USA;

2019-08-05 07:58:42

Trumpot visszhangozta a texasi tömeggyilkos

Bevándorlók inváziójáról szónokolt korábban az amerikai elnök, és ugyanerre hivatkozott most az El Pasóban vérengző férfi.

Döbbenet lett úrrá az Egyesült Államokon, ahol a hét végén két lövöldözésben 29 embert öltek meg, és mintegy ötvenet megsebesítettek. Szombaton a texasi El Paso egyik zsúfolt bevásárló központjában 20 életet oltott ki egy vaktában lövöldöző, mielőtt lefogták volna. Órákkal később az ohiói Dayton éjszakai szórakozó negyedében kilenc személyt gyilkolt meg egy ámokfutó, mielőtt őt magát is agyonlőtték. 

A The New York Times arra emlékeztet, hogy a tavaly novemberi „félidős” választások előtt Donald Trump arról beszélt kampánygyűléseken, hogy „bevándorlók inváziója” érte el az Egyesült Államok határait. A Walmart áruházban most embereket – részben mexikóiakat – halomra gyilkoló, 21 éves fehérbőrű Patrick Crusius, mielőtt elkövette volna tettét, kiáltványt tett fel az internetre, és abban azt hangoztatta, hogy cselekménye „válasz Texas hispán elözönlésére”. Mint aki előre látta a vérfürdő nyomán a politikai vita kirobbanását, hozzátette: nézetei már korábban, „Trump előtt” megfogalmazódtak. 

A lap megállapítja: bár Trump nem tekinthető a fegyveres férfi ösztönzőjének, mégis ő volt az, aki megosztó eszméket vitt be a perifériáról a főáramlatbeli amerikai közbeszédbe, beszédei és Twitter-bejegyzései hemzsegtek a gyakran hamis, félelemkeltő kifejezésektől az illegális bevándorlással kapcsolatban. Vasárnap délutáni megnyilatkozásában dicsérte a hatóságok határozott fellépését, részvétét nyilvánította az áldozatok hozzátatozóinak, és arról beszélt ugyan, hogy „a gyűlöletnek nincs helye” Amerikában, de az El Pasó-i kiáltványról nem tett említést, ehelyett „mentális betegségről” beszélt.  Demokrata párti elnökjelölt-aspiránsok azonnal kihasználták a lehetőséget, hogy ujjal mutassanak Trumpra, mondván, az elnök gyűlölködéssel teli beszédmódja bátorítja a szélsőségeseket.   

Beto O' Rourke texasi politikus, korábbi kongresszusi képviselő szerint az elnök „köztudomásúan nyíltan rasszista, és a fajgyűlöletet szítja az országban".

Julián Castro, aki Barack Obama elnök kormányzatában építésügyi és városfejlesztési miniszter volt, arról beszélt: Trump "megosztja az embereket politikai haszonszerzés érdekében, és most ennek a következményeit látjuk". Szigorúbb fegyvertartási és -vásárlási törvények megalkotására szólította fel a szövetségi kongresszus tagjait, kiemelve, hogy az El Pasó-i katasztrófa olyan államban, Texasban történt, ahol nagy a fegyvertartás "kultúrája".

Cory Booker, New Jersey állam szenátora felelőssé tette Trumpot azért is, hogy nem ítéli el a fehér felsőbbrendűséget hirdetőket.

Pete Buttigieg, az indianai South Bend városka polgármestere, aki szintén demokrata párti elnökjelölt-aspiráns, úgy fogalmazott, hogy a fehér nacionalizmust a kormányzat legfelsőbb szintjein „megbocsátással kezelik". Az elnök retorikája Buttigieg szerint hasonlatos a Ku Klux Klan fajüldöző szervezet volt vezetője, David Duke retorikájához. 

Mick Mulvaney, a Fehér Ház ügyvezető kabinetfőnöke helytelenítette, hogy az elnök felelősségéről beszélnek. Az elkövetőket „nagyon beteg embereknek” nevezte. Arra az újságírói kérdésre, hogy mit tett a Fehér Ház a fegyvertartás és -vásárlás szigorítása érekében, Mulvaney azt hozta fel, hogy az elnök életbe léptette azoknak a rugós válltámaszoknak a tilalmát, amelyek lehetővé teszik, hogy félautomata fegyverrel gyorsabban lehessen sorozatot leadni. Elrendelte Trump a fegyvervásárlások előtti szigorúbb ellenőrzéseket is – emlékeztetett a fehér házi illetékes.

Az amerikai médiában se szeri, se száma azoknak a vitaműsoroknak, amelyekben vehemensen csapnak össze a nézetek a felelősség kérdésében. A megszólalók közötti törésvonal ott húzódik, hogy Donald Trump ellenfelei azt hangoztatják, az elnök megnyilatkozásai utat nyitnak a legsötétebb indulatok előtt, a másik oldal viszont azt a szemrehányást teszi a bírálóknak, hogy politikkai hasonszerzés végett mindenkiben a bűnöst vélik megtalálni, csak a tényleges elkövetőkben nem.   

Donald Trump kétségkívül már évekkel ezelőtt arról beszélt, hogy Barack Obama nem is az Egyesült Államokban született, bevándorlókból álló bűnözői csoportokat „állatoknak” minősített, illetve úgy fogalmazott, hogy az engedély nélküli bevándorlók „megfertőzik” az Egyesült Államokat. Nemrégiben még Amerikában született, de felmenőik révén bevándorlói hátterű törvényhozóknak is azt mondta, menjenek vissza, ahonnan jöttek.