Bulgária;kibertámadás;

2019-07-18 18:33:59

Milliók adatai szivárogtak ki - a háttérben felsejlik az orosz cég, amelyik a magyar nemzeti konzultáció adataihoz is hozzájutott

Bulgáriában egy hackertámadással adatok milliói kerültek napvilágra, a szivárogtatás mértéke még nem is teljesen világos. A szófiai lapok hétfőn e-mailben kaptak óriási mennyiségű adatot, amelyeket állítólag a pénzügyminisztérium szerverein tároltak. A mediapool.bg hírportál arról számolt be, hogy az orosz Yandex szolgáltató révén küldték el az anyagokat, s összesen 57 csatolmány szerepelt a levélben. Egyebek mellett olyan adatokról van szó, hogy a bolgár állampolgárok mekkora pénzt fizettek be a társadalombiztosításnak, mekkora fizetést kapnak. Egyes értesülések szerint az adatlopás által érintettek száma az ötmilliót is elérheti a hétmilliós országban.

Az elküldött levélben ezt írták: „A kormányuk elmebeteg. Paródia, mennyire nem tartják biztonságban az adataikat”. A Nova televízió azt közölte, egy második emailt is kiküldtek, amelynek feladója orosz állampolgárnak mondta magát és azt állította, hogy már 2012 óta hozzáfért a pénzügyminisztérium szervereihez.

Különösen érdekes az, mennyire lassan reagált a bolgár kormány: egy napnak kellett eltelnie, amíg bevallotta, hogy valóban kibertámadás történt. Bojko Boriszov miniszterelnök összehívta a nemzetbiztonsági tanács ülését, amelyen Vladiszlav Goranov pénzügyminiszter és Mladen Marinov belügyminiszter is részt vett. Goranov elismerte, valóban több millió bolgár állampolgár lehet érintett. Hozzátette azonban, hogy a kiszivárogtatott adatokból még nem tudnak messzemenő következtetéseket levonni az illető személy anyagi hátteréről. Marinov belügyi tárcavezető pedig nem tartotta kizártnak: az ügy összefüggésben áll azzal, hogy a kormány szinte órákkal a kiszivárogtatás előtt 1,2 milliárd euró értékben nyolc amerikai F-16-os vadászgépet rendelt meg, ami az orosz szálat valószínűsítené.

A hatóságok a támadással egy 20 éves plovdivi számítógépes szakembert gyanúsítanak, aki egy szófiai, az internet biztonságával foglalkozó cégnél dolgozott. Amennyiben bűnösnek találnák, akár nyolc év szabadságvesztésre is ítélhetik.

Emlékeztetőül: a kormány 2017-es nemzeti konzultációs honlapjának a forráskódja a Yandex nevű orosz internetes céghez vezet. Az „orosz google-ról” a BBC korábban feltárta, hogy az együttműködik az orosz titkosszolgálattal. Így a Yandex 2011-ben adatokat adott a KGB utódszervezetének, az FSZB-nek arról, hogy kik támogatták a cég online fizetési megoldásán keresztül Alexander Navalnij orosz ellenzéki vezetőt.