Oroszország;Ukrajna;MH17-es járat;

2019-06-19 16:18:00

Három orosznak és egy ukránnak kell felelnie az MH17-es maláj utasszállító lelövéséért

A nemzetközi nyomozócsoport elfogató parancsot adott ki ellenük, az ukrán titkosszolgálat hivatalosan is meggyanúsította őket. Oroszországban lehetnek, és igazából senki sem számít Moszkva együttműködésére a felelősségre vonásukban a 298 polgári életet kioltó tetteikért.

Három orosz és egy ukrán állampolgár ellen adtak ki nemzetközi elfogatóparancsot a maláj légitársaság Amszterdamból Kuala Lumpurba tartó, MH17-es járatszámú repülőgépének 2014 nyarán történt lelövésével összefüggésben - közölte az ügyben eljáró, holland vezetésű nemzetközi nyomozócsoport szerdán. A négy személyt az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) szerdán hivatalosan is meggyanúsította.

A gyilkossággal gyanúsított orosz Igor Girkin, Szergej Dubinszkij és Oleg Pulatov, valamint az ukrán Leonyid Harcsenko ellen jövő márciusban indul per Hollandiában. A gépet megsemmisítő, mozgatható föld-levegő rakéta telepítésében vettek részt a nyomozás eredménye szerint. A nyomozócsoport közölte, hogy Girkin az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) korábbi ezredese, 2014 nyarán a szakadár "Donyecki Népköztársaság" (DNR) "védelmi minisztereként" szolgált. Dubinszkij a DNR katonai hírszerző ügynökségének vezetője volt, míg Pulatov az ügynökség egyik alosztályát irányította. Az ukrán Harcsenko pedig a katonai hírszerző ügynökség felderítő osztagának vezetője volt. Mint elmondták,

Elképzelhető azonban, hogy Moszkva nem adja ki azokat, ezért a tárgyalás várhatóan nélkülük zajlik majd - tették hozzá. És valóban, a Reuters azt írja, az orosz külügyminisztérium úgy kommentálta a nyomozás eredményét: "már megint teljesen alaptalanul gyanúsítják az orosz felet, lejáratva az Oroszországi Föderációt a nemzetközi közösség szemében".

A Malaysia Airlines Boeing típusú repülőgépét Kelet-Ukrajna felett érte rakétatalálat 2014. július 17-én. A gyilkos rakétát az orosz légierő egysége lőtte ki, az orosz-barát kelet-ukrajnai szeparatisták által megszállt ukrán területről. A gép a levegőben darabokra szakadt, majd lezuhant, roncsokkal és testrészekkel borítva be a környéket. A fedélzeten lévő mind a 298 ember meghalt, köztük 196 holland állampolgár.

Jens Stoltenberg NATO-főtitkár nyilatkozatában "fontos mérföldkőnek" nevezte a nyomozócsoport bejelentését, amely hozzájárul "a teljes igazság felderítésére irányuló erőfeszítések, és az igazságszolgáltatás biztosításának sikeréhez. Kijelentette, teljes mértékben bízik a vizsgálat és a holland jogrendszer függetlenségében és szakszerűségében. A nyomozócsoporttal minden országnak együtt kell működnie az igazság, az igazságosság és az elszámoltathatóság érdekében - tette hozzá.

Az SZBU sajtóközleményében azt írta, Ukrajnában még tart a pert előkészítő vizsgálat.