Zöldzóna;szennyvíz;Horvátország;osztriga;

Illusztráció

- Szennyvíztől fertőzöttek az osztrigák, elmarad a gasztronómiai fesztivál

Nem tartják meg idén a márciusi osztrigafesztivált a dél-dalmáciai Peljesac-félszigeten, miután az állategészségügyi vizsgálat kimutatta, hogy a Malostoni-öbölben tenyésztett kagylók harminc százaléka norovírussal fertőzött - közölte a Slobodna Dalmacija című regionális napilap.

A népszerű gasztronómiai fesztivál idei törléséről Ston járás turisztikai szövetsége és a kagylótermelők egyesülete döntött. Vlado Onofri, a dubrovniki tengeri és partvidéki kutatóintézet munkatársa szerint a norovírus a szennyvízzel, a fekáliával terjedt el a tengerben. 

"Nagyon sajnálom a vendéglátókat és az osztrigaínyenceket, de vannak dolgok, amiket ki kell mondani, hogy végre megoldódjanak"- mondta.

A Peljesac-félszigeten nem megfelelő a szennyvízelvezetés. Mali Ston és Veliki Ston a mai napig nem csatlakozott a nyolcvanas évek elején kiépült szennyvízhálózathoz. Az emésztőgödröket általában nem ürítik, így azok megfertőzik a vízkészletet, és a szennyezés az öbölbe is eljut. Mint mondta: a vírus 20 napig is jelen lehet a tengerben, és ha bekerül az élő szervezetbe, ott még tovább is. 

A nyersen fogyasztott osztriga "egy vírusbomba",

 a fertőzés nagyon súlyos is lehet - hangsúlyozta a szakember.

 A norovírusok világszerte elterjedtek és rendkívül ellenállóak a környezeti hatásokkal szemben. A felületeken több mint 12 órán át életképesek maradnak, és 60 Celsius-fokig ellenállnak a hőhatásnak. Számos fertőtlenítőszer hatástalan velük szemben. Nagyon fertőzőképesek, már egészen kis mennyiségű vírus betegséget és járványt tud okozni.