MSZP-kongresszus;

2019-02-16 11:06:41

400 óra túlmunka helyett európai bér, és a rettegő NER-zokni – megvan az MSZP EP-listája

Az ellenzéki egység nem morzsolja fel a baloldaliságot, viszont a NER retteg tőle: Tóth Bertalan és Karácsony Gergely az MSZP színpadán. A kongresszus elfogadta a párt európai parlamenti választási listáját.

Himnusz – a magyar és az Európai Unióé (lásd: Örömóda), majd garázskapunyitó kütyük segítségével a kongresszus – Molnár Zsolt ügyrendi bizottsági elnök vezényletével – megállapítja magáról, hogy határozatképes. Pénteken a választmány éjszakába nyúló parázs vitában hagyta jóvá az MSZP EP-listáját, de az ügyrend elfogadásánál úgy tűnik, hogy a kongresszus nem kívánja szétborzolni a névsort. Egyedül amiatt van némi borongás, hogy a félsötét teremben nehéz detektálni a szavazási nyomógombokat. „Rezsicsökkentésről nem hallottál?”, nyugtatja ironikusan a rossz látási viszonyok miatt morgolódókat az egyik küldött. Aztán lőn világosság. Előbb a kivetítőn tűnik fel Tóth Bertalan, amint az MTVA székháza előtt biztosítja a tüntetőket arról, hogy ez csak a bemelegítés, aztán a színpadon is az MSZP elnöke – az odáig vezető lépcsősoron Frans Timmermansszal kézen fogva.

Például ahogy a százéves Bálint gazdával tették. Míg Orbán posztkommunista diktatúrát épít, az MSZP arra törekszik, hogy visszaadja a magyaroknak azt, amit a hatalom elrabolt tőlük: a hitet, az esélyegyenlőséget, az élhető mindennapokat. Aztán Tóth Bertalan önkritikusan folytatja, miszerint tudja, hogy sokan, sok helyütt mondták el ezeket a szavakat – és olykor nem történt semmi.

Ám most valóban formálódik az egység – az ellenzék pártjai kéz a kézben küzdenek, bevonva a szakszervezeteket és a civileket. Az egységtől pedig az MSZP első embere szerint senkinek sincs oka félni, ugyanis az nem morzsolja fel a baloldaliságot, hanem megerősíti azt. Hiszen a közös ellenálláshoz kellett a szocialisták kezdeményezőkészsége. De, figyelmeztet mindenkit Tóth Bertalan, az eddigi bátorságnál és kockázatvállalásnál több kell az idén, amikor két választás is esedékes. A többlet egyik megvalósulási formája Tóth Bertalan interpretációja szerint az előválasztás volt. A következő plusz pedig az lesz, hogy az önkormányzati választásoknak együttműködve vág neki az ellenzék – a nagyvárosok kétharmadában már alakul a közös fellépés.

Orbán fékevesztett tombolása az európai színpadon egyetlen célt szolgál: az európai közösség szétszakítását. Ugyanis ha az nem egységes, akkor gyengül az ellenőrzés – következésképpen több pénzt lehet ellopni az uniós forrásokból. Ezzel szemben az MSZP egy olyan Európát akar, amelyik megvédi a kisembert. Példának okáért, magyarázta Tóth Bertalan, a magyar dolgozóknak európai bérre van szüksége, nem pedig évi 400 óra túlóramunkára. A nyugdíjasok folyamatos elszegényedését pedig meg kell gátolni, épp ezért az MSZP arra törekszik, hogy az EU elfogadjon egy egységes, uniós minimumnyugdíjat, aminél egyetlen idős ember sem kaphat kevesebbet. 

zár Tóth Bertalan.

Az Európai Unió vagy szociális unió lesz, vagy nem lesz. Ha nem válik az emberek Unójává, akkor a senkiházi Orbán Viktor ugyanúgy tönkreteszi, mint ahogy Magyarországot szétverte – deklarálta Karácsony Gergely, hogy az EU miképp lábalhat ki válságából. A Párbeszéd társelnöke szerint arra kell törekedni, hogy a jövőben az európai közösség ne a kormányoknak utalja ki a támogatást, hanem a forrásokat vigyék közelebb az emberekhez: közvetlenül a települések és akár vállalkozások részesülhessenek uniós dotációban. Szóval szóljon végre a politika az emberről, hiszen az előválasztás megmutatta, hogy ha az emberek úgy érzik, érdemben alakíthatják sorsukat, akkor megreped a Fidesznek oly kedves politikai apátia.

De az előválasztás csak az első lépés volt: Budapesten ugyanazt kell létrehozni, amit a szocialista Nemény András megteremtett Szombathelyen: a teljes ellenzéki egységet. Ha ez sikerül, akkor az önkormányzati választások másnapján nagyon sok ember ébredhet egy szabadabb városban.

példálózott egy Lázár Ervin mesével Karácsony Gergely. Aki főpolgármester-jelöltként felkészült minden brutális támadásra, hiszen míg egyik nap a miniszterelnök leantiszemitázza, Tarlós István szélsőséges liberálisnak nevezi. Karácsony úgy érzi, hogy ez azt bizonyítja: a hatalom retteg az egységtől – ő pedig rettentően büszke arra, hogy ő az ember, aki Budapesten megküzdhet a NER-rel.

A szocialista párt kongresszusán felszólal Frans Timmermans, az Európai Bizottság alelnöke, akivel lapunk hamarosan interjút is közöl.