választás;ellenzék;

2019-03-08 09:37:00

Egy-egy

Amikor ugyanazokat a paramétereket tápláljuk be egy számítógépbe vagy írjuk bele egy egyenletbe, akkor mindig ugyanaz a végeredmény jön ki. Ezen nem érdemes meglepődni, csodák itt nincsenek. Ahogy az ellenzéki politikában sem, amikor ugyanazokat a köröket futják újra a pártok.

A mostani EP választás tisztán listás szavazása persze jó erőpróba az őszi önkormányzati választás előtti tárgyalásokhoz, visszalépésekhez, osztozkodásokhoz; kiderül, ki mennyire erősködhet az alkuban. De mivel az egyenlet elemei maradnak, az eredmény sem lesz más. Kilenc éve, 2010-ben a parlamenti választáson külön indult az MSZP, a Jobbik, az LMP és az akkor még létező MDF, a végeredményt és annak következményeit ismerjük. Négy évvel később volt ugyan közös lista, de abból kimaradt a Jobbik és az LMP, az eredmény pedig – a választási szabályok fideszes átírásával alaposan megtámogatva – megint a kormánypárti kétharmad lett. Tavaly közösen indultak a szocialisták és a Párbeszéd, a többiek önállóan, így legfeljebb néhány egyéni választókerületben állt elő az a szerencsés helyzet, hogy szinte mindenki egy jelölt mögé sorakozott fel.

Az ellenzéki oldal egyvalamit nem próbált még: azt, hogy bármekkora a megosztottság vagy az ideológiai különbség, egy tömörülés álljon szembe a Fidesszel, egy-egy elleni küzdelem legyen. De korántsem biztos, hogy ez sikeres lenne. Rengeteg kérdés merül fel, sőt szinte csak kérdőjelek sorakoznak. Például, hogy egy adott párt szavazóját mennyire riasztja el egy másik, kevésbé kedvelt párt megjelenése a közös listán, vagy hogy megmozdulnak-e az inaktívak/bizonytalanok, akik minden más csoportnál többen vannak. Vagy milyen acsarkodások lesznek a közös indulással járó osztozkodásnál, és egyáltalán, hogyan osztják el a mandátumokat? Nincs még válasz arra az alapkérdésre sem, hogy a pártok együtt vajon gyengítik egymást, vagy közösen több szavazót szerezhetnek.

Az viszont biztos, hogy az ellenzéki szavazók egy része más egyenletet akar. Akár több ismeretleneset is. A jelenlegi eredményét ugyanis már jól ismerik.