Európai Unió;

2019-07-15 09:06:00

Az európai szakadék

Beült hát az igazságügyi bársonyszékbe Varga Judit, Orbán Viktor új csatára, akitől komikus volt hallani, hogy az isztambuli egyezmény, a klímavédelem és a CEU körül a liberális fősodor keltette politikai hisztéria folyik. A tragédia ezután következett: a kormányfő arra kérte, a jövőben segítse megnyerni az uniós vitákat, amelyeket ő az alaptörvény talajáról kíván megvívni. Magyarország például nem csatlakozik az Európai Ügyészséghez, mert az alaptörvény előírásai miatt ahhoz nem lehet csatlakozni. Mondja ezt annak az uniós tagállamnak az igazságügyi minisztere, amely ország egész jogrendjét évekig illesztgették a közösség jogrendjéhez, ami a tagság feltétele volt.

Mindez azonban csak egy kiművelt Fidesz-újundok bornírt fecsegése. Csak azért említjük, mert az EU körüli múltheti viharban méltatlanul elszállt egy hír: Bruno Le Maire francia pénzügyminiszter egy brüsszeli előadásában új növekedési paktumra tett javaslatot az egységes valutaövezetnek. Le Maire – aki Christine Lagarde egykori székében ül, ő pedig az IMF-ből készül az Európai Központi Bank élére állni – világossá tette, Párizs nem fog megelégedni egy szerény euróbüdzsével, és nem engedne beleszólást a többi EU-tagállamnak az euróövezetet érintő döntésekbe. „Olyan nincs, hogy valaki belül is, meg kint is van” – szögezte le. 

Le Maire három pilléren nyugvó növekedési paktumot javasolt a 19 tagú euróövezetnek, mert cselekednünk kell, „ha azt akarjuk, ne csak Kína és az Egyesült Államok formálja a XXI. századot, hanem Európa is”. Párizs új növekedési szerződést javasol, aminek három pilléren kellene nyugodnia. Először a szerkezeti reformokon és az államháztartás egyensúlyán. Másodszor a beruházásokon. Harmadikként pedig az euróövezet további megerősítésén, a bankunió kiteljesítésén, az egységes tőkepiaci unión és a közös büdzsén.

A gazdasági-pénzügyi részletekbe nincs módunk belemenni, de a politikai érvelés racionális: „a jólétet biztosító növekedés hiánya végzetes veszély Európára nézve. Az euró gyenge pontjainak fel nem ismerése az, ami megnyitja az utat a populizmus előtt. Nem lehet stabilitás prosperitás nélkül”. Ezért az eurózónán belül a szociális konvergencia és az adóharmonizáció az egyetlen lehetséges helyes irány. Szükséges az európai szociális pillér megteremtése, az adóharmonizáció, Európa technológiai szuverenitása, ami közös európai iparpolitikát és az uniós versenyjogi szabályok módosítását feltételezi, s megnyitja az utat a globálisan versenyképes Európa felé. „Az emberek haboznak a nacionalizmus támogatása és az európai építkezés új lendületbe hozása között. Ennek az eurózónából kellene kiindulnia, mert ez az európai architektúra magva. Vagy létrehozunk egy eurózóna-költségvetést, és megmutatjuk a polgároknak az előnyeit, vagy az euroszkepticizmust fogjuk táplálni”. 

Ha kicsit is figyelünk, látjuk azt a mélységet, amely az integrálódó európai közösség formálódó jövője és a nemzeti szuverenitás orbáni értelmezése között szakad be. Ez az a szakadék, amely tartósan távol tarthatja az országot Európától.