USA;Donald Trump;

2019-05-17 16:15:52

Trump: Azt akarjuk, hogy jöjjenek a bevándorlók

Fiatal, magasan képzett bevándorlókat szívesen látna az amerikai elnök, frissen közzétett koncepciója szerint.

Donald Trump ezzel élesen szembehelyezkedik a demokraták által képviselt felfogással, amely a bevándorlási kérdések eldöntésekor nagy hangsúlyt helyez a családegyesítés humanitárius szempontjaira is, és ehelyett elsősorban arra összpontosít, hogy jól hasznosítható szaktudással rendelkező egyének vándoroljanak be az Egyesült Államokba. De Trump koncepciója egyúttal élesen eltér attól a merev európai bevándorlásellenes politikusi hozzáállástól is, amely mindenfajta bevándorlót távol akar tartani.

“Azt akarjuk, hogy jöjjenek a bevándorlók. A nyitott ajtók politikáját követjük” - mondta az elnök a Fehér Ház rózsakertjében tartott rendezvényen, kormányzati tagok és republikánus törvényhozók előtt. Mint kifejtette, az általa javasolt szisztémában az egyes kérelmezők pontokat kapnának tanulmányi minősítésük alapján, illetve annak függvényében, hogy van-e már állásajánlatuk.

A jelenlegi helyzet az - fogalmazott Trump -, hogy „diszkrimináljuk a zseniket”. Ezen állítását semmilyen mértékben sem támasztják alá azok a tapasztalatok, amelyek azt mutatják: az Egyesült Államok sok évtizede gyarapítja „szürkeállományát” agyelszívás révén, az amerikai lehetőségek vonzereje folyamatosan kiváló koponyákkal gazdagítja az országot.

Nancy Pelosi, a washingtoni képviselőház demokrata párti elnöke még a Trump-beszéd elhangzása előtt bírálta a tervezetet, amelynek egyes részletei már korábban olvashatóak voltak.

"Azt akarják ezzel mondani, hogy azoknak az embereknek a többsége, akik országunk történetében valaha is az Egyesült Államokba jöttek, érdemek nélküli volt, csak azért, mert nem rendelkezett mérnöki diplomával?" - fogalmazott a házelnök újságírók előtt.

Amerikai elemzők egy része úgy vélekedik, hogy a bevándorlási koncepcióhirdetéssel az elnök el akarja terelni a figyelmet a mexikói határ mentén az illegális bevándorlók távoltartása érdekében tervezett védőfal – illetve inkább acélsövény – ügyéről. Annak megépítéséhez a pénzt Trump határövezeti rendkívüli állapot kihirdetése révén szándékozik előteremteni.

Trump szerint a határok biztonságát növelő rendelkezések az amerikai értékrendet kívánják megszilárdítani. "Javaslatunk Amerika-barát, bevándorlóbarát, dolgozóbarát" - jelentette ki.

Az elnök bevándorláspolitikai elképzelései szerint megszűnne a vízumlottó gyakorlata, a munkavállalást lehetővé tevő zöldkártyák rendszerét pedig "építs amerikai vízumot" néven átalakítanák úgy, hogy az inkább a magas szintű képzettségekkel, felsőfokú végzettséggel és munkaajánlattal rendelkezőknek kedvezzen, semmint azoknak, akik az országban tartózkodó családtagokra hivatkozva érkeznek. Konkrétan a kiadandó zöldkártyák 57 százalékát adnák ki az említett szakképzettségi-végzettségi szempontok alapján, szemben a mostani 12 százalékkal.

Ezek a zöldkártyák Trump elképzelései szerint a jogosult mellett már csak a legközvetlenebb családtagoknak – az elnök szavai szerint a házastársaknak és a gyerekeknek - fognak nyújtani tartózkodási-munkavállalási engedélyt, míg a szülőknek és a felnőttkorú gyermekeknek nem.

Trump a rózsakerti rendezvényen leszögezte: a bevándorlóknak önfenntartóknak kell lenniük, vagyis menedékkérelmük elbírálása alatt nem vehetnek igénybe szociális juttatásokat.

Az elnök fontosnak nevezte az integrációt, az asszimilációt és a nemzeti egységet. Ennek érdekében követelnék meg a leendő bevándorlóktól - még a befogadás előtt - az angol nyelv ismeretét és a vizsgát az állampolgári ismeretekből.

A beszédben nem esett szó az előző elnök, Barack Obama által életre hívott úgynevezett DACA-programban érintettek jövőjéről. A program azokat a fiatalokat védi a kitoloncolástól, akiket egykor illegálisan bevándorló szüleik még gyermekkorukban hoztak az Egyesült Államokba - zömmel Közép-Amerikából, illetve a karibi országokból -, és akik időközben kijárták az Egyesült Államokban az iskolát, majd munkát vállaltak, illetve adott esetben jelenleg felsőfokú tanulmányaikat folytatják.

Susan Collins, Maine állam republikánus szenátora kiemelte: csak akkor van értelme a bevándorlási törvény bármiféle megújításának, ha annak keretében rendezik a DACA-fiatalok sorsát is. Chuck Grassley, iowai republikánus szenátor a beszéd elhangzása után úgy nyilatkozott: a tervezet "egyesítheti a republikánusokat, és már ez is valami". Ennek ellenére úgy vélekedett, nem biztos, hogy a javaslatot megszavazzák a szenátusban.