közmédia;

2019-08-29 09:14:29

Termékmegjelenítést tartalmaz

Elképzelem a BBC-t, ahogy jókedvű, hálás állampolgárokat keres egy kormányzati intézkedés méltatásához. „Szeretnénk, ha találnátok egy-két nyugdíjast, aki elmondaná, hogy nagyon örülni fog ennek.” 

Nem, nem tudom elképzelni. Nincsenek illúzióim egyik európai közszolgálati adó működésével kapcsolatban sem, ismereteim – még ha hézagosak is – azonban vannak, és például a BBC honlapján bárki elolvashatja azokat a kőbe vésett, számon kérhető szerkesztési elveket, amelyek kizárják az ilyesfajta manipulációt. Az M1 honlapján sajnos nincs semmi, amit számon lehetne kérni – milyen alapon is lennének elvárásaink azért a bagatell 100 milliárd forintért, amit évente az adónkból a közmédia működésére adunk –, meg hát a BBC-től már bocsátottak el embert a szerkesztési elvek megsértése miatt, az állampárti ellenőrzésű magyar „közmédiánál” meg vezérigazgató lett (nem véletlenül, hanem a párt hálája folytán) a hírhamisító szerkesztőből. 

Ami persze – a jó híreknek tapsoló spontán közönség verbuválásával együtt – úgy jogsértő, ahogy van. Az alkotmányban ugyanis ez áll: „Magyarország elismeri és védi a sajtó szabadságát és sokszínűségét, biztosítja a demokratikus közvélemény kialakulásához szükséges szabad tájékoztatás feltételeit.” A sajtótörvényben meg ez: „A sajtószabadság kiterjed az államtól, valamint bármely szervezettől és érdekcsoporttól való függetlenségre (…) Mindenkinek joga van arra, hogy megfelelően tájékoztassák a helyi, az országos és az európai közélet ügyeiről, valamint Magyarország polgárai és a magyar nemzet tagjai számára jelentőséggel bíró eseményekről. A médiarendszer egészének feladata a hiteles, gyors, pontos tájékoztatás”. 

Függetlenség, hitelesség, pontosság – hírhamisító szerkesztőkkel, a Rogán-féle félretájékoztatási minisztériumban megírt hírekkel, politikai (pre)koncepciók alapján kiválasztott megszólalókkal? Ugyan már! Az Országos Mentőszolgálat éves költségvetésének bő kétszereséből működő, az összes vonatkozó jogszabály szerint a sokszínű és pártatlan köztájékoztatás végett fenntartott közintézmény nyílt pártpropagandát folytat információszolgáltatás helyett: nem tájékozottságot árulnak, hanem a Fidesz aktuális politikai termékeit - most épp a szavazatvásárló adományokat. 

Amúgy a médiatörvény nemcsak azt írja elő, hogy „a nézőket és hallgatókat - optikai vagy akusztikus módon - egyértelműen tájékoztatni kell a műsorszám elején és végén, valamint a műsorszámot megszakító reklámokat követően a műsorszám folytatásakor a termékmegjelenítés tényéről”, hanem azt is, hogy hírműsorokban kategorikusan tilos a termékpromóció. Nálunk viszont ennél többről van szó. Az irracionálisan túlfinanszírozott állami média eredeti hivatását feledve átváltott a klasszikus Teleshop működési modellre: egész nap, szünet nélkül termékmegjelenítés megy, nem a műsoron belül, hanem műsor helyett. Mi meg csak nézzük, mindazokkal együtt (médiahatóság, ügyészség, rendőrség), akiknek a dolga egy jogállamban a törvények betartatása és a törvénysértők fülön csípése lenne.