sorozat;Netflix;

2019-07-03 11:05:00

Stranger Things: hasítanak a szörnyvadászok

Jelenleg a Stranger Things az aktuális világmese, amelynek harmadik évadja most startol el a Netflixen. Van hozzá magyar szinkron is.

A mítoszépítés művészet. Különösen, ha az kultikus státuszt ér el meglepően hamar. A tévésorozatok esetében eleinte hosszú évek múltak el, mire egy-egy csoda váltotta egymást, de a streamingszolgáltatók megjelenésével szédületes sebességbe kapcsolt a sorozatipar. Már elgondolkozni sincs idő, esetleg meggyászolni egy-egy véget ért kedvencet, a kultuszszériák immár párhuzamosan is léteznek: például a HBO gyártotta Trónok harca két utolsó évadja miatt csak mindenki bosszankodott, hogy milyen silánnyá züllött a végére, tulajdonképpen már rég megtörtént a trónfosztás. Jelenleg ugyanis a Stranger Things az aktuális világmese – melynek csütörtökön immár a harmadik évadja startol el a Netflixen. Extra jó hír: magyar lokalizációval.

A Stranger Things első évadja bombaként robbant 2016-ban. Pedig a Duffer testvérek, a széria alkotói első körben magukat akarták lenyűgözni azzal, hogy Steven Spielberg olyan korai műveit idézik meg, mint az E.T., a földönkívüli vagy a Kincsvadászok. Persze a képletet megbolondították a horror műfajával, jó kis Stephen King módra: adott 1983-ban egy fantasy-szerepjátékokért őrületesen rajongó baráti kör, amely „észreveszi”, hogy Hawkins nevű kertvárosukat valamiféle, párhuzamos univerzumból, úgynevezett Tótágasból érkező természetfeletti erő fenyegeti, és ez szorosan összefügg titkos kormánykísértetekkel. De ők, és a hozzájuk csatlakozó kísérleti csodalány, Tizenegy (Millie Bobby Brown) majd megoldják a világmegmentést. A„felnőttek” közül csak az egyik szerepjátékos fiú anyja, Joyce (Winona Ryder) és Hopper sheriff (David Harbour) száll be a buliba.

A második évaddal megingathatatlanul popkulturális jelenséggé vált a produkció, a gyerekszereplők közül a Tizenegyet alakító Millie Bobby Brown igazi sztárrá nőtte ki magát. Az is beszédes, hogy az IKEA is gyárt Stranger Things-féle – a nyolcvanas évek lakásbelsőire hajazó – bútorkollekciót. A rajongók idegeit közben borzolta az a tény, hogy a harmadik évadra mintegy másfél évet kellett várni és a finanszírozó Netflix aggodalmaskodott, hogy miközben telik az idő, felnőnek a gyerekszínészek, sőt még olyan tervük is volt, hogy rögtön két évadot gyártanak le, ám Matt és Ross Duffer, akik a legtöbb részt ők maguk írják és rendezik, hallani sem akartak erről. Meggyőzték a Netflixet: nekik is az lesz jó, ha a harmadik évad pazar lesz, mert csak akkor van csak értelme további szezonokban gondolkodni. Így a stúdió elkönyvelte, hogy a prémium termékük nem futószalagon készül, és nincs abban semmi ördögi, ha a gyerekszínészek öregedését folyamatosan beépítik a történetbe.

Amit tudni lehet előre a kiszivárogtatott információkból és előzetesekből: a harmadik évad mindössze nyolc részes lesz – ebből arra következtetünk, hogy nem lesznek töltelékepizódok. Időben 1985 nyarán, a tanítási szünetben járunk majd, tehát fél évvel odább a második szezon lezárásától, amelynek fináléjában a telekinetikus képességekkel rendelkező Tizenegy lezárta a Tótágas felé nyitott átjárót és hőseinknek, azaz Mike-nak (Finn Wolfhard), Dustinnak (Gaten Matarazzo), Lucasnak (Caleb McLaughlin), Willnek (Noah Schnapp) és a csodalánynak a pubertáskorral kell első körben felvenniük a harcot. Ebből kijut majd a jó Hopper sheriffnek is, aki a második évadban tulajdonképpen örökbe fogadta Tizenegyet, és ahogy David Harbour nyilatkozta: a morózus férfinak ez sokkal nagyobb stresszt okoz, mint valami intergalaktikus szörnnyel szemben kiásni a csatabárdot. A szövődő és felbomló kapcsolatok, szerelmek minden bizonnyal próbára teszik majd az örök barátság intézményét is.

Jó kérdés tehát, hogyan mentik meg majd újfent a világot, ha esetleg nem marad együtt a nagy csapat. Mert, az biztos, hogy szükség lesz rájuk. Az előzetesből ugyanis kiderült: mielőtt bezáródott volna a két világ közötti kapu, valami igen gonosz és gusztustalan szubsztancia maradt a nyakunkon.