Nagy-Britannia;Brexit;

2019-04-02 20:52:38

Újra nekifuthatnak a Brexit-megállapodásnak

Alaposan leszűkítik Theresa May miniszterelnök lehetőségeit az egymás torkának eső miniszterek és a háborúskodó parlamenti képviselők, de még mindig minden nyitott.

A brit kormány és a parlament látszólag bénultan várja, hogy elérkezzen az Európai Unióból tervezett távozás következő határideje, április 12-e, amikorra vagy el kell fogadni az eddig háromszor visszautasított megállapodást, amit Brüsszellel dolgoztak ki a kilépés feltételeiről , vagy pedig alapos okokra hivatkozva újabb hosszabbítást kell kérni az Európai Uniótól. A pillanatnyi jogi helyzet szerint a szigetország EU-tagsága jövő péntek este megegyezés és mindenfajta átmeneti időszak nélkül, egycsapásra megszűnik. 

A képviselők egy csoportja a tervek szerint szerdán újra megragadja a kezdeményezést, hogy „kizuhanás” helyett meghosszabbítsák az EU-tagságot. Yvette Cooper vezető munkáspárti politikus, a törvényjavaslat egyik benyújtója, kijelentette: „legalábbis meg kell próbálni” késleltetni a kilépést.

A házelnök, John Bercow ehhez hozzátette, hogy a törvénytervezetet, elfogadása esetén, „a dolgok rendkívüli állása miatt” akár két nap alatt el lehet juttatni a királyi szentesítésig.

A képviselők a múlt szerdán és most hétfőn összesen tizenkét módosító indítványról szavazhattak egy alkotmányos újításnak minősített folyamat keretében, melyben nem a kormány, hanem a saját maguk által kialakított napirendet követték. A hétfői négy előterjesztés mindegyike “puhább” Brexitet vázolt fel - vámuniót, egységes piacot, illetve bármilyen megállapodás népszavazással való megerősítését -. de mindegyik alulmaradt.

Az ülés fináléja drámai pillanatot hozott. A konzervatív Nick Boles volt államtitkár bejelentette: nem tudja tovább képviselni pártját. A honatya ezután kisétált az ülésteremből, hírek szerint függetlenként folytatja, tovább rontva a kormány szempontjából a parlamenti aritmetikát. 

Kedden a szokásosnál jóval hosszabb kormányülést tartottak, és a miniszterek arról vitatkoztak, miként lehetne a parlament többsége számára elfogadhatóvá tenni a brüsszeli megállapodást. Szóba került az előrehozott parlamenti választás lehetősége is. A kormányban többen valóságos kamikaze akciónak tekintenék, hogy Theresa May legyen a konzervatív kampány frontembere. 

Ha a kormányfő ismét belevág a brüsszeli egyezmény elfogadtatásába, azt azzal teheti vonzóbbá, hogy két munkáspárti képviselő javaslatát követve megígéri: a Brexit-tárgyalások következő szakaszában eleve nagyobb szerepet kap a parlament.

A The Guardian című, baloldali liberális napilap szerint az euroszkeptikusok jobban tennék, ha feladnák ellenállásukat, mert ellenkező esetben előrehozott választás, második népszavazás vagy “puha” Brexit lehet a büntetésük. Friss közvélemény-kutatások munkáspárti fölényt jeleznek.