oktatás;tüntetés;köznevelési törvény;

2019-08-31 15:17:09

Országos sztrájkot jelentettek be a diáktüntetők

Legalább ezren tüntettek a köznevelési törvény nevű "fércmű" ellen.

"Diákok vagyunk, akik nem maradnak csendben tétlenül miközben az oktatási kormányzat gőzerővel teszi tönkre a közoktatás rendszerét" - írják a szervezői annak a szombati budapesti demonstrációnak, amit a köznevelési törvény ellen hirdettek meg. A Kossuth téren délután 4-kor kezdődő rendezvényen felszólalt mások mellett a PDSZ képviselője, de még a TASZ és az Amnesty International is.

A köznevelési törvényt a nyárón úgy variálta át az Orbán-kormány, hogy belekerült például: jövőre már csak engedéllyel lehet kitolni az oktatás megkezdését, ha a gyerek eléri a hatéves kort. Jellemző, hogy azt viszont nem tudni, melyik szervtől lehet kérni az engedélyt. De eltörlik például a magántanulói státuszt is, és a kétharmad erejével kerül sor az államitól eltérő oktatási módszereket alkalmazó alternatív iskolák tanterveinek kiüresítése is. A változtatások miatt a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) már sztrájkot is belengetett, és szombaton is utcai akcióval, flashmobbal tiltakoztak.

Nagy bejelentésre készülve

Belekényszerítenek egy rendszerbe, ahol nincsen jogunk választani és elmondani a véleményünket - nyitotta meg a szervezők egyike a demonstráció beszédeinek sorát. A felszólalók széles spektrumára utalva hangsúlyozta, az oktatás ügye az egész társadalmat érinti.

A kormány megint lehasítana szabadságunkból, megint rosszabbá tenné az életet Magyarországon - Asbóth Márton, a TASZ szónoka ezzel kezdett beszédébe. Körmöst oszt a kormány a jogaival élő polgároknak, és "kussban ülő egyen-robotot farag" a gyerekekből. Nyitott, nyelveket tanuló, kritikus diákokra és motivált tanárokra lene pedig szükség. A TASZ azért van, hogy megvédjen a kormány ámokfutásától, folytatta, hozzátév:

A tegnap ismereteit a egnap módszereivel már nem lehet megtanítani ennek a generációnak, mondta a színapdra álló Molnár Tibor, felmondott pedagógus. A jelenlegi köznevelési törvény akadályozza a hatékony oktatást, csak úgy, mint a Klebelsberg Központ féle "vízfej" - folytatta. A budai hegyektől Borsodig, mindenhol színvonala soktatást kell teremteni. Szülessen nemzeti közmegegyezés az oktatásról.

Elvágták a menekülőutakat - mondta egy középiskolai tanuló, Tasi Zsuzsi. A nyelvvizsga-törvény több mint 10 ezer diák továbbtanulási esélyeit nullázza le, tekintve, hogy sok iskolában még nyelvtanár sincs. Akinek nincs pénze magántanárra, nem juthat a felsőoktatásba. Eközben a képviselőknek mintegy kétharmada ül nyelvvizsga nélkül a parlamentben, tette hozzá: olyat várnak el a diákoktól, amit ők maguk sem teljesítettek. A nyelvvizsga-tüntetésen télen elhangzottakra utalva kijelentette:

Az államnak adjuk a gyermekeinket, az unokáinkat? - tette fel a kérdést Ambrus Magdolna, a Pedagógusháló egyik alapítója, aki 35 éve óvónő, pedagógus. Egy felkészületlen állami hivatal dönt ezentúl arról, hogy a gyerekek iskolaérettek-e, emlékeztetett. Ha a hivatalnokok rosszul ítélik ezt meg, az a gyerekek egész későbbi életét is megkeseríti. Elfogynak az óvodapedagógusok, egy pályakezdő 130 ezret keres havonta, így pedig már több mint 900 betöltetlen állás van. A végzettek harmada marad csak a szakmában. A kormány megoldhatná ezt - ezt is -, de mégsem tesz semmit. Vádolom a kormányt - mondta kritikáit sorolva.

Molnár Áron noÁr színész és aktivista következett, aki közös munkára és kitartásra bíztatta az embereket. Legyetek aktivisták, csatlakozzatok szervezetekhez, kiáltotta. Legyetek dühösek, küzdjetek, ti vagytok a jövő, szólította meg a közönséget. Aztán már együttesével háta mögött, dalban sérelmezte, hogy például deriválásról igen, de az adóbevallásról szó sem esik az iskolában.

Árnyékot borít a parlament az állam polgáraira - kezdett beszédébe Szűcs Tamás, a PDSZ egyik vezető képviselője. Vissza akarják fogni, hogy az ember bátran és innovatívan merjen alkotni az iskolában. De van mit tenni, és erről szól a demonstráció is.

Jár a taps a szervező diákoknak, a vegzált civileknek, és leginkább az apátiát leküzdve utcára vonuló tüntetőknek - fogalmazott Végh Dávid, az Amnesty International képviselője. A kormánytöbbség sem a szülőkben, sem a tanárokban, sem az iskolákban és óvodákban nem bízik, ezért csökkenti folyamatosan jogköreiket. Ilyen lenne egy családbarát kormány? - tette fel a kérdést. A tudomány függetlenségének elvétele után a bírói függetlenséget ért támadást is felemlegette, majd - elismerve, hogy már túl sok a sértett ahhoz, hogy fel lehessen mindet sorolni - megállapította: semmilyen szabadon gondolkozó közösséget nem tűr a kormány. Ha hallgatunk, a kormányzat megosztó politikájához aszisztálunk - szolidaritást. Végül a diákok szeptemberi klímatüntetéseinek segítésére kérte a demonstrálókat.

- ezzel ért véget a Kossuth téri demonstráció. Úgy döntöttünk, a saját kezünkbe vesszük a jövőnket - fogalmazott színpadra állva egyikük. Szeptember 13-án maradjon otthon minden diák, "mert mi így tiltakozunk" - ezzel lezárta a rendezvényt.