Ferencváros;Európa-liga;

2019-08-22 21:23:01

Hazai pályán kell kiharcolnia a továbbjutást a Ferencvárosnak

Gól nélküli döntetlent játszott a Ferencváros a Suduva vendégeként a labdarúgó Európa-liga play off körének első mérkőzésén.

Minden jegy elkelt Marijampolėban, így több mint hatezren zsúfolódtak össze az ARVI-arénában a Suduva és a Ferencváros labdarúgócsapatának első mérkőzésén az Európa-liga play off körében. Nagy várakozás övezte mindkét részről az összecsapást, ugyanis az FTC 15 éve nem szerepelt nemzetközi kupasorozat csoportkörében, litván csapatnak ez pedig még soha sem sikerült. A Suduva a legutóbbi két idényben eljutott az Európa-liga play off köréig, de ott a Ludogorec, majd a Celtic is nagy falatnak bizonyult számára.

A Ferencváros vezetőedzője, Szerhij Rebrov két helyen változtatott a Dinamo Zagreb elleni 0-4 után, a kiállított Eldar Civic helyett Marcel Heister kapott lehetőséget, míg a sérülés miatt hiányzó Mikalaj Szihnyevicset a korábbi norvég gólkirály, Franck Boli pótolta. Az ukrán tréner a mérkőzés előtt arról beszélt, az Európa-liga ezen fázisában már egyetlen csapat sem nevezheti esélyesnek magát, mert nagy hibát követne el, mindkét együttesnek 50-50 százaléka van a továbbjutásra. Mint utóbb kiderült, kijelentésével nem tévedett nagyot.

A hangos hazai publikum – amelyben a híradások szerint ott volt a litván miniszerelnök is – támogatását élvező Suduva előtt adódott az első lehetőség a 2. percben, majd a Ferencváros birtokolta többet a labdát, ám érdemi helyzetet jó ideig nem tudott kialakítani a harmincszoros magyar bajnok.

A 17. percben egy kontra végén Ovidijus Verbickas középtávoli lövését fogta Dibusz Dénes, miközben a vendégek továbbra sem tudtak mit kezdeni a masszívan védekező litvánokkal. A 25. percben Olekszandr Zubkov ijesztett rá a hazaiakra, 25 méterről eleresztett lövése azonban ha nem is sokkal, de elkerülte a kaput.

A folytatásban sem változott a meccs képe, füttykoncert kíséretében járatták a labdát a zöld-fehérek, akiknek játékából hiányzott a lendület és valami váratlan, a Suduva különösebb erőfeszítés nélkül őrizte a számára megnyugtatónak tűnő gól nélküli eredményt. A 41. minutumban Michal Skvarka vállalkozott 18 méterről, erőtlen lövése azonban nem okozott gondot a hazaiak a kapusának.

A térfélcsere után az FTC próbálta fokozni a tempót, előbb Marcel Heister lövését védte Ivan Kardum, majd alig később Tokmac Nguen távoli próbálkozása szállt el a kapu fölött. Az 53. percben a Böde Dániel és Davide Lanzafame utódjának szánt Boli esett össze a tizenhatoson belül, a játékvezető azonban továbbot intetett – jogosan.

A színvonal a folytatásban sem emelkedett, a 66. percben Rebrov mester elégelte meg a látottakat, a szinte semmit sem mutató Boli helyére Priskin Tamást küldte pályára. Nem sokra rá a hazaiak trénere is változtatott, a Suduva azonban továbbra is az eredmény őrzésére törekedett.

A 75. percben Tokmac Nguen előtt nyílt meg a terület, lövését kitolta a kapus, majd a szögletrúgás előtt újabb csere jött: Varga Roland érkezett Skvarka helyére. Rebrov tehát másodszor is a támadó szekcióban változtatott annak reményében, hogy csapata begyötri az oly nagyon vágyott idegenbeli gólt. A hajrában egyre nyomasztóbb volt a ferencvárosiak fölénye, miközben a kombinatív játék még nyomokban sem volt felfedezhető litván oldalon.

A 85. percben Heister iramodott meg a bal szélen, a nehezét már megoldotta, de próbálkozása lövésnek és beadásnak sem volt jó. Ezt követően még Bőle Lukács kapott pár percet Rebrovtól, ám a hajrában már nem módosult az eredmény. A Ferencváros hiába birtokolta tehát 62 százalékban a labdát és volt jobb minden érdemi mutatóban, ha a kapuba nem sikerül betalálni, akkor ez nem sokat ér.

A párharc ezzel az eredménnyel nyitott maradt, a továbbjutás Budapesten dől el. A visszavágót jövő csütörtökön, 20 órás kezdettel rendezik meg a Groupama Arénában. Az első találkozó alapján sok jóra a második mérkőzésen sem számíthatnak a szép futball hívei.