interjú;Trócsányi László;

2019-05-14 06:00:00

A kérdés nem az, hogy szükség van-e európai integrációra, hanem hogy milyen Európai Uniót akarunk

Nem látható, hogy az Európai Ügyészség milyen hozzáadott értéket jelentene a jelenlegi igazságügyi együttműködéshez képest - állítja Trócsányi László, a Fidesz európai parlamenti listavezetője.

Mintha csak a bevándorlás kérdése létezne, a Fidesz szinte kizárólag erről beszél a kampányban. Nincsenek is más fontos témák?

Az európai parlamenti választás legfontosabb tétje, hogy Európa maradjon-e az európaiaké. Érthető, hogy a Fidesz kampányában erre a kérdésre koncentrál, de szinte mindegyik tagállamban meghatározó szerepet játszik a migrációval kapcsolatos politikai vita. Amikor az európai nemzetek identitását, függetlenségét és szuverenitását védjük, ezt nem Európa ellenében, hanem Európáért tesszük. Az Unió eredeti négy alapszabadsága – az áruk szabad áramlása, a tőke szabad áramlása, a szolgáltatások szabadsága és a személyek szabad mozgása - olyan alapvető érték, amelyet meg kell őriznünk, ez a térségünk számára különösen fontos. Fontosnak tartom a schengeni vívmányokat is, ahogy egyetemi tanárként üdvözlöm, hogy hallgatóim az Erasmus ösztöndíjak jóvoltából külföldön tanulhatnak. 

Mennyire számít az országnak, hogy melyik frakcióba ülnek majd be a Fidesz képviselői?

A Fidesz az Európai Néppárt tagja, és az Európai Néppárt tagjaként méreti meg magát az európai parlamenti választáson. A nemzeti érdek az, hogy a Fidesz azt a politikát, amelynek képviseletére választóitól felhatalmazást kapott a lehető leghatékonyabban tudja megjeleníteni. A választási eredmény ismeretében lesz a Fidesz abban a helyzetben, hogy ezzel kapcsolatban a különböző lehetőségeket mérlegelje.

Miért nem hangsúlyozzák erőteljesebben, hogy mennyi uniós pénzt kapott Magyarország az elmúlt években?

A kérdésfeltevéssel egyáltalán nem értek egyet. Az uniós források összege és felhasználása nyilvános adat. Ha csak néhány lépést teszek bármelyik magyarországi településen, azonnal láthatom a táblákat, amelyek jelzik, melyik beruházás mennyi uniós támogatást kapott. Azt a félreértést azonban el kell oszlatni, hogy az uniós források valamilyen alamizsnát jelentenének, vagy elegánsabban fogalmazva a nettó befizető tagállamok nagylelkű támogatását a szegény rokonoknak – és ezért cserében nekünk bizonyos politikai elvárásokhoz kellene igazodnunk. Magyarország és a régiónk gazdasági növekedése adja ma Európa gazdasági növekedésének jelentős részét. Magyarország ma nem egyszerűen haszonélvezője, hanem termelője az európai jólétnek. 

Miért nem támogatja a Fidesz az Európai Ügyészséget?

Az Európai Ügyészség megítélése a kezdetektől fogva vitatott volt a tagállamok között. Nem véletlen, hogy a szerződések eleve számoltak azzal a lehetőséggel, hogy ez ügyben nem lesz konszenzus, és az Európai Ügyészség majd csak bizonyos tagállamok részvételével jön létre. Magyarországnak nincsen uniós jogi kötelezettsége arra, hogy csatlakozzon. Hatályos Alaptörvényünk ezt nem is teszi lehetővé, mert kimondja, hogy az állam büntetőigényének kizárólagos érvényesítője a magyar ügyészi szervezet. Nem látható, hogy az Európai Ügyészség milyen hozzáadott értéket jelentene a jelenlegi igazságügyi együttműködéshez képest, az viszont már most látható, hogy a létrehozása esetén néhány, eddig jól működő intézmény – például az Eurojust – anyagi helyzete ellehetetlenül. Az Európai Ügyészséget vezető főügyész megválasztásának eddigi procedúrája azt a félelmünket is megerősítette, hogy egy velejéig átpolitizált testület van születőben. 

Ha ma lenne a népszavazás az uniós tagságról, szívesen kampányolna az EU mellett? Magyarország számára az európai integrációnak nincsen alternatívája. A kérdés nem az, hogy szükség van-e európai integrációra, hanem az, hogy milyen Európai Uniót akarunk. A feladatunk nem kisebb, mint hogy Európát az alapító atyák kereszténydemokrata szellemének értékeihez visszavezessük. Én ma is egy ilyen EU mellett kampányolok.