tavasz;szőlőültetvény;

2019-02-22 10:12:00

Megpattanó rügypikkelyek

Öt sor. Nem olyan sok, de nem is kevés. Nem lehet vele egy óra alatt végezni, túl lenni, odébb állni, elfelejteni, az öt sor legalább egy napos bíbelődés, ha nem kettő. 

Először a még zöld, elven részeket vágják le, hogy hozzá tudjanak férni a tartóoszlopokhoz. Itt-ott hamarosan már megpattannak a rügypikkelyek, jelezve természet ébredését, a konok körforgást, ami a legszigorúbb fagyok után is beindítja újra az életet. Ezeket kell most félbevágni. Nem valami újnak a reményében, inkább valaminek a végét jelezve. 

A drótkötelek jönnek ezután, amelyik használható, azt kötegelik, a túl rozsdásokat kisebb darabokra vágva egy zsákba teszik, elfér otthon a többi kacat között, hátha jó lesz még egyszer valamire. 

Ott állnak csupaszon a tőkék, védtelenül.

Látta gyerekkorában, amikor telepítették, s azt is, ahogy az első hajtásokat babusgatja az öregapja. Nem jó szőlőt termett ez a vidék, sose vetekedhetett az igazi, zamatos fajtákkal, inkább a szilvafák szerették az erdő-közeli dombokat, s abból főzött majdnem mindenki pálinkát errefelé. A bor egyfajta úri huncutságnak számított, nem is igen van az ő falujában négy-öt rendes pincénél több, azokban is leginkább krumplit meg karalábét vermelnek manapság. Aki bort akar mégis, és büszkén mondani, hogy a magáé, negyven kilométert utazik szüretkor, mustot vesz, azzal bíbelődik, s kínálgatja majd húsvét után boldognak, boldogtalannak. Errefelé nem is talpas pohárból isszák, túl ingatag az a vaskos férfikezeknek, elég egy-két hevesebb mondat, s dőlnek szerteszét. Dupla falú vizespohár való ide, méretben sem kicsi, még csak nem is közepes. 

Reccsennek a negyvenéves tőkék, fordítja ki őket egyenként a gép. Nézi a szétterülő gyökereket, amik ebben a homokos, szedett-vedett talajban igyekezték túlélni a mindennapokat, s elindultak szanaszét, élelem, tápanyag után. Küzdöttek akkor is, amikor a málna, a fekete ribizke már rég feladta, s az egres is csak minden harmadik évben hozott értékelhető mennyiségű termést, amiből kis lábasnyi szószt lehetett varázsolni a főtt marhahús mellé. A szőlő lábon maradt, s tovább élt akkor is, amikor már senki sem akadt, hogy kigazolja az alattuk elterülő gyomot, felkapálja a sorok közötti talajt, kötözze a hajtásokat, s tavasszal ritkítsa kicsit a zöld leveleket, hogy jó helyre menjen az a kevés fény, ami errefelé, a hegyek között adatik. 

Fekszenek egymás mellett a kidöntött tőkék, ember adta, ember vette el az életüket. Ha kiszáradnak kissé, fűtőanyagnak pakolja majd fel a lovaskocsis szomszéd, hogy utoljára még jót tegyenek valakivel, aki fával régóta nem tüzel már. 

Maradnak a vastag oszlopok, pár hétig még tartásukkal üzenve, itt élet volt valaha, de jön majd egy másik munkagép, egy másik brigád, és a végén már csak a csupasz föld marad, amíg be nem növi azt is újból a gaz.