Szudán;

2019-04-11 17:19:42

Megbukott a szudáni rezsim

Puccsot hajtott végre a hadsereg Kartúmban, ahol hetek óta tartottak a tüntetések a magas megélhetési költségek miatt.

A szudáni fővárosban, Kartúmban hatodik napja tartottak ülősztrájkot az elnöki palotánál, miután azonban a hadsereg bejelentette a hatalomátvételt, az emberek ünnepelni kezdtek. Előtte a hadsereg körbevette az épületet, majd azt közölte, fontos bejelentést tesz. Helyi források szerint a kormányzat több tagját tartóztatták le, s lezárták a kartúmi repülőteret. Ideiglenes kormányt hoztak létre Avad Ibn alelnök vezetésével. A Reuters beszámolója szerint a kulcsfontosságú utakon katonai járművek jelentek meg. Omar al-Basir 1989 júniusában kerül hatalomra.

A tüntetések tavaly decemberben kezdődtek, miután jelentősen emelkedett a kenyér, a benzin ára. Bár al-Basir vaskézzel irányította országát, sokan végső elkeseredésükben már nem láttak más megoldást, csak azt, hogy tiltakozzanak. A hadsereg hatalomátvételében két tényező játszatott szerepet. Egyrészt a katonai vezetés belátta, hogy a 75 éves elnök elvesztette társadalmi támogatottságát. Másrészt vérfürdő fenyegetett, a belbiztonsági erők és az ülősztrájkban résztvevők között mind súlyosabbak voltak az összecsapások, egyes források szerint szerdán 14 ember vesztette életét, köztük hat rendőr. A tüntetések decemberi kezdete óta pedig a halottak száma meghaladhatja a negyvenet. A börtönökben több ezer politikai fogoly ül. Ugyanakkor a megmozdulások résztvevői szerint a tüntetések egységesítették a társadalmat. Al-Basir ugyanis kiválóan értett ahhoz, miként ugraszthatja egymásnak a különböző népcsoportokat. A hágai Nemzetközi Törvényszék 2008-ban vádat emelt vele szemben népirtás, emberiség elleni és háborús bűnök miatt, 2009 márciusa óta nemzetközi letartóztatási parancs is érvényben van.

A szudáni életszínvonal romlásában nagy szerepet játszott, hogy 2011-ben létrejött az olajban gazdag Dél-Szudán, így Kartúm fontos bevételi forrását vesztette el. A gazdaságot a korrupció is térdre kényszerítette. Decemberben háromszorosára emelték a kenyér árát, így sokakat éhínség fenyegetett. Az infláció elérte a 73 százalékot. Igen sok fiatal vett részt a tüntetésekben. Al-Basir több országtól kért segítséget, Törökország, az Egyesült Arab Emírségek és Katar helyezett kilátásba támogatást.