Egyesült Arab Emírségek;Ferenc pápa;

2019-02-05 18:26:24

Az arab világgal vállvetve lépne fel a pápa a szélsőségesekkel szemben

I Ferenc szerint ellent kell állni a kapzsiságnak, a fegyverkezésnek, a bezárkózás kultúrájának.

Mintegy 130 ezer ember előtt mondott szentmisével búcsúzott el kedden az Egyesült Arab Emírségektől Ferenc pápa. Az Arab-félszigeten mintegy 3,5 millió, az Arab Emírségekben pedig 800 ezerre tehető a katolikusok száma.

A Szentszék és az egyiptomi Al Azhar egyetem előzőleg közös dokumentumot írt alá arról, hogy együttesen lépnek fel a szélsőségesekkel szemben. A megállapodást Abu Dzabiban írta alá Ferenc pápa és az egyetem nagyimámja, Ahmad el-Tajeb. A dokumentum megszületését szakértők nemcsak mérföldkőnek tartják a kereszténység és az iszlám közötti viszonyban, politikai szempontból is fontos üzenetnek tartják. A szöveg szerint minden hívő embernek együtt kell működnie egymással. „Isten egyenlőnek teremtett mindenkit, s megtiltotta az ártatlanok gyilkolását”. A dokumentum szerint a párbeszéd kultúrájára, a kölcsönös együttműködésre, egymás megértésére van szükség. Felhívják a világ politikai vezetőit: a toleranciáért lépjenek fel, s azért, hogy minden ember békében élhessen egymás mellett. A lehető leghamarabb lépjenek közbe, hogy elkerülhetővé váljanak a fegyveres konfliktusok. A médiumokat is felkérik arra, hogy a béke üzenetét közvetítsék. Elítélik a vallási fanatizmust, a szélsőségeket. Kiemelik, ha valaki vallásosnak tartja magát, nem indíthat háborút, nem terjeszthet gyűlöletet.

Előzőleg a pápa a jemeni háború lezárására szólított fel, amely egyértelmű üzenet a helyi vezetők számára, hiszen az ország hathatós támogatást nyújt Szaúd-Arábiának a síita húszikkal szembeni fellépésben. A pápa Abu Dzabiban kiemelte, a vallási vezetők kötelessége, hogy elítéljék az erőszak minden formáját. Mint fogalmazott, ellent kell állni a kapzsiságnak, a fegyverkezésnek, a bezárkózás kultúrájának. Hangsúlyozta, a béke és az igazságosság elválaszthatatlanok egymástól.

Ferenc pápa elutasította, hogy egyesek Isten nevében terjesztik a gyűlöletet, s hajtanak végre erőszakos cselekményeket. Kifejtette, az erőszak minden formáját el kell ítélni, ugyanakkor el kell ismerni az emberek vallásgyakorlásra való jogát legyen szó bármilyen vallásról is.

Ferenc pápa elismerően szólt Abu Dzabi toleráns vallási szemléletéről, amely engedélyezi mindenkinek a szabad vallásgyakorlást, szembehelyezkedve a szélsőségességgel és a gyűlölettel. Kiemelte, a testvériség vallási sokszínűséget is jelent.  A hívő emberek feladata az, hogy az egyenlő méltóságért küzdjünk az irgalmas Isten nevében.  Minden nap valódi párbeszédet kell folytatnunk egymással. Nem szabad lemondanunk saját önazonosságunkról, bátran vállalnunk kell különbözőségünket, de egyszersmind el kell ismernünk a másikat a maga szabadságában és jogaiban. A különbözőség vállalása a párbeszéd lelke, ami pedig az őszinte szándékon alapszik. Nem hirdethetjük fennhangon, hogy egymás testvérei vagyunk, ha közben ellentétesen cselekszünk - mutatott rá a pápa a Vatikáni Rádió tudósítása szerint.