Fülöp-szigetek;

2019-05-13 14:39:02

Erőszakba torkolltak a Fülöp-szigeteki választások

Összesen 11 ember sebesült meg.

Szórványos erőszak és a szavazógépek műszaki hibáinak esetei kísérték a Fülöp-szigeteken hétfőn megtartott időközi kongresszusi és helyhatósági választásokat. Összesen 11 ember sebesült meg a nap folyamán erőszakos cselekményekben a forrongó déli Maguindanao és Sulu tartományokban.

Gerald Monfort alezredes, a sului katonai alakulatok szóvivője szerint a tartomány

s a rendőröknek kellett közbe avatkozniuk figyelmeztető lövésekkel. Emellett hétfőre virradóra három robbantás is történt a déli Mindanao szigeten, de egyik sem követelt áldozatokat. 

James Jimenez a választási bizottság szóvivője szerint a mostani voksolás viszonylag békésnek volt mondható a korábbi évekhez képest.

Jimenez 400-600 szavazógép meghibásodásáról is beszámolt, ami szerinte töredéke a választásokon használt 85 ezer készüléknek. 

Hozzávetőleg 62 millió filippínó regisztrált a voksolásra, hogy a 43 500 induló jelöltből válassza meg képviselőit a kongresszusba és csaknem 18 ezer önkormányzati tisztségre. A legkiélezettebb verseny a 24 tagú szenátus 12 képviselői helyéért zajlik, valamint a 297 tagú képviselőház több mint 240 mandátumáért. A voksolók emellett 81 kormányzó, 1634 polgármester, és több mint 13 500 városi és települési tanácsos tisztségéről döntenek 81 tartományban.  

A Pulse Asia Research közvélemény-kutató cég legutóbbi felmérése szerint az elnököt támogató koalíció szenátusi jelöltjei közül 11-en várhatóan elsöprő győzelmet aratnak, miközben csak egy ellenzéki jelöltnek jósol esélyt a diadalra.

Az országos tisztségeket illető végső eredmények közzétételére legalább egy hetet várni kell, míg a helyhatósági voksolások eredményeit napokon belül közzé tehetik. Számos megfigyelő szerint a mostani választásokat egyfajta referendumként értékelhetők Duterte több ezer életet követelő drogellenes háborújáról és autoriter vezetési stílusáról.  „Bár Duterte neve nem szerepel a szavazólapon, a voksolás egy népszavazásnak számít három éve tartó - nagyon felkavaró, ennek ellenére nagy népszerűséget élvező - elnökségéről” - jelentette ki Richard Heydarian, egy manilai politikai elemző.

A képviselőház mellett, amelyben

Duterte a többi között a halálbüntetés visszaállítását, a büntethetőség korhatárának csökkentését akarja elérni a fiatalkorú bűnözők esetében, valamint az ország 1987-es alkotmányának felülvizsgálását egy föderális államberendezkedés javára. Különösen ez utóbbi aggasztja Duterte bírálóit, akik e mögött az elnöki mandátumok számbeli korlátozásának eltörlését sejtik.

Sara Duterte, aki jelenleg Davao városának polgármestere, az utóbbi időben szóba került mint a következő elnökválasztás lehetséges favoritja. Politikai szövetsége, a Változás frakciója (Hugpong ng Pagbabago) 13 szenátusi jelöltet indított. „Inday nyilvánosan figyelmeztetlek, az elnökség nem szolgál épülésedre, csak tönkre fog tenni téged” - hangsúlyozta Duterte, lányát becenevén szólítva. A 74 éves politikus jelenlegi hatéves hivatali ideje 2022-ben jár le.