rakéta;Észak-Korea;

2019-03-06 13:22:23

Észak-Korea helyreállítja egyik rakétatelepét

A phenjani rezsim a korábbi részleges leszerelés folytatása helyett a jelek szerint újra „felszerelkezik”, helyreállítja a nagy hatótávolságú rakéták indítására szolgáló hadállás egyes létesítményeit.

Egy szöuli lap szerint a dél-koreai hírszerzés arra a megállapításra jutott – és ezt megosztotta parlamenti képviselőkkel -, hogy valamikor február 16. és március 2. között kezdődhettek az újjáépítési munkálatok Tongcsang-ri rakétatelepen. Elsősorban épületek tetőfedését, valamint ajtók behelyezését észlelték a telepen, amely a Koreai Népi Demokratikus Köztársaságnak nevezett állam északnyugati részén található, és ahol a korábbi években a nagy nemzetközi aggodalmakat kiváltó – és Észak-Korea elleni szigorú ENSZ-szankciók elrendeléséhez vezető - rakétakísérleteket folytatták.

Donald Trump amerikai elnök február legvégén találkozott Hanoiban Kim Dzsong Un észak-koreai vezetővel, de nem sikerült megállapodniuk Phenjan atomfegyver-kapacitásának a felszámolásában, annak ütemezésében, illetve amerikai ellentételezésében. Washingtont azért aggasztja fokozottan az észak-koreai nukleáris fegyverkezési program, mert azzal párhuzamosan rakétafejlesztés is folyik, és Észak-Korea rakétái állítólag immár képesek elérni az Egyesült Államok területének bármely pontját. Tongcsang-ri lebontása szerepel az amerikaiak elváráslistáján, a phenjani vezetés pedig elvi ígéretet tett arra, sőt bizonyos gyakorlati lépéseket is tett ebbe az irányba.

A tavaly júniusi első, Szingapúrban megszervezett Trump-Kim találkozón elhangzott buzgó fogadkozások aprópénzre váltása azonban mindmáig nem látható, és a vietnami fővárosban rendezett újabb egyeztetés kudarca nyomán nem igazán meglepő, ha az észak-koreaiak bontás helyett inkább építkeznek a katonai létesítménynél.

A munkálatok jellege azonban egyelőre nem ad okot különösebb aggodalomra, hiszen újabb rakétakísérlet közvetlen előkészületeinek – legalábbis a kémjelentések kiszivárogtatott tartalma szerint – nincs előjele, és Phenjan a kémműholdakkal kiválóan megfigyelhető buzgó tetőfedéssel valószínűleg inkább csak figyelmeztető üzenetet kívánt küldeni. A dél-koreai hírszerzés vezetője állítólag úgy fogalmazott: az észlelt tevékenység vagy arra utal, hogy előkészületeket tesznek a kísérletek újraindítására abban az esetben, ha a diplomáciai tárgyalások teljesen összeomlanának, vagy pedig éppen ellenkezőleg, valami olyan építmény készül a telepen, amelynek a segítségével látványosan felrobbanthatnák a rakétaindító-állást, és ezzel mintegy demonstrálnák a világ előtt, hogy teljesítik nukleáris leszerelési kötelezettségvállalásaikat.