Pakisztán;India;Kasmír;

2019-02-27 11:45:15

A háború határán az atomnagyhatalom India és Pakisztán

A kasmíri helyzet miatt ismét fagyossá vált a két állam viszonya: szerdán Iszlámábád indiai gépeket semmisített meg.

Egyre vészesebb helyzet alakul ki Kasmírban. Egy nappal azt követően, hogy indiai gépek légicsapást hajtottak végre iszlamisták búvóhelyei ellen, Pakisztán saját közlése szerint két indiai harci gépet lőtt le.

Az iszlámábádi hadsereg szóvivője, Aszif Gafur szerint mindkét gép Kasmír pakisztáni részén tartózkodott. Utoljára az 1971-es háború idején volt példa arra, hogy India megsértse a oakisztáni légteret - közölte.

A régióban mind nagyobb aggodalommal tekintenek a kasmíri helyzetre. Kína visszafogottságra intette Indiát és Pakisztánt. Peking azt közölte, mindkét ország feladata, hogy lépéseket tegyenek a helyzet stabilizálásáért. Hasonló nyilatkozatot tett közzé az Európai Unió is. Egyelőre azonban visszafogottságnak nyoma sincs, napról napra válik ellenségesebbé a légkör. Imran Khan pakisztáni miniszterelnök arra intette a hadsereget és a közvéleményt, hogy minden eshetőségre készüljenek fel.

Terroristákra, majd vadászgépekre lőttek

India kedden saját közlése szerint egy pakisztáni „terroristatábor” ellen indított támadást, s Újdelhi közlése szerint a Dzsais-e-Mohamed (Mohamed hadserege, JEM) terrorcsoport számos harcosát ölték meg, köztük néhány vezető személyt is. A hivatalos közlés szerint potenciális öngyilkos merénylők is életüket vesztették. Újdelhi egy február 14-én végrehajtott öngyilkos merényletre válaszolt, melynek során negyven indiai vesztette életét. A Kasmír északi részén, Szrinagarban végrehajtott merénylet célpontja a CRPF nevű paramilitáris rendőri egység volt. India már akkor is Pakisztánt vádolta az akció kitervelésével. Ez volt harminc év óta a legvéresebb merénylet a régióban, amelyért a JEM nevű szervezet vállalta a felelősséget.

Bár a terrorcsoportot hivatalosan 2002-ben betiltották az országban, az indiai és az amerikai kormányzat is úgy véli, hogy a pakisztáni kormányzat továbbra is megtűri. Vezetője, Maszúd Azhar pakisztáni területen tartózkodik, s innen toboroz harcosokat. India több ízben felszólította a szomszédos muzulmán államot, hogy lépjen fel a terrorcsoportokkal szemben, Újdelhi szerint azonban semmi sem történt. Pakisztán mindeközben visszautasította India keddi állítást, az iszlámábádi kabinet szerint szó sem volt semmiféle terroristatáborról Kasmírban, s az indiai akció során senki sem vesztette életét. (Szakértők is kételkednek abban az indiai állításban, mely szerint sokan haltak meg.) Ugyanakkor Sah Mehmud Kuresi pakisztáni külügyminiszter elítélte a pakisztáni légtér megsértését, s a „megalapozatlan agressziót”. 

Fegyverként használnák a folyókat

Szerdán érkezett Pakisztán válasza az indiai gépek lelövésével. A nemzetközi közösség joggal aggódik a legutóbbi fejlemények kapcsán, hiszen két nukleáris hatalomról van szó. Ráadásul mindkét ország jelentős haderőt csoportosított a térségben. Csak India mintegy félmillió katonát állomásoztat a Kasmír völgyében. Bár az utóbbi időben is folyamatosan feszült volt a helyzet a régióban, s időnként tüzérségi támadásokra is sor került, légicsapásra már évek óta nem volt példa. A kemény keddi indiai válaszcsapás hátterében az is állhat, hogy az országban, áprilisban és májusban, parlamenti választást rendeznek, s Narendra Modinak nem áll jól a szénája. Az újraválasztásban reménykedő indiai miniszterelnöknek meg kell mutatnia, hogy keménykezű vezető. A légicsapások mellett azonban más lehetősége is van arra, hogy móresre tanítsa Pakisztánt. Mint a Neue Zürcher Zeitung hétvégén beszámolt róla, Modi kormánya nem zárja ki a lehetőségét annak, hogy megfordítja három folyó folyásirányát. Így Iszlámábád jelentős vízkészlettől esne el. Pakisztán már így is jelentős vízhiánnyal küzd, a 200 millió pakisztáni fejenként évi ezer köbméter vízből gazdálkodhat. Ráadásul a vízkészlet 90 százalékát az agrárium használja fel.