hulladék;Japán;újrahasznosítás;

2019-06-18 12:12:00

Újrahasznosítja hulladékának 80 százalékát egy japán város

Kamikacu vezetésének célja, hogy 2020-ra a szemét 100 százalékát feldolgozzák.

A Japán nyugati részén fekvő városka 1500 lakója maga szállítja a szemetet a helyi hulladékgyűjtőbe, ugyanis Kamikacuban nincs szemétszállítás.

Külön-külön gyűjtenek be mindent a fogkefétől a párnáig, a műanyag zacskókat és palackokat kimosva, megszárítva kell elhelyezni a kategóriák szerinti tucatnyi gyűjtőládába. Ha valami nem a jó ládába kerül, a lakosoknak kell szétválogatni és a megfelelő konténerbe helyezni. A városvezetés célja, hogy 2020-ban már semmi ne kerüljön a szemétégetőbe.

Kamikacuban 2000-ben be kellett zárni az egyik szemétégetőt, mert nem felelt meg az emissziós előírásoknak. A városkában csak egy égető maradt, az azonban nem tudott megbirkózni az összegyűlt hulladékkal. Nem volt pénz új égető építésére, de arra sem, hogy másik településen lévő használatáért fizessenek.

 2017-ben a városka 286 tonna szemetet termelt, ennek 80 százalékát újrahasznosították, ez jóval több mint a 20 százalékos országos átlag. Japánban a hulladék többsége szemétégetőbe kerül, mivel a szigetország hegyvidéki területei nem alkalmasak hulladéktárolásra. Igaz a japánok kevesebb hulladékot termelnek, mint a legtöbb fejlett ország, de ők termelik az Egyesült Államok után a legtöbb műanyag hulladékot. 

Korábban ennek egy részét külföldre, leginkább Kínába szállították újrahasznosításra, de azóta, hogy Peking betiltotta a műanyag hulladék importját, újrahasznosításra váró hulladékhegyek gyűltek fel Japán számos térségében. 2018-ban a japán kormány célul tűzte ki, hogy 2030-ra negyedével csökkenti az évente termelt 9,4 millió tonna műanyaghulladékot.