-szerződés által érintett fegyvertípusok hatótávolságának az alsó értékét, az 500 kilométert. (A szerződés az 500 és 5500 kilométer közötti hatótávolságú fegyverek felszámolására vonatkozik.) Orosz állítás szerint a 9M729-es maximális hatótávolsága 480 kilométer - ami olyan csekély mértékben marad el az 500 kilométeres küszöbértéktől, hogy nagyon nehéz a hatótávolság egyértelmű besorolása.

Az amerikaiak már több mint öt éve állítják, hogy Oroszország ennek a fegyverfajtának a tesztelésével megsértette az INF-szerződést. Az oroszok ezzel szemben azt a viszonvádat fogalmazzák meg, hogy a Lengyelországba és Romániába, valamint a Távol-Keletre telepített amerikai ballisztikusrakéta-elhárító rendszer kilövőállásai Tomahawk típusú manőverező robotrepülőgépek indítására is alkalmasak, ami ellentétes a megállapodással.

Az amerikai diplomácia ebben a rakétavitában minden jel szerint számíthat az európai szövetségesek maradéktalan támogatására. Heiko Maas német külügyminiszter, mielőtt Washingtonba utazott volna, sajtónyilatkozatában azt mondta: Oroszországnak fel kell hagynia szerződésszegő magatartásával, ha azt akarja, hogy az INF-szerződés fennmaradhasson. Németország e hónaptól kezdve két éven át az ENSZ Biztonsági Tanácsának az egyik nem állandó tagja.