Európai Parlament;Európai Bizottság;visegrádi négyek;Manfred Weber;

2019-06-20 07:30:00

Halványulnak Manfred Weber esélyei

Ritkán tapasztalt intenzív megbeszélések előzik meg a csütörtök délután összeülő EU csúcsot, amelyen az állam- és kormányfőknek a legfontosabb uniós intézmények következő vezetőiről kellene dönteniük.

Egy magas rangú EU tisztségviselő „lélegzetelállítónak” nevezte a tárgyalási folyamat eddigi dinamikáját. A kormányok napok óta folyamatosan konzultálnak egymással, valamint a brüsszeli intézmények és a pártcsaládok vezető tisztségviselőivel arról, hogy kik töltsék be a közösség ősszel megüresedő legfontosabb posztjait. Négy tisztséget kell elosztani úgy, hogy megfelelő képviseletet kapjanak a nők, a kis és a nagy, az északi és a déli, a régebben és a frissebben csatlakozott országok.

A kétnaposra tervezett brüsszeli eszmecserét elnöklő Donald Tusk azt szeretné, ha az EU28-ak úgy állnának fel az asztaltól pénteken, hogy megvan a jelöltjük legalább az Európai Bizottság és az Európai Tanács (az állam- és kormányfőket tömörítő testület) élére. Míg az előbbit a tagállamok jelölik és az Európai Parlament (EP) választja meg, az utóbbiról a kormányok saját körben döntenek.

A legnehezebb diónak Jean-Claude Juncker bizottsági elnök utódjának a megtalálása ígérkezik. A csúcstalálkozó előtti brüsszeli háttérbeszélgetések arra mutatnak, hogy halványulnak az Európai Néppárt (EPP) vezető jelöltjének, Manfred Webernek az esélyei a posztra. EU források szerint már az Európai Parlamentben helyet foglaló pártcsaládok sem ragaszkodnak hozzá, hogy a tisztség betöltője az EP választások listavezetői közül kerüljön ki. „Az öt évvel ezelőtti helyzethez képest a képviselőtestület kevésbé határozottan védelmezi a Spitzenkandidatok rendszerét, és jóval megosztottabb”, mondta egy magas rangú diplomata. A huszonnyolcak többsége pedig elvből elutasítja az EP-ben helyet foglaló pártok jelöltjeit. Egy tagállami forrás annak a meggyőződésének adott hangot, hogy a kormányok csak olyan politikust fognak javasolni bizottsági elnöknek, aki megkaphatja a képviselőtestület támogatását. De nevek említésétől minden nyilatkozó tartózkodott.

Meg nem erősített hírek szerint a négy visegrádi ország szívesen látná Juncker székében Kristalina Georgievát, a Világbank bolgár nemzetiségű vezérigazgatóját, egykori EU biztost. Georgieva az elmúlt hetekben több tagállamot felkeresett és csendben kampányolt. A szlovák Maroš Šefčovič is a V4-ek listáján van, de őt a külügyi főképviselő posztjára tartják esélyesnek. „A visegrádiak nem pozícióra hajtanak, hanem arra, hogy egy közép- vagy kelet-európai politikus is a kiválasztottak között legyen” — mondta egy diplomata, aki jól ismeri a térséget.