hulladék;Tisza;szemét;

2019-06-05 13:35:00

Több tonna szemét úszik Kiskörénél

Több tonnányi szemet állított meg a Kiskörei Vízlépcső duzzasztógátja. A hulladék összetétele vegyes: a fa és nád mellett műanyag és nem lebomló termékek is vannak benne, eredete pedig nemzetközi.

Rengeteg, több tonnányi szemét akadt fent a Kiskörei Vízlépcső duzzasztógátjánál – vette észre a Qubit az I love Tisza-tó tájékoztatását. Amikor elindul az áradás, akkor a kisebb folyók, patakok mentén lerakott hulladékot a fával együtt elsodorja a víz. A vízlépcső a kis és közepes árhullámokkal érkező uszadékokat meg tudja fogni, így azok nem mennek tovább a Tiszán. Nagyobb vízmennyiségnél azonban a folyó kiszőkülése mellett a természetes fát, nádat, de műanyag és nem lebomló termékeket és kommunális hulladékot is tartalmazó szemét mennyisége is megnő.

Ennek oka a szakemberek szerint az, hogy Kárpátalján nincs olyan komoly hulladékügyi szabályozás, mint Magyarországon, így sokan a folyóba öntik azt, amire már nincs szükségük. Fejes Lőrinc, a KÖTIVIZIG kiskörei szakaszmérnöke elmondta, a hulladék nagy része nem hazai eredetű. A szelektálás során az üvegeken és a flakonokon címkéiből kiderül, nemzetközi a probléma. A válogatásnál találtak már az autógumin, PET palackon, flakonokon, strandpapucsokon, gazdátlan csónakokon, stégeken és hordókon kívül palackpostát, de kisebb lakókocsit is.

Az árhullám levonulása után a táblákat lezárják, és amikor megnyugszik a víz, megkezdődhet a szemét eltávolítása – magyarázta a szakaszmérnök. A hulladékot úszó munkagépekkel szedik ki, majd szétválogatják. 

Az, hogy mennyi szemét érkezik, az árhullámtól függ. A statisztikák szerint 2018-ban minimális szemét érkezett, de 2017-ben a több, kisebb árhullám miatt 28 tonnát gyűjtöttek össze. A legtöbb 2010-ben, a nagy árvíz idején érkezett: 675 köbméter, azaz nagyjából 62 tonnát fogott meg a vízlépcső.

Június 16-tól 28-ig tart az első Tisza-tavi PET Kupa, amelynek a célja, hogy a résztvevő csapatok Tiszafüredről indulva a lehető legtöbb szemetet szedjék össze a Tisza-tavon. Az a csapat nyer, amelyik a legnagyobb mennyiségű szemetet szedi össze a Kisköréig tartó versenyen.