egészségügy;Matolcsy György;versenyképesség;

2019-08-05 19:17:46

Matolcsy elárulta mi a gond a magyar gazdasággal

A jegybankelnök szerint a '90-es években a sokkterápia, 2002 után pedig az adósságból való növekedés volt hibás döntés.

Az elmúlt 30 évben azért nem sikerült a térséggel lépést tartanunk a Nyugathoz való felzárkózás terén, mert a döntő időkben rossz vagy még rosszabb döntéseket hoztunk – írta Matolcsy György jegybankelnök Geopolitika, technológia, pénz című publicisztikájában a növekedés.hu-n. A jegybankelnök szerint a '90-es években a sokkterápia, 2002 után pedig az adósságból való növekedés volt hibás döntés.

Matolcsy szerint 2010 után sok mindent megértetettek, de nem mindent, ami a sikeres felzárkózáshoz szükséges. „Értjük a pénz világát, értékeljük a forintot, csökkentjük az állam adósságát, pénzbőséget teremtünk a gazdaságban, nem erőltetjük az euróhoz a csatlakozást, nem kérünk a külső megszorítási tanácsokból és kiszámítható pénzügyi környezetet tartunk fent.” - írta, hozzátéve, hogy szerinte a geopolitikai kihívásokra is jó válaszokat adott a kurzus.

Jelenleg azonban kevésbé értjük az új technológia kihívásait, „még nem értjük, hogy teljes versenyképességi fordulat nélkül a hozzánk érkezett import tőke csak szigetként működik tovább, mert nincs hová kötődnie. Nem értjük, hogy a világ élvonalába (első 200 közé) tartozó egyetemek nélkül az új technológia nem képes tartósan mozgatni a felzárkózást. Amint azt sem értjük, hogy az állami egészségügy mai működésével nem lehet népesedési fordulatot elérni.” - zárta sorait a jegybankelnök, ezzel gyakorlatilag megismételte azokat a pontokat, amelyekben a jegybank versenyképességi elemzése szerint is fordulatra lenne szükség a magyar gazdaságban.