USA;Mexikó;Trump;menkülttáborok;

2019-06-29 09:30:00

Borzalmas körülmények között tartja fogva az Egyesült Államok a gyerekeket a menekülttáborokban

Embertelen körülmények uralkodnak a mexikói határon kialakított menekülttáborokban az Egyesült Államokba bevándorolni készülők között. A washingtoni törvényhozás a botrány hatására emeli a támogatást.

A Rio Grande folyóba fulladt Óscar Alberto Martínez Ramírez-ről és alig kétéves kislányáról készült fénykép néhány nappal ezelőtt az egész világot megrázta. A 26 éves férfi elkeseredettségben a vízen keresztül próbált meg átjutni az Egyesült Államokba családjával, amikor megtudta, hogy hetekig is eltarthat, míg menekültkérelmüket elbírálják. Martínez Ramírez először gyermeké vitte át a folyón, majd visszafordult feleségéért, de szerencsétlenségükre a kis Valeria nem maradt a parton, végül apja, aki segítségére sietett vele együtt fulladt a a vízbe. 

Az el salvadori család tragédiája sajnos nem egyedi eset. Ezrek próbálnak meg átjutni a mexikói határon a szebb jövő reményében, és ha nem is minden történet végződik ekkora szomorúsággal, a határon uralkodó körülmények a beszámolók szerint elviselhetetlenek. A 29 éves demokrata képviselőnő, Alexandria Ocasio-Cortez a múlt hét során egyenesen a “koncentrációs táborokhoz” hasonlította a menekülttáborokat, ami hatalmas vitát váltott ki az amerikai politikusok körében arról, hogy valóban ez-e a helyes kifejezés arra, ha 41 embert helyeznek egy nyolcfős szobában. A táborokról készült riportok embertelen körülményekről számoltak be, amelyek “rosszabbak mint a börtönben” ugyanis a dokumentumokkal nem rendelkező gyermekeket elszakították a családjuktól.

Egy Dolly Lucio Sevier nevű orvos arról számolt be az ABC News-nak, hogy a határnál lévő táborokban az élet egyenlő a kínzással. Sevier a Texas állambeli Clinbe utazott, miután egy influenzajárvány miatt öt újszülött az intenzív osztályra került. Harminkilenc 18 év alatti fiatalt vizsgált meg, akik szélsőséges hideg körülmények között voltak elszállásolva, folyamatos lámpafény mellett, ráadásul sem alapvető higiéniai vagy orvosi ellátáshoz, illetve megfelelő mennyiségű ételhez és vízhez sem jutottak. Sőt a hat hónapnál fiatalabb gyermekek a beszámolók szerint nem a koruknak megfelelő ételeket kaptak - pürésített menüről szó sem lehetett. A megvizsgált 39 gyerek mindegyike olyan tüneteket mutatott, amelyek arra utaltak, hogy valamilyen súlyos traumát éltek át. 

Az orvos azt is elmondta a csatornának, hogy a tizenéves fiataloknak, akiket megvizsgált, hosszú időn keresztül nem volt lehetőségük kezet mosni, mialatt őrizetben tartották őket. Így nem is csoda, hogy a különböző betegségek villámsebességgel terjedtek a táborban. A fiatal édesanyák szintén nem tudták ezidő alatt megmosni azokat az üvegcséket, amelyekből a gyermekeiket etetik. Sevier ezt a lépés egyértelműen szándékos mentális és érzelmi bántalmazásnak minősítette. Összefoglalásképpen pedig kiemelte, hogy azok a körülmények, amelyek között a texasi táborban az embereket tartják, jogosan hasonlíthatóak a kínzóhelyiségekhez.

Egy gyermekjogi ügyvéd, Warren Binford hasonló helyzetről számolt be egy El Pasotól nem messze lévő táborból: itt 351 gyereket tartottak őrizetben, közülük százan még a 13. életévüket sem töltötték be, a legfiatalabb pedig alig múlt 4 hónapos. Többségüket három hétig vagy még hosszabb ideig tartották itt. Az őrök állítólag kineveztek közülük egy “főnököt” aki ráadás adag ételt kaphatott, ha képes volt rendet tartani a többiek között.

Később ugyanebben a táborban tetűfertőzés tört ki, egy olyan cellában, ahol huszonöt gyerek lakott. Közülük hatan elkapták a fertőzést. Emiatt tetű elleni sampon érkezett a táborba, ám csupán két fésűt kaptak, amelyet meg kellett osztani egymás között - ez pedig tetűfertőzés esetén szigorúan tilos, ugyanis tovább ronthatja a helyzetet. Aztán az egyik fésű ráadásul el is veszett, amire a határon dolgozók dühükben úgy reagáltak, hogy elvették a gyerekektől a takarókat és a matracokat, majd arra kényszerítették őket, hogy egy éjszakán át a földön aludjanak. 

Binford arról is beszámolt, előfordult, hogy egy kétévesre nem adtak pelenkát, és csupán néla alig néhány évvel idősebb gyerekek vigyáztak rá, akik szemmel láthatóan nem álltak még készen erre a feladatra. 

Sokak szerint Ocasio-Cortez hasonlata nem éppen a legmegfelelőbb volt, amikor a koncentrációs táborok borzalmait emlegette, úgy tűnik azonban, az Egyesült Államok és Mexikó határán uralkodó állapotra még keresi a világ a szavakat, hiszen az ott történő igazságtalanságok olyanokat is érintenek, akiknek semmilyen felelősségük nincs abban, ahová kerültek: a gyerekeket.