Ukrajna;Volodimir Zelenszkij;

2019-07-19 18:32:16

Ukrajna ismét választ

Az új ukrán elnök első komoly megmérettetése következik: a hét végén kiderül, sikerül-e többséget szereznie, vagy osztozkodnia kell a hatalmon?

Lesz-e saját parlamentje az új ukrán elnöknek, vagy másokkal kénytelen majd osztozkodni? S ha ez utóbbi, vajon azokkal-e, akikkel szeretne? Az exit poll intézményének - a szavazóhelyiségből kilépők megkérdezésén alapuló közvélemény-kutatás - jóvoltából mindkét kérdésre akár már vasárnap este választ kaphatunk, órára pontosan három hónappal azután, hogy Volodimir Zelenszkijt elsöprő fölénnyel a független Ukrajna hatodik elnökévé választották. A két választás annak ellenére teljesen más, hogy sok bennük a hasonlóság, például hogy akárcsak az elnökválasztás alkalmával, most is előre megnevezhetjük a győztest, csupán az arány a kérdéses. De míg akkor ez legföljebb lélektanilag volt fontos, most létfontosságú: a százalékok mögött parlamenti székek vannak. Ha úgy tetszik, Zelenszkij és hívei ezúttal számolgathatnak, negyedéve erre még kicsit sem volt okuk. Most sem a győzelmük kérdéses, mint inkább, hogy a szövetségesként számba jöhetők hogyan szerepelnek?

Volodimir Zelenszkij számára kiemelten fontos a nagyarányú győzelem, mert választási kampányában olyan fontos kérdésekben ígért gyors törvényt, amelyek meghozatalához minősített többségre, vagyis legalább háromszáz képviselő támogatására lesz szüksége. A jelenlegi parlamentben, ez bebizonyosodott az elmúlt hetekben, semmire sincs esélye, ezt persze tudta jó előre, ezért döntött már beiktatása napján a Verhovna Rada föloszlatása, és új választások kiírása mellett. Csapata nem titkoltan a minősített többség megszerzésével lenne csak elégedett, de ha ez mégsem sikerül, előtérbe kerül, hogyan szerepelnek azok, akikkel elképzelhető a parlamenti koalíció. Egyáltalán: bejutnak-e, akik szóba jöhetnek?

A közvélemény-kutatók szorgalmasan dolgoztak, rendszeresen közzétett méréseik alapján négy párt biztosan átlépi az ötszázalékos küszöböt: az elnök pártja, a Nép Szolgája fölényesen vezetett minden fölmérésben, legrosszabb napjaiban is legalább háromszor annyi támogatót tudhatott maga mögött, mint a tartósan második, oroszbarátként elkönyvelt, Bojko-Rabinovics-Medvedcsuk trojka vezérelte Ellenzéki platform. A harmadik-negyedik helyen, egymást folyton váltogatva az előző elnök, Petro Porosenko menet közben átalakított és átkeresztelt Európai szolidaritása, valamint a ki tudja hányadik virágzását élő Julija Timosenko Haza pártja áll. Ez utóbbi három pártban, legalábbis nyilvános megnyilatkozásaikat tekintve mindössze egyetlen közös vonás van: a belpolitikát tekintve semmi lényegesben nem értenek egyet egymással, és a kampányban is gyakran vetettek szemet a másik szavazóbázisára. Bojkóék és Porosenko természetesen a legkeményebb ellenfelei lesznek Zelenszkijnek úgy általában, a parlamentben pedig pártjának különösen. Timosenko viszont többször is jelezte már, hogy szívesen együttműködne az elnökkel - fordítva ez (még) nincs így, bár Szerhij Sefir, az elnök környezetének egyik legbefolyásosabb embere és tanácsadója épp a minap nyilatkozott úgy, hogy miért is ne - minden attól függ, ki mit kínál a másiknak, és mit kér érte cserébe.

Akivel viszont igen szívesen koalícióra lépnének Zelenszkijék (persze, csak ha muszáj lesz), az az ugyancsak művész, "lelki rokon" Szvjatoszlav Vakarcsuk rockzenész Holosz (Hang) nevű pártja. Lehetséges partnerként tekintenek az Erő és Becsület pártra is, amelyet az Ukrán Biztonsági Szolgálat egykori vezetője, Ihor Szmesko nyugalmazott vezérezredes szívós munkával néhány hét alatt a parlament bejáratáig vitt. Csakhogy a mérések szerint a két párt hol átlépi a küszöböt, hol megbotlik benne. 

Zelenszkijéknek marad tehát a bizakodás, hogy az egyéni választókerületekben is épp oly jól szerepelnek majd, mint a listán. Elképzelhető, épp úgy, mint az ellenkezője is. Ez idő szerint senki nem vállalkozik rá, hogy megjósolja, miként alakulnak az egyéni választókerületek eredményei. A Nép Szolgája káderhiánnyal küszködött, több helyütt ismeretlen, tapasztalatlan embereket küldött az első vonalba, a vetélytársak pedig szinte mindenütt elsősorban velük szemben vetették be a jól ismert aljas trükköket: a legkedveltebb, hogy keresnek (és találnak is) egy azonos nevű jelöltet, vagy egyszerűen használják az elnöki párt kampányelemeit, színeit, szimbólumait. Az ismeretlenség, tapasztalatlanság (vagy éppenséggel a más, nem egyszer kellően homályos terepen szerzett rutin) a jövőben is veszélyforrás marad a pártvezetés számára: többen figyelmeztettek rá, hogy az oligarchák mindig lesben állnak, mert nem élhetnek parlamenti képviselet nélkül...

Az exit poll felméréseket ugyanaz a három közvélemény-kutató csoport végzi, amely az elnökválasztás két fordulójában is dolgozott - közmegelégedésre. Magyar idő szerint vasárnap este hétkor, amikor bezárják a szavazóköröket, nyilvánosságra hozzák a két órával korábbi állapotokat tükröző exit poll eredményeket, este kilenckor pedig már a valószínű végeredményt. Emlékeztetőül: az elnökválasztás második fordulója alkalmával Zelenszkij esetében mindössze 22 század százalékot tévedtek az érintett kárára - 73 százalék fölött ez talán elnézhető.

Most persze nehezebb - mert összetettebb - dolguk lesz..

450 képviselő helyéről szól a voksolás