Németország;SPD;

2019-06-03 09:56:03

Vita a német nagykoalíció folytatásáról

Ideiglenesen triumvirátus irányítja a német szociáldemokratákat azután, hogy lemondott a pártelnökségről és a frakcióvezetői tisztségről Andrea Nahles, aki 13 hónapig vezette az SPD-t.

Új szelek fújnak a német SPD-nél. A pártot a következő időszakban Thorsten Schäfer-Gümbel, Manuela Schwesig és Malu Dreyer vezeti. A szűk pártvezetés ötlete volt, hogy ne egy személy kerüljön az SPD élére következő pártelnök megválasztásáig.

Sok nyitott kérdés is maradt. A pártelnökség hétfő délelőtti ülése után sem vált világossá, hogy a decemberre tervezett kongresszust előrehozzák-e. Az év végi kongresszuson nemcsak a pártelnökö(ke)t választanák, e fórumon kellene értékelni a nagykoalíciós együttműködés eddigi tapasztalatait. Karl Lauterbach, az SPD frakcióvezető-helyettese nem tartja jó ötletnek, hogy jelentősen előrehozzák az ülést. Úgy vélte, arra kell koncentrálniuk, hogy véghez vigyék a legfontosabb egészségügyi-, illetve munkaerőpiaci reformokat.

Elképzelhető, hogy bevezetik a társelnöki rendszert, s ketten irányítják majd az SPD-t. Ez a megoldás sikert aratott a Zöldeknél. A páros megoldást támogatja Szászország gazdasági minisztere, Martin Dulig. Michael Müller berlini polgármester a környezetvédők pozitív példájával érvelt emellett.

Az is eldőlt, hogy a kölni szociáldemokrata képviselő, Rolf Mützenich ideiglenes jelleggel irányítja majd az SPD képviselőcsoportjának munkáját. Nahles még a lemondása előtt néhány nappal azt közölte, keddre hozza előre a frakcióvezetői tisztségről szóló szavazást. Ez azonban elmarad.

Ami a triumvirátus tagjait illeti, mindhárman a párt legnépszerűbb személyiségei közé tartoznak, így Malu Dreyer rajnavidék-pfalzi miniszterelnök. Már az is komoly fegyvertény, hogy elvállalta a felkérést, mert korábban nemigen akarta elhagyni tartományát, most azonban úgy látja, nincs más megoldás, a 24. órába kerültek. Vasárnap drámai felhívásban összefogásra szólította fel az SPD tagjait. Manuela Schwesig Mecklenburg-Elő-Pomeránia miniszterlenöke. Két éve áll a tartományi kabinet élén, az előző, 2013-2017 közötti nagykoalícióban családügyi miniszterként szolgált. A vezetés egyetlen férfitagja Thorsten Schäfer-Gümbel, aki 2009 óta a hesseni SDP vezetője, 2013 óta pedig a párt alelnöke.

Egyelőre tehát az is kérdés, egyetlen elnöke lesz-e a pártnak. Az viszont biztos, hogy Nahles jobbkezének számító Olaf Scholz alkancellár, német szövetségi pénzügyminiszter sem most, sem később nem irányítja majd az SPD-t. Mint mondta, ez időben is összeegyeztethetetlen lenne jelenlegi miniszteri tárcájával.

Scholz már Martin Schulz tavalyi lemondása után ideiglenesen irányította a pártot. Nem mutat érdeklődést a pártelnöki tisztség iránt Stephan Weil, alsó-szászországi miniszterelnök sem.

Olaf Scholz és Ralf Stegner, az SPD alelnöke annak a véleményének adott hangot, hogy a pártelnök megválasztásába az SPD legszélesebb rétegeit is be kell vonni, vagyis a teljes tagság véleményét kikérhetik. Stegner a Rheinische Postnak ezzel kapcsolatban elmondta, ez attól is függ, hányan indulnak majd az elnöki tisztségért.

A tisztújítás mellett a nagy talány az, folytatódjék-e a nagykoalíció. Kérdés, mit nyerne ezzel az SPD, hiszen egy esetleges előrehozott választáson történelmien gyenge eredményt érne el. Kétségtelen azonban, hogy a 2017-es parlamenti választás után ugyanis az európai parlamenti voksolásig majdnem öt százalékot zuhant az SPD népszerűsége, vagyis a kormányzati részvétel ártott a pártnak. Az uniópártok vezető politikusai, beleértve Angela Merkel kancellárt, Annegret Kramp-Karrenbauert, a CDU elnökét, valamint a CSU-t irányító Markus Södert, vasárnap egyértelműen a nagykoalíció mellett foglaltak állást. Ám a CDU-nál sem mindenki óhajtja ezt, Ingo Senftleben, a párt brandenburgi vezetője szerint az SPD jelenléte a kabinetben inkább tehertétel az uniópártok számára.

Az SPD-nél most mind többen követelik a CDU-val és a CSU-val folytatott együttműködés felmondását. A párt balszárnyához sorolt képviselője, Hilde Mattheis úgy véli, a megújulásra kell koncentrálni. Ez pedig szerinte nem hozható összhangba a nagykoalíció fenntartásához szükséges kompromisszumkészséggel. A párt vezetéséhez közelállók ezzel szemben érezhetően inkább a kormányban maradásra szavaznának. Az SPD frakciójának külpolitikai kérdésekben illetékes szóvivője szerint az új választások csak az SPD gyenge közvélemény-kutatási adatait erősítenék meg, s csak megnehezítené a megújulás folyamatát. Lars Klingbeil, az SPD főtitkára szerint éppen összefogásra lenne szükség, s nem széthúzásra.