Tudomány;NASA;csillagászat;

2019-04-22 13:13:00

Babacsillagok százainak otthona az “Űrpillangó”

Több száz babacsillag bölcsődéje a NASA Spitzer űrtávcsövének felvételén látható vörös pillangó. Az ábra két szárnya két forró csillagközi gázzal teli buborék, amelyet környékének legnagyobb csillagai hoztak létre.

A hivatalosan Westerhout 40 (W40) jelzésű vöröses pillangó egy gázból és porból álló felhő. A pillangószárnyak hatalmas gázbuborékok, amelyeket nagy tömegű csillagok fújnak ki magukból. A hatalmas csillagközi gáz- és porfelhőkben a tömegvonzás sűrű csomókba húzza össze az anyagot. Amikor ezek elérnek egy kritikus sűrűséget, a magjukban csillagok alakulnak ki - írta korábban a Csillagászat.hu.

A felhőkben található legnagyobb csillagok sugárzása és a felrobbanásukkor belőlük kiáradó részecskék néha olyan buborékokat képeznek, mint amilyenek a W40-nél is láthatóak. Ezek a folyamatok végül szétoszlatják a gázt és a port, a sűrű csomók felbomlanak, és ez lelassítja vagy akár meg is állíthatja a csillagképződést -

A W40 nagyjából 1400 fényévre van a Naptól, hasonló távolságra, mint az Orion-köd. Ez a két, hozzánk legközelebbi olyan régió, ahol nagy méretű, a Napnál akár tízszer nagyobb csillagokat lehetett megfigyelni kialakulásuk közben.