Venezuela;ENSZ BT;

2019-03-01 11:14:53

Bénának bizonyult az ENSZ BT

Moszkva és Peking megvétózta az ENSZ Biztonsági Tanácsában a Venezueláról szóló amerikai határozati javaslatot, az orosz diplomácia által megfogalmazott ellen-előterjesztés pedig kisebbségben maradt a testületben.

Az Egyesült Államok által benyújtott szöveg értelmében az ENSZ-szerv - amely a nemzetközi béke és biztonság veszélyeztetettsége esetén kötelező erejű határozatok meghozatalára is feljogosított - felszólította volna Venezuela vezetését, hogy tartson szabad és tisztességes elnökválasztást, és tegye lehetővé, hogy a humanitárius segélyek szabadon bejuthassanak az országba.

A 15 tagú testületben Oroszországon és Kínán kívül a Dél-afrikai Köztársaság is a javaslat ellen szavazott, Indonézia, Egyenlítői Guinea és Elefántcsontpart pedig tartózkodott. A többi kilenc BT-tag támogatta a tervezetet. Ezzel a javaslatok elfogadásához szükséges minimális többség meglett ugyan, de az érvényes határozat meghozatalának van egy pótlólagos követelménye is: az öt állandó testületi tag mindegyikének igennel kell voksolnia. 

Ez az öt, vétójoggal bíró ország az Egyesült Államok, Oroszország, Kína, Nagy-Britannia és Franciaország. A szabályban foglalt határozathozatali korlátot az indokolja, hogy a BT akár erő alkalmazását is elrendelheti, és a világszervezet 1945-ös létrehozásakor ki akarták zárni annak a lehetőségét, hogy a második világháború győztes hatalmainak akarata ellenére katonák bevetését rendelhesse el az ENSZ a világ bármely pontján. A kétpólusú világrendben sűrún előfordult, hogy Washington és Moszkva megvétózta egymás határozati javaslatát, és, mint a Venezuela ügyében most lezajlott szavazások mutatják, ez a gyakorlat ma is tovább él.

Az orosz ellenjavaslat a viták békés rendezésére és politikai megoldásra szólította volna fel a Venezueláben egymással szemben álló feleket, és azt hangsúlyozta volna, hogy a kormányt illeti az elsődleges szerep a nemzetközi támogatás igénylése tekintetében. Ez az indítvány csak négy voksot kapott – Oroszország mellett Kína, Dél-Afrika és Egyenlítői Guinea képviselőjétől, heten ellene szavaztak, négyen pedig tartózkodtak.

Az oroszok azzal érveltek, hogy az amerikai tervezet a venezuelai rendszerváltoztatás kikényszerítését célozza, az egyáltalán nem humanitárius jellegű beavatkozás eszközével. Az amerikaiak a szövegmódosítások során hiába tűzdelték tele a maguk eredeti indítványát a „békés” szóval – így például „a demokrácia békés helyreállítása” kifejezést használták – nem tudták rávenni a Nicolas Maduro rendszerét körömszakadtáig védelmező oroszokat és kínaiakat a tervezet elfogadására. Nemzetközi jogalap tehát továbbra sincs a venezuelai demokratikus fordulat előmozdításához.